Sırt Çantanızda Bulunması Gerekenler

a.) Çantanızda kesinlikle yüksek ses çıkaran bir adet düdük bulundurun. Yürüyüş esnasında gruptan kopabilir ve yolu kaybedebilirsiniz veya düşüp yaralanabilirsiniz. Bu gibi durumlarda düdük bağırmanızdan daha fazla iş görecektir. Gerekirse düdüğünüzü bir iple boynunuza veya gömleğinizin düğmesine asabilirsiniz.

b.) Çantanızda sürekli olarak bir çakı bulundurun. Yürüyüşçü doğada her zaman bir çakıya farklı amaçlar için ihtiyaç duyabilmektedir.

c.) Çantanızın bir diğer vazgeçilmezi büyük veya küçük farketmez bir pusula olmalıdır. Ancak doğaya çıkmadan önce temel anlamda pusula kullanmayı öğrenmek gereklidir. Aksi takdirde çantanızda bulunan pusula işe yaramayabilir.

d.)Şapka-Bere-Bandana yaz veya kış çantanızda devamlı olarak bulunmalıdır.Bu malzemeler ile yazın kendinizi güneşten, kışın ise soğuktan korursunuz. Yazın ensenizi ve yüzünüzü güneşten koruyan geniş kenarlıklı şapkaları; kışın ise polar bere veya balaklavaları tercih etmelisiniz.

e.) Kibrit, çakmak gibi ateş yakmaya yarayacak malzeme. İhtiyaç duyduğunuzda ateş yakmanıza yarayacak malzemeleri çantanızda su geçirmez malzemeler ile koruyarak çantanızda bulundurun.

f.) Doğada yürüyüşe çıkarken günlük güneşlik bir hava bile olsa, çantanızda kesinlikle panço, rüzgârlık veya yağmurluk bulunmalıdır. Bu ürünleri molalarda terli iken veya birdenbire meydana gelebilecek mevsim koşullarına göre extrem sayılabilecek doğa olaylarında (yağmur, dolu, tipi, şiddetli rüzgar vb.) kullanılmak üzere çantanızda yer almalıdır. Doğada her an hava koşulları değişebilir. Siz tedbirli olmak zorundasınız.

g.) Günlük tüketiminizden fazla ilave gıdayı, size getireceği ağırlığı düşünmeden çantanıza koyun. çantanıza koyacağınız bu ek gıda olumsuz koşullarda doğada kalmak zorunda kalırsanız hayatınızı sürdürmek için gerekebilir

h.) İlk yardım kiti, doğada ihtiyaç duyacağız küçük yaralanmalar veya sıyrıklarda kullanmak amacıyla yanınızda mutlaka yara bandı, sargı bezi veya antibiyotik merhem bulunan ufak bir ilk yardım paketi taşıyın.

ı.) Mevsim ve bölgeye göre çantanıza yedek bir takım giysi, eldiven, güneş kremi ve gözlüğü, kafa lambası ve hafif bir terlik konulabilir.

i.) Çantanızda büyük boy çöp torbası taşıyın. Yağmurluktan tenteye kadar birçok işe yarayabilir.