Ocak Kullanmanın Püf Noktaları

a.) Kullanmak amacıyla satın aldığınız yakıtın ocağınıza uygun olup olmadığına dikkat ediniz.

b.) Satın aldığınız yakıtın istediğiniz özellikte olup olmadığını kontrol edin.

c.) Ocak yakıtlarının uçucu özelliğine sahip olduğunu unutmayın. Bu nedenle yakıt şişe kapaklarının uzun süre açık kalmamasına dikkat edin.

d.) Yukarılara çıktıkça azalan dış basınçtan dolayı yakıtınızı koyduğunuz şişelerdeki basınç artacağı için arada sırada şişenin ağzını açarak basıncı eşitleyin. Bu işlemi yaparken şişedeki yakıtın taşabileceğini dikkat edin.

e.) Faaliyet sonrasında kullandığınız ocağın yakıt sistemini ve ısı reflektörlerini temizleyin. Yakıtı kullanırken oluşan kurumlar boru ve yanma gözlerinde tıkanıklıklara neden olabilir.

f.) Turbo ocaklarda, ön ısıtma için alkol, ispirto gibi kurum yapmayan yakıt kullanın. Ön ısıtma işlemini mümkün olduğunca iyi yaparak yakıta ocak ısıtma işini yüklemeyin.

g.) Ocağınızı yaktıktan sonra tüm ısıtma, eritme ve pişirme işlemlerinizi bir kerede kesintisiz olarak tamamlayın. Sıcak bir ocak soğuk bir ocağa göre çok daha verimlidir. Ayrıca her yeniden yakma işleminde yakıt kaybınız olacaktır.

h.) Suyu kaynatarak dezenfekte etmek yerine, içme suyu dezenfektanı kullanarak yakıttan tasarruf edebilirsiniz.

ı.) Ocağınızı kullanırken etrafını mutlaka ısı kaybını önleyecek malzemelerle kapatın. Ancak bunu yaparken ocağınızın hava almasını engellemeyin.

i.) Rüzgarın oluşan ısıyı götürmesini engellemek için ocağınızı yakmak için kuytu ve rüzgar almayan yerleri tercih edin.

j.) Ocağınızın alevini tencerenin altında kalacak şekilde ayarlayın. Tencerenin kenarlarının dışında bulunan alevin ısıtmaya çok fazla katkısı yoktur.

k.) Basınçlı gaz kartuşlarını çok soğuk havalarda donabileceğini unutmayın. Çok soğuk havalarda gaz kartuşlarının donmasını engellemek için uyku tulumunuzun içinde saklayın. Donan kartuşları vücut ısısı ile çözün, asla daha yüksek ısı kaynakları kullanmayın.