Genel Olarak Dağcılık

İnsanoğlu yaşam kavgası verdiği günlük hayatın monotonluğu içinde kaybettiği merak, heyecan duyma ve özgürleşme ruhunu ancak doğada bulabilir. Türkiye hemen hemen herkesin gidebileceği ve tırmanabileceği ve eşsiz doğal güzellikleri olan büyüklü küçüklü bir çok dağı bulunan bir cennet. Bu nedenle Türkiye'de yaşayıp bir kez olsun bir dağın zirvesine tırmanmayı denememiş olmak, üç tarafı denizlerle çevrili bu ülkede ayaklarını denize hiç sokmamış olmakla eş değer gibi aslında.

Dağcılık genel olarak çok tehlikeli bir spor gibi görünse de, gereken eğitimlerin alındığı ve dağcılık disiplin ve kurallarına göre yapıldığında yaşanılan şehrin bir caddesinde yürümekten daha az tehlikelidir. Bir zirveyi bir kez tırmanmayı denediğinizde neden insanların ısrarla dağlara gittiklerini sizde çok iyi anlayacaksınız.

Dağcılığın bağımlılık yaratmasının çok çeşitli nedenleri var. Bir kere, dağcılık asla sıkıcı değildir, her seferinde yeni bir rotada yürüyebilirsiniz. Dağcılık fiziksel güç gerektirir ve dağda geçirdiğiniz her gün sahip olduğunuz gücü ve hareket yeteneğinizi geliştirir. Kendinizi sürekli geliştirmek, her zaman daha zoru başarmak zorundasınızdır. Dağcılık, maceradır, yolculuğunuzun her dakikası sürprizlerle doludur. Doğa sizi hep şaşırtır, her yeni rotada farklı bir güzellik keşfedersiniz. Tırmanırken özgürlüğü hissedersiniz, her şeyi başarabileceğinize inanırsınız. Zirveye çıktığınızda karşılaşacağınız manzaralar, yeryüzünde çok az insanın görebildiği manzaralardır... Bunun gibi daha birçok neden sayabiliriz.

Bir dağa tırmanmaya karar veren dağcının hedefi dağın zirvesine ulaşmaktır. Tırmanış rotası farklı özellikler gösterebilir. Bazı yerlerde yürümek, bazı yerlerde kaya tırmanışı,belki de bazı yerlerde buz tırmanışı yapmak zorunda kalacaksınız. Rotanın yanı sıra hava şartlarıda dağcıyı olumsuz etkileyecektir. Aşağılarda sıcak ve nemli havada tırmanırken, yükseldikçe havanın sertleştiğini ve soğuduğunu hissedeceksiniz. Bu nedenle zirveyi hedefleyen dağcının bir çok özelliğe aynı anda sahip olması gerekir.

Dağcılık sporuna başlamadan önce, güvenliğiniz ve bu sporu sağlıklı bir şekilde yapabilmeniz için mutlaka dağcılık ve kullanılan malzemeler konusunda eğitim almalısınız.

Tırmanış Stilleri

a.) Klasik Kaya Tırmanışı: Bu stilde en önemli unsur güvenliktir. Emniyet kemeri ve diğer teknik malzemelerle dağcılar birbirlerinin güvenliklerini alarak tırmanırlar.

b.) Sportif Tırmanış: Klasik tırmanıştan farkı kullanılan malzeme ve tekniktir. Genellikle daha kısa kaya rotaları kullanılır. Daha çok tekniğe ve daha zor hareketler yapmaya dönük çalışmalar içerir.

c.) Solo Tırmanış: Tırmanma stilleri arasında en serbest ve bir o kadar da çılgın stildir. Yukarıda kuşlarla ve rüzgarla baş başasınız. Solo tırmanıcılar güvenlikleri için ip veya başka bir teknik malzeme kullanmazlar. Düştüklerinde çok fazla seçenekleri yoktur.

d.) Bouldering: Yerden 1-2 metre yüksek kaya yüzeylerinde antreman amacıyla yapılan tırmanış stilidir. Zemine yakın ve genelde yana doğru hareketler içerdiğinden, klasik tırmanışta kullanılan emniyet malzemelerine ve sistemlerine ihtiyacınız yoktur. Bouldering yaparken yükseklerde denemeyeceğiniz birçok zor hareketi yapabilirsiniz.

e.) Buz Tırmanışı: Dik buz yamaçları, donmuş şelaleler gibi yerlerde emniyet ve teknik malzemeler kullanılarak yapılan tırmanışlardır. Kullanılan malzeme çok çeşitli, eksiksiz ve en önemlisi sağlam olmalıdır. Malzemenin yanı sıra buzul konusunda bilgili ve tırmanılan rotadaki buz yapısını tanıyor olmak ve saatlere göre gösterdiği değişiklikleri biliyor olmanız gerekir.