Çocuklara Doğayı Sevdirmenin Püf Noktaları

Günümüzde, anne babaların hemen hemen hepsi, çocuklarının bilgisayar ve televizyon karşısında çok fazla zaman geçirdiğini ve oynamak için bile dışarıya çıkmadığından şikayetçidir. Peki; oynamak için sokağa bile çıkmayan çocuklarımızı biz nasıl dağlara götürüp, doğadaki etkinliklerin içine katabiliriz.

Çocuklarımızı dağlara götürmeye veya doğada zaman harcamaya yöneltecek bazı öneriler aşağıda sunulmuştur. Bu öneriler çoğaltılabilir.

a.) Çocuklarla doğada yapılacak aktiviteler, çocukları riske sokmayacak düzeyde aksiyonu garanti eden aktiviteler olmalıdır. Çocuklar hareket ister put gibi oturmayı değil.

b.) Çocuklarla doğada yapılacak aktiviteler esnasında, yapılan aktiviteden heyecan duyduğunuzu içten gelen derin bir yaşama sevinci ile çocuklara gösterin. Kendiniz heyecan duymuyorsanız çocukların heyecanlanmasını beklemeyin.

c.) Çocuklarla birlikte doğadayken her şeyi sanki hayatınızda ilk defa görüyormuş gibi davranın.

d.) Çocuklarla doğada yapılacak aktiviteler esnasında, çocuklarla konuşurken kesinlikle çömelerek konuşun. Böylece çocukla yüz yüze konuşabilirsiniz. Bu da konuştuğunuz çocuk ile sizi aynı seviyede kılar. Çocuklar için sürekli olarak kendilerine tepeden bakan ve emirler yağdıran birinden daha kötü bir şey olamaz.

e.) Çocuklarla doğada yapılacak aktiviteler esnasında, yapılacak şeyi sadece anlatmak yerine her zaman nasıl yapılacağını göstererek anlatın. Bir çocuğa yapılacak şeyi sadece seminer verir gibi anlattığınızda faydalı olmayacaktır. Çocuklar en kolay bazı davranışları ve yöntemleri yetişkinleri izleyerek öğrenebilirler.

f.) Bırakın çocuklar dağda ve doğada çocuk gibi davransın. Siz sadece onların güvenliğini sağlamaya çalışın. Çocukları önceden planlanmış davranışları göstermeye zorlamak ters tepki yaratır. Eğer çocuk bir kelebeği kovalıyor veya bir sincabı gizlice izliyorsa, bırakın onlarla ilgilensinler. Siz sadece çocukları ortaya çıkabilecek riskler konusunda uyarın.

g.) Çocukların dikkatinin ve konsantrasyonlarının çok çabuk dağıldığının bilincinde olun. Onları zorlamayın. Dikkatlerini toplayabilmek için küçük hediyeler ve oyunlar icat edin.

h.) Çocuklarla dağda veya doğada geceleyecekseniz, çocukların uyku tulumlarının rahat, temiz, kuru ve sıcak olmasına dikkat edin. İyi bir gece geçiren ve uyuyan çocuk için ertesi gün artı bir çekicilik sağlar.

ı.) Çocuklar geceleri vahşi hayvanlardan korkabilir. Doğada bulunan hayvanların kendilerine zarar verilmediği sürece insanlara saldırmayacağı konusunda çocuklara bilgi verin. Ayrıca her halükarda sizin kendisini korumak amacıyla orada bulunduğunuzu kendisine hissettirin.

i.) Çocuklar doğa kurallarına çabucak uyum gösterirler. Çocukların doğada yaptıkları olumlu şeylerin doğa ve insanlar için ne kadar önemli olduğunu anlatın. Çocuk kendisiyle gurur duysun. Çocukların hafızaları, başkalarının yapmış olduğunun yanlış, kendilerininkinin ise doğru olduğunu hatırlayacak kadar kuvvetlidir.

j.) Çocukların doğada geçirdikleri zamanı fotograflayın. Zaman zaman bu fotografları birlikte bakın ve üzerinde konuşun. Anılarınızı tazeleyin. Çocuklar bilgisayar ve televizyon gibi teknolojik olanaklar karşısında, dağda veya doğada ne kadar çok eğlendiklerini unutabilirler. Böylece bunları hatırlatmış olursunuz.

k.) Çocuklarla birlikte yapacağınız dağ veya doğa etkinliklerinde çocuğa grubun önemli bir üyesi olduğunu hissettirin. Çocuğa karşı konuşurken "ben" yerine, her zaman "biz" kelimesini kullanın.

l.) Bir karar alınması gerektiğinde çocuğun fikrini sorun ve saçma bile olsa fikrini söylemesine müdahale etmeden izin verin. Ancak ifade ettiği fikrin doğaya uygulanma şansı olmadığını kendisine anlatarak ikna edin.

m.) Çocuklara karşı "Ne düşünüyorsun?" ve "Teşekkür ederim" kelimelerini sıklıkla kullanın.

n.) Dağdan veya doğadan döndükten sonra çocuğa "SENİNLE GURUR DUYUYORUM/DUYDUM" demeyi ihmal etmeyin.