NEDEN DOĞA SPORLARI

Doğada yapılan dağcılık, tırmanış, kayak, kanyoning, rafting, yamaç paraşütü, doğa yürüyüşü vb. türü aktiviteler doğa sporu olarak isimlendirilmektedir. Şehirleşmenin artmasıyla, insanlar özellikle keşfetmek ve öğrenmek amacıyla doğaya gitmeye başlamış ve son yıllarda şehir hayatının yoğun stresli ortamından kaçmak isteyenlerin çoğalmasıyla doğa sporları popüler hale gelmeye başlamıştır.

Doğa sporları içinde doğa yürüyüşleri en kolay yapılan spor dalı olarak nitelendirilmektedir. Doğa yürüyüşü özel bir yetenek gerektirmez. Cinsiyet farkı olmaksızın yediden yetmişe her yaştan sağlıklı insanın ister tek başına, isterse bir grupla bir araya gelerek yapabileceği en kolay ve en iyi açık hava sporlarından biridir. Doğaya çıkmak şehirde yaşamanın ve yoğun iş temposunun neden olduğu stresten uzaklaşabilmenin en etkili ilacıdır. Bütün bir hafta boyunca sabah evden işe, akşam işten eve rutin bir yaşam sürdüren; iş hayatında ise sabahtan akşama kadar masa başında, bilgisayar karşısında çalışan birinin, zaman içinde gerek hareketsizlikten, gerekse rutin yaşamdan kaynaklanan sıkıntılardan kurtulabilmesi için doğaya çıkması yeterlidir.

DOGA SPORLARININ FAYDALARI

Genel anlamda doğa sporlarının, özelde ise dağcılık ve doğa yürüyüşlerinin insanın psikolojik ve fiziksel sağlığına faydaları saymakla bitmez. Bu faydalar kişilere göre farklılıklar göstereceğinden, genel faydalardan bazıları aşağıdadır.

a.) İnsanın merak duygusunu geliştirir, doğayı keşfetmesine katkıda bulunur.

b.) İnsanın kendini tanımasını ve anlamasını sağlar.

c.) Kişinin iradesini güçlendirir, dayanıklılığını artırır. Kendine olan güven duygusunu geliştirir.

d.) Vücuttaki yağlanmayı önler, kasları güçlendirir. (Tempolu bir saatlik bir yürüyüş ortalama 500 kalori yaktırmaktadır.)

e.) Vücudun mutluluk hormonu (endorfin) salgılamasını sağlar ve kişinin stresle mücadelesine yardımcı olur.

f.) Düzenli ve tempolu yapılan doğa sporları insanı fizyolojik ve psikolojik olarak güçlendirir.