Kızılcaham Semeler - Eğerlidereköy Doğa Yürüyüşü - 25 Mart 2018 Pazar

Kulübümüzün 2018 yılı faaliyet programında yer alan doğa yürüyüşünü, 25 Mart 2018 pazar günü Kızılcahamam Semeler ile Eğerlidereköy arasında 18 sporcunun katılımı ile gerçekleştirdik.

Aracımız 25 Mart pazar sabahı saat 08.00’da Sezenler Sokak'tan hareket ediyor. Milli Kütüphane, Armada, CHP, ACity, Carrefour, Göksu Parkı duraklarından binenlerle 18 kişilik ekibi tamamlıyoruz. Kızılcahamamda verdiğimiz kısa bir molada kahvaltımızı yapıp sonrasında Semeler'e doğru yola devam ediyoruz.

Hava kapalı. Zaman zaman yağmur atıştırıyor. Sanırım bugün bizim için ıslak bir gün olacak. Saat 10.00 sularında şiddetli bir yağmur altında Semeler köyündeyiz. Ancak kimsenin arbadan çıkmaya niyeti yok. Yağmur duracak gibi gözükmüyor. Herkes hazırlıklarını yapıp, pançolarını giydikten sonra kendini yağmurun altına bırakıyor. Saat 10.15 ve rakım 1096.

Rotamız köyün arkasında ince bir sırt halinde yükselen tepe. Önce dereye iniyoruz sonrasında sırta doğru dik bir şekilde yükselmeye başlıyoruz. Bu arada yağmur hafifledi ve bizlerde biraz da olsa rahatladık. Rotamız çok güzel. Sırt hattının her iki yanını oluşturan vadiler çok güzel görülüyor. Ancak bazı noktalarda sırt hattı oldukça daralıyor ve zemin ıslak. Ayrıca bazı bölgelerde kaya blokları set oluşturmuş. Bu setleri kayalar ıslak olduğu için oldukça zor ve yavaş bir şekilde geçiyoruz.

Sırt hattını geçtiğimizde parkurumuz nispeten rahatlıyor. Küçük meşelikler arasında sırtı geçerken kaybettiğimiz zamanı telefi etmek için hızla hareket ediyoruz. Ormanlık tepeye doğru yükselirken yağmur yeniden şiddetleniyor ve çıkardığımız pançolarımızı tekrar giyiyoruz. Ancak yabani armutlarla kaplı rotada kısa bir süre sonra tüm pançolarımız zarar görmeye başlayınca, tekrar çıkarmak zorunda kalıyoruz. Bu arada birkaç arkadaşımız tansiyonlarından dolayı rahatsızlandı. Onları dinlendirip, kendilerine gelmelerini sağlıyoruz.

Nihayet saat 12.30 sularında; yani yürüyüşe başladıktan 2 saat 15 dakika sonra 1612 rakımlı tepeye ulaşıyoruz. Buradan itibaren parkurumuz düz ancak zemin ıslak. Ormanın içinde ilerliyoruz. Ağaçlardan damlayan sularla tamamen ıslandık. Bir süre sonra yağmur tamamen kesiliyor, güneş hafif hafif yüzünü göstermeye başlıyor. Saatlerdir yürüyoruz ve acıkmaya başladık. Saat 14.30 sularında 1685 rakımlı açık bir alanda manzarayı karşımıza alarak öğle yemeği molası veriyoruz. Herkes çantasındaki azıkları çıkarıyor, birbiriyle paylaşıyor. Termoslardaki sıcak çaylar yudumlanıyor. Isınıyoruz. Yemek sonrası etkinlik fotoğrafı çektirip yürüyüşe devam ediyoruz.

Artık sırt hattındayız. Solumuzda vadinin içinde yürüyüşü sonlandıracağımız Eğerlidereköy görünüyor. Ancak direkt inmek pek mümkün görülmüyor. Parkur çok dik. O yüzden sırttan doğuya doğru ilerliyoruz. Sırttan yürürken önümüze çıkan devasa kayaların arasında geçiş noktaları bulmaya çalışıyoruz. Nihayet köyün üstlerinde eğimin oldukça azaldığı bir noktadan kuzeye, köye doğru inişe geçiyoruz. Bu arada yağmur bulutları tamamen dağıldı, hava açık ancak serin.

Kavak ormanının içinden köye doğru inen bir patikayı takip ederek ilerliyoruz. Nihayet 16.30 sularında 1320 rakımlı köye ulaşıyoruz. Aracımız bizi bekliyor. Köy meydanında akan çeşmede elimizi, yüzümüzü ve çamura bulanan ayakkabılarımızı temizliyoruz. Üstümüzü başımızı değiştirdikten sonra Kızılcahamama doğru yola koyuluyoruz. Kızılcahamam’da kısa bir alışveriş ve yemek molası verip, sonrasında sağ salim Ankara’ya dönüp faaliyetimizi bitiriyoruz.

GPS kayıtlarına göre 6 saat 10 dakikalık bir performansla 4 kilometrekarelik bir alanda 12,5 km yol kat etmişiz. En düşük 1093 rakımdan yürüyüşe başlayıp; 1685 rakımda en yüksek noktaya ulaşmışız.

Yüksel ALPKAYA
30 Mart 2018 - Ankara

  • Etkinlik Fotoğrafları