Yürüyüş Ayakkabıları Hakkında

Doğa sporlarında ihtiyaç duyulan en önemli malzeme ayakkabıdır. Çünkü yürüyüş veya tırmanış esnasında saatlerce vücudumuzun ve sırt çantamızın tüm yükünü ayaklarımız çekmektedir. Bu nedenle her zaman rahat, konforlu ve amaca uygun ayakkabıları tercih etmeliyiz. Bir yürüyüş botu alırken rengi, modeli ve fiyatından ziyade; tabanının kaymaması, su ve kar geçirmezliği, nefes alabilirliği ve ağırlığı ilk dikkat etmeniz gereken özellikler olmalıdır. Yapacağınız yanlış bir seçim, hem cüzdanınıza hem ayaklarınıza zarar verecektir.

Mümkünse yaz için başka, kış faaliyetleri için başka yürüyüş botu almalısınız. Yaz için alınacak botun çok iyi havalandırma sağlaması, bileği koruması ama hafif ve yumuşak olması önemlidir. En iyi yazlık yürüyüş botları, cordura (plastik görünümlü) kumaş ve süet deri olarak üretilenler. Kışın yapılacak yürüyüşlerde kullanılacak botların da suya dayanıklı, tabanları sağlam ve dişli olması lazım. Gore-Tex, kış için doğru seçim Alacağınız ayakkabıyı yapacağınız faaliyetlere uygun olarak seçmelisiniz. Eğer ayakkabıyı dağ tırmanışları için alacaksanız, sert tabanlı (en az 3/4 taban sertlik derecesi) ayakkabıları tercih etmelisiniz. Ayakkabı tabanının sert olması, ihtiyaç duyulduğunda yarım ya da tam otomatik krampon takabileceğinizi gösterir.

Yürüyüş ayakkabılarının tabanı sert olduğu için ayağa iyice alışana kadar biraz vurabilir. Bu yüzden ayakkabıyı katılacağınız ilk faaliyette kullanmamalısınız. Öncelikle ayakkabıyı şehirde kullanarak ayağınızı alıştırın. Böylelikle ayakkabınızın faaliyet esnasında ayağınızı vurmasını engelleyebilirsiniz.

Bir yürüyüş ayakkabısının ömrü ona yaptığınız bakımla doğru orantılıdır. Her faaliyet sonrasında ayakkabılar iyice temizlenmeli ve oda sıcaklığında kurumaya bırakılmalı. Ayakkabılarınızı soba veya kalorifer yanında kurutmamaya özen gösterin. Satın aldığınız ayakkabı için üreticinin önerdiği bakım önerilerine mutlaka uyun. İyi ve düzenli bir bakımla kaliteli bir dağ botunu 10 sene bile kullanabilirsiniz. Öncelikle satın alacağınız yürüyüş ayakkabısının numarası şehirde kullandığınız ayakkabı numarasından en az yarım-ideali bir- numara büyük olmalıdır. Satın alacağınız ayakkabıyı mutlaka çift çorapla deneyin. Deneme esnasında ayağınızı topuk kısmına doğru iyice yaklaştırdığınızda, parmaklarınızı rahat bir şekilde parmaklarınızı oynatabiliyorsanız ve ayakkabının ucu ile parmaklarınız arasında en az bir parmak boşluk varsa, ayakkabı ayağınıza uygundur denilebilir. Daha sonra ayağınızı uca doğru iyice itin ve arka boşluğu kontrol edin. Bir parmağınızı ayağınızın arkasına sokun ve ayakkabının tabanına kadar indirin. Burada ölçüt parmağınızın sıkışarak değil rahat bir şekilde girebilmesi. Ayakkabı bu özelliklere sahipse almanızda bir sakınca bulunmamaktadır. Bir yürüyüş ayakkabısının içinde ayağınız rahat ve konforlu hissetmeli.

Yürüyüş ayakkabısı alırken alt tabanının aşırı sıcak ve aşırı soğuktan etkilenmeyen vibram tabanlı olması ve çevresini saran çarşak bantlarının bulunmasına dikkat edilmelidir. Çarşak bandı keskin kayaların oluşturduğu çarşaklardan ayakkabımızı korumaya yarar. Uzun ve yeterince geniş bir dile sahip olmalı ve mutlaka boğazlı olmalı. Ayakkabının boğazlı olması engebeli arazide yürürken ayak bileğimizin dönmesi burkulması daha sert kazaların olmasını engellemesi için. Ayrıca ayakkabının soluyabilen ve teri dışarı atabilen ve aynı zamanda su geçirmez özelliğe sahip gore-tex malzemeden yapılmış olmasına dikkat edilmelidir. Alacağınız ayakkabının mümkün olduğunca dikişsiz veya az dikişli olmasına dikkat etmelisiniz. Bu özellik ayakkabının dayanıklılığını ve koruyuculuğunu artırır. Bir ayakkabının en zayıf noktası dikiş yerleridir.

Genel olarak;

a.) Ayakkabı fiyatına göre değil kullanım amacına göre seçilmelidir.

b.) Rahat, dayanıklı,ve koruyucu özelliklere sahip olmalıdır.

c.) Su geçirmezlik özelliği en önemli etken olmalıdır. Bunun için dikişsiz veya az dikişli ayakkabıları tercih etmelisiniz. Tek parça deriden yapılmış olması teknik olarak tercih nedeni olmalıdır.

d.) Ayakkabının uzun süre kullanılabilmesi için çarşak bandının bulunması şart.

e.) Ayağı sıcak tutması dışında kuru tutması da şart. Bunun için nefes alabilen kumaşlardan yapılmış ayakkabılar tercih edilmeli.

f.) Bileği mutlaka kavramalı, kaygan zemini iyi kavrayabilmelidir.

g.) Ayakkabının tabanı yere bastığınızda taşları hissetmeyecek kadar sert, ama yürüyüş için de esnek olmalı. Zemin çok sert değilse esnek tabanlı bir ayakkabı yeter ama dağa gidilecekse mutlaka sert tabanlı bir ayakkabı seçilmelidir.

h.) Kullanım amacına uygun ancak hafif olan ayakkabı tercih edilmelidir.