Dağcılıkta Çadır Kullanımı

a.) Kullanacağınız çadırı tanıyın. Bunun için ilk defa kullanacağınız çadırınızı dağa götürmeden önce evinizde birkaç kez kurun. Böylece zor şartlar altında çadırınızı hızlı bir şekilde kurabilirsiniz.

b.) Kullanacağınız çadırın özelliklerini iyi öğrenin. Bunun için üretici firmanın talimat ve önerilerini dikkatli bir şekilde okuyun. Böylece zor koşullar için çadırınızın uygun olup olmadığına karar verebilirsiniz.

c.) Çadırınızı kurmadan önce, çadırı kuracağınız zemini iyice temizleyin. Aksi takdirde zeminde bulunan maddeler çadır tabanına zarar verebilir.

d.) Çadırınızı iyi gererek kurun. Ama germe işini fazla abartmayın. Aksi takdirde çadırınızın yırtılmasına yol açabilirsiniz.

e.) Çadırınızda müdahale edilmesi gereken küçük hasarları geciktirmeden onarın. Aksi takdirde küçük bir yırtık veya fermuarın bozulması rüzgarla birlikte kocaman bir yırtık haline gelebilir ve sizi sıkıntıya sokabilir.

f.) Çadırınızda zorunlu haller dışında ocak yakmayın.

g.) Rüzgarlı alanlarda, kar varsa çadırınızı mümkünse kar duvarı ile çevirin.

h.) karlı ortamlarda çadırınızın üzerinde çok fazla kar birikmesine izin vermeyin. Arada sırada biriken karları dikkatli bir şekilde temizleyerek, çadır pollerinin zarar görmesini engelleyebilirsiniz.

ı.) Çadırınızı kısa bir süre için bile terk edecekseniz mutlaka iç ve dış kapılarının kapalı olmasına dikkat ediniz. Aksi takdirde çadırınıza böcek girebilir veya zararlı hayvanlar zarar verebilir. Ancak çadırın havalandırılması açısından fermuarın tepe kısmında çok küçük bir boşluk bırakılabilir.

i.) Çadırınızda sigara içmeyin. Eğer içecekseniz sigaranızı çadırın tentelerinde uzak tutun.

j.) Faaliyet esnasında yanınızda bulunan kazma, baton, bıçak vb. iç ve dış tenteye zarar verebilecek kesici malzemeleri çadırın dışında bulundurun.

k.) Çadırınızın pollerini arada sırada kontrol edin. Kırık veya çatlamış polleri tamir edin veya değiştirin.

l.) Faaliyet sonrası şehirde çadırınızı mutlaka açın ve havalandırın. Direkt güneş almayan normal sıcaklıklardaki ortamlarda kurumasını sağlayın.

m.) Çadırınızı temizlemeniz gerekiyorsa, ılık suda ve sabun tozu ile çitilemeden yıkayarak temizleyin.

n.) Faaliyete giderken yanınızda tamir setinizi de götürün.

Çadırda Konforun Püf Noktaları

a.) Yemeklerinizi çadırın dışında, zorunlu hallerde ise çadırın bagajında yapın. Kesinlikle yemeğinizi çadırın içinde yapmayın.Aksi takdirde çıkan buhar çadırın içerisinde tekrar yoğunlaşacaktır.

b.) Çadırın içindeyken çadırın kapı fermuarlarının birinin tepe kısmından uygun bir açıklık bırakarak hava almasını sağlayın. Bu şekilde solunum yoluyla oluşan buharı tahliye edebilirsiniz. Çadırınızı yeterince havalandırmadığınız takdirde gece nefesinizle oluşan buhar çadır duvarlarında donacaktır.

c.) Karlı bir ortamdan çadıra girerken üzerinizdeki karları iyice temizleyin.

d.) Çadırınız girmeden önce mutlaka botlarınızı çıkartın.

e.) Yatarken çadır duvarlarına değmemeye çalışın.