BATON KULLANMANIN FAYDALARI

Dağcılık ve doğa yürüyüşlerinin insan sağlığına olan olumlu etkileri bilinse de, insanın vücudu bu sporları yaparken olumsuz etkilenebilir. Tırmanış ve iniş esnasında vücudun ve sırt çantasının ağırlığı insanın ayaklarına, dizlerine, kalçasına ve beline normalden çok daha fazla bir yük bindirir. Bu da zaman içinde eklemlerde sakatlanmaya ve bel diski kaymasına sebeb olabilir. O yüzden sırt ve diz ağrılarından şikayetçi olan dağcı sayısı oldukça fazladır.

Dağcılık ve doğa yürüyüşlerinde baton kullanmak bu tip rahatsızlıkların önlenmesine önemli katkılarda bulunmaktadır. Çeşitli araştırmalar baton kullanımının, her adımda 5 ile 8 kg arasında bir yükü bacaklarımızdan aldığını göstermektedir. Bu, düz bir zeminde 1 saatlik bir yürüyüş sırasında yaklaşık 13 tonluk bir yüke, yokuş aşağı yürürken ise 34 tonluk bir yüke eşittir. Özellikle iniş esnasında dizlerimiz zarar verici yüklere maruz kalmaktadır ki, bu yüklerin uzun dönemdeki zararları bilinmektedir. Batonların iniş esnasında sağladıkları yük dağılımı sayesinde, vucüdumuzun ve sırt çantamızın ağırlığı vucudumuzun alt ve üst kısımları arasında daha eşit dağılır ve biz enerjimizi daha verimli kullanırız. Böylece daha geç yoruluruz. 4 saatlik bir tırmanış ve 3 saatlik bir iniş gerektiren bir faaliyette baton kullanımı, alt vucudumuza etki eden toplam kuvveti yaklaşık 300 ton civarında azaltacaktır.

Batonların yukarıda anlatılan tıbbi faydalarının yanı sıra, aşağıda yazılı koşullarda yapılan faaliyetlerde dengemizi sağlamamız açısından önemi büyüktür.

a.) Islak ve kaygan zeminde

b.) Kar üzerinde iz açarken

c.) Sırtlarda, rüzgarlı ve fırtınalı havalarda

d.) Çarşak çıkarken

Batonlar kötü zeminde ya da kötü havada kayıp düşmemizi önleyerek yaralanma riskimizide düşürürler. Günümüzde dağcılar genellikle daha rahat taşınabildikleri ve zemine göre uzunluğu ayarlanabildiği için teleskobik batonları tercih etmektedirler. Modern teleskobik batonlar 2 yada 3 parçadan oluşurlar ve hafif olmalarına rağmen oldukça sağlamdırlar. Elinizin fazla sürtünmeye maruz kalmaması için genelde tutulan bölüm ergonomik bir dizayna sahiptir ve yükü elden bileklere aktarmak için bilek perlonları vardır. 3 parçalı teleskobik batonlar, daha fazla katlanma özelliğinden dolayı çantada daha kolay taşınabilirler. Ancak 2 parçalı teleskobik batonların 3 parçalı olanlara nazaran belirgin üstünlükleri bulunmaktadır. 2 parçalı teleskobik batonlar daha hafif olup, kilitleme mekanizmaları daha güvenilirdir. Bozulabilecek parça sayısı daha azdır ve genel olarak daha sağlam oldukları için yaralı taşınma gibi farklı işlerde de kullanılabilirler. Batonlar ayrıca çığ sondası olarak da kullanılabilirler.