DAĞLARA GİTMEDEN ÖNCE

Dağcılık gerçekleştirildiği yer itibarıyla çeşitli riskleri olan bir spor dalı olmasına rağmen, yeterli bilgi birikimi ve tecrübe ile mevcut riskler de dikkate alınarak yapıldığında güvenli bir spordur. Ancak dikkate alınması gerekn birçok unsuru barındırır. Bu nedenle dağlara gideceklerin aşağıda basitçe sıralanmış hususları dikkat etmeleri gerekir.

a.) Yeterli bilgi birikimi ve tecrübeye sahip olmadan kesinlikle tek başınıza dağlara gitmeyin.

b.) Dağlara gitmeden önce teorik ve pratik dağcılık eğitimleri alın. Bu eğitimlerin içinde mutlaka ilkyardım ve asgari kurtarma konuları yer almalıdır.

c.) Öncelikle bilgi ve tecrübenize uygun dağ ve rotaları tercih edin. Bilgi ve tecrübenizin yetersiz kaldığı veya dış etkenlerin hayatınızı riske soktuğu koşullarda dağdan dönmeyi bilin.

d.) Gitmeye karar verdiğiniz dağ ve rota hakkında gerekli tüm bilgileri edinin.

e.) Psikolojik ve fiziksel olarak kendinizi hazır hissetmeden dağa gitmeyin.

f.) Tırmanış esnasında ihtiyaç duyabileceğiniz tüm malzemeyi eksiksiz olarak yanınızda bulundurun.

g.) İlk yardım ve kurtarma konularında asgari bilgiye mutlaka sahip olun,

h.) Dağlarda sürekli dikkatli olmak zorundasınız. Küçük bir dikkatsizlik bile dönüşü olmayan kazalara yol açabilir. Dağlarda en çok kaza iniş esnasında olmaktadır. Faaliyetinizin şehirde başlayıp, şehirde sona ereceğini kesinlikle aklınızdan çıkarmayın.

ı.) Dağ faaliyetleri esnasında yanınızda muhakkak basit tıbbi müdahalelerde kullanabileceğiniz ilk yardım malzemeleri bulunsun

i.) Sırt çantanızda muhakkak ihtiyaç duyabileceğiniz zorunlu malzemeler bulunsun. (örn:bivak, pusula, düdük, ilk yardım malzemeleri vb)

j.) Dağlara gimeden önce meteoroloji konusunda eğitim alın. Meteorolojik olayları yorumlamayı öğrenin ve şehirdeyken faaliyet günü için hava durumu raporunu dikkate alın.

k.) Tırmanışa başlamadan önce mutlaka son yerleşim yeindeki yetkili mercilere tırmanışınız hakkında bilgi verin. Tırmanış esnasında kaydedilmesi gerekn noktaları yanınızda bulunduracağınız not defterine kaydedin.

l.) Yaz ve kış dağcılığı çok farklıdır. Her ikisi konusunda yeterli bilgiye sahip olun.