Dağcılıkta Giysi

Dağcılık veya doğa sporlarıyla ilgilenenler için en önemli malzemelerden biri giysilerdir. Doğada kullandığımız giysiler bizi soğuk, sıcak ve rüzgar gibi doğal etkenlerden koruyarak vücut ısımızın hep aynı düzeyde kalmasını sağlar. Giysilerin en önemli fonksiyonu vücut ısısını koruması. Kullanılacak giysilerin mevsim koşullarına uygun olması ve kişinin rahat hareket etmesini sağlayacak rahatlıkta olması gereklidir. Doğa sporlarında kişiler 3 katman oluşturacak şekilde giyinmelidir. Bunlar;

1.) İç Katman: İlk önce giyilen ve tene direkt temas eden katmandır. İç katman olarak tercih edilecek giysilerin terlemeyle oluşacak nemi hızla dışarıya verebilme ve hızlı kuruyabilme özelliğine sahip olması gerekir. Islak iç çamaşırı, kuru bir iç çamaşırına göre yaklaşık 25 kat daha hızlı ısı kaybetmeye neden olabilir. Ayrıca çabuk kurumalı, ıslakken de izolasyon yeteneğini korumalı, esnek ve rahat olmalı. Geçmişte iç çamaşır olarak yünlü giysiler kullanılırdı. Yünlü giysiler ağır olması, teri tutması ve yavaş kuruması ve tende rahatsızlık yaratması nedeniyle artık pek tercih edilmiyor. Günümüzde yünlülerin yerine sentetik kumaşlardan yapılma termal içlikler tercih ediliyor.

2.) Orta Katman (Yalıtım): Orta katmanın görevi vücudumuzun ürettiği sıcaklığı koruyabilmek. En iyi izolatör ise durağan hava. Bu katmanda havayı tutabilecek malzemeler kullanılıyor. Orta katman için en uygun malzeme polar kumaşlardan üretilenler. Bu katmanlarda önden fermuarlı bir giysi, havalandırmayı kolaylaştıracağından tercih edilmeli.

3.) Dış (Koruyucu) Katman: Dış katmanın amacı, orta katmanı yağmur, kar ve rüzgar gibi dış etkenlerden korumak. Bu malzemeler üstlük veya yağmurluk, altta ise pantolon ya da salopet şeklinde olabilir. Dış katman olarak kullanılacak giysilerin vücudun nefes alıp vermesini sağlayacak özelliklere sahip olması gerekir. Önden çift yönlü fermuara sahip olması ve koltuk altı fermuarları olması tercih edilmeli. Nefes alabilir, su geçirmez kumaşlar ideal.

4.) Tozluklar: Bu giysi ayakkabılarla pantolon arasındaki boşluğu kar, su, çamur, toprak ve çakıl gibi şeylerden korumaya yarar. En iyi ayakkabı bile diz derinliğindeki karda tozluk olmadan bir işe yaramaz. Böylelikle ıslanan ayaklarımız sayesinde vücut ısımızı kaybederiz.

5.) Şapka: Vücut ısımızı korumak için gerekli en önemli malzemelerden biri de şapka. Dört santigrat derecede vücut ısısının yüzde 50’sini, -15 santigrat derecede ise yüzde 75’ini başımızdan kaybedebiliriz.

6.) Eldiven: İnsan vücudunun donmaya karşı en duyarlı bölgelerinden birisi parmak uçlarıdır. Ellerimizden kaynaklanan ısı kaybı da çok yüksek ve bu yüzden onları da korumak için mevsim koşullarına uygun eldivenler kullanmalıyız.