FAYDALI BİLGİLER

Genel olarak doğada faaliyette bulunacaklara, özelde ise doğa yürüyüşüne katılacak arkadaşlara faydalı olacağına inandığımız bazı temel bilgiler aşağıdadır. Arkadaşların bu bilgilerin doğada test edilerek kazanıldığını unutmaması erekir.

a.) Doğa yürüyüşleri özel yetenek gerektirmeden yediden yetmişe sağlıklı herkesin yapabileceği bir spor da olsa, başlamadan önce doğa yürüyüşleri hakkında araştırma yapılmalı ve temel bilgiler öğrenilmelidir.

b.) Mümkün olduğunca doğa yürüyüşlerine gruplarla beraber veya en az üç kişiyle birlikte gidin. Doğa yürüyüşlerine tek başına gitmek uygun değildir.

c.) Beraber yürüdüğünüz grubun kurallarına uyun. Düzen içinde hareket edin.

d.) Kestirme veya kısa diye kesinlikle bilmediğiniz yerlerden gitmeyiniz. "Doğada en kısa yol,bilinen yoldur" kuralı geçerlidir. Unutmayın.

e.) Yürüyüş rehberini kesinlikle geçmeyin. Rehber yürüdüğünüz rotayı bilen kişidir ve sizi en güvenli yoldan yürütür.

f.) Doğa Yürüyüşleri tek sıra halinde ve gruptaki en yavaş kişinin temposuna göre yapılır. Sabırlı olun ve tempoyu bozmayın.

g.) Molalar mümkün olduğunca, vücudun soğumasına imkan vermeyecek sürelerde olmalıdır. Çok yorgun olsanız da rehberin mola süresi konusunda verdiği kararlara uyun. Süre konusunda itiraz etmeyin. Çünkü vücudunuzun soğuması daha sonra sizi daha fazla zorlayacaktır.

h.) Yürüyüşün her anında dikkatli olun ve yürüyüşe ve bulunulan ortama odaklanın. Eğer bir gruba rehberlik yapıyorsanız, etrafa dikkat edilmeli ve rota üzerinde nirengi noktaları saptanmalıdır. Herhangi bir kaybolma anında bu nirengi noktaları doğru rotayı bulmanıza yardımcı olacaktır.

ı.) Sakin olun. Kendinizle veya grup üyeleriyle yarış halinde olmayın. Sadece bulunduğunuz ortamın keyfini çıkarın. Günün keyfini, çantanızdaki yiyecek ve içecekleri gruptakilerle paylaşın.

i.) Eğer bir gruba rehberlik yapacaksınız, önceden hava durumu, rota ve bölge konusunda bilgi sahibi olun. Mümkünse yürünecek rotanın bir haritasını veya bir krokisini bulun. Hiçbiri yoksa bölge halkından gidilecek yer hakkında bilgi toplamaya çalışın.

j.) Yürüyüş esnasında kaybolursanız, sakin olun ve kesinlikle telaşlanmayın.Kaybolduğunuzu düşündüğünüz noktaya dönün ve bekleyin ve aralıklarla çantanızda bulunan düdük ile yerinizi belli edin. Diğer grup üyeleri yokluğunuzu fark ettiklerinde, sizi aramaya ilk önce en son görüldüğünüz noktadan başlayacaklardır.

k.) Doğaya kesinlikle çöplerinizi bırakmayın. Doğayı en çok kirletenler, bilinçsizce doğaya çıkıp, çöplerini doğada bırakanlardır. Yürüyüş esnasında ortaya çıkan tüm çöplerini şehre geri getirin.

l.) Doğa yürüyüşlerinde yamaç , tepe veya uçurumlardan aşağı taş atmayın veya yuvarlamayın. Aşağılarda insanlar veya diğer canlılar olabilir.

m.) Plan yapın ve uygulayın. Gidiş-dönüş saatini iyi ayarlayın ve gücünüzü ekonomik olarak kullanın.

n.) Yürüyüş esnasında yolun sonunu ve hedefi düşünmeden yürüyün. Yürüyüşten keyif almaya bakın. Özenli ve dikkatli adımlar atın. Dengeli, kararlı ve kısa olsun. Vücudunuzu yormamış, yürüyüş sürenizi ve isteğinizi uzatmış olursunuz.

o.) Karda yürürken kaya kenarlarına dikkat edin. Kar kayanın sıcaklığı ile yumuşamış ve altında çukurlar oluşmuş olabilir. Dikkatsizce basıldığında ayak bileğiniz zarar görebilir.

ö.) Yürüyüşünüzü vadi tabanı yerine sırt hatlarında yapın. Sırtlarda görüş açınız geniş olacağından kaybolma riskiniz ortadan kalkar.

p.) Doğada kesinlikle el ele tutuşarak veya birbirine sarılarak yürümeyin. Bu durum son derece tehlikelidir. Yürüyüşçüler birbirlerinin dengelerini bozabilmekte, en kötüsü de düşme anında birbirlerini çekebilirler.