Çubuk Özlüce Doğa Yürüyüşü - 21 Ocak 2018 Pazar

21 Ocak 2018 pazar günü doğa yürüyüşümüzü 18 sporcunun katılımı ile Çubuk Özlüce Meki Dağının sırtlarında gerçekleştirdik. Faaliyet için belirlediğimiz 17 kişilik kontenjan çok hızlı bir şekilde dolunca bir çok arkadaşımızı yedek yazmak zorunda kaldık. Faaliyet tarihinden bir kaç gün önce ana listede yer alan ve işleri çıktığı için katılamayacağını bildiren 2 arakadaşımızın yerine yedekden arkadaşları gruba dahil ederek kontenjanımızı tamamladık.

Aracımız pazar sabahı saat 08.00'de Sezenler Sokaktan hareket ediyor. TUİK, Milli Kütüphane, Turizm Bakanlığı, Armada, CHP, Carefour ve Göksu Park'da bekleyen arkadaşları alarak 18 kişilik ekibi tamamlıyoruz. Kazan'ın içine girip bir çorbacıda yarım saat kahvaltı molası veriyoruz. Çorbalarımızı içip, eksikliklerimizi tamamladıktan sonra Çubuk Özlüce'ye doğru yola devam ediyoruz.

Saat 10.00 sularında 1257 rakımlı Özlüce'ye ulaşıyoruz. Hava kapalı, sanki her an yağmur yağacakmış gibi duruyor. Köyün üstündeki düzlükte aracımızdan inip, kısa bir hazırlık sonrası karşımızda yükselen tepesi karla kaplı Keltepe'ye doğru yürüyüşe başlıyoruz. Buralarda kar yok. O yüzden her yer çamur deryası halinde. Bir an önce karlı bölgeye ulaşmak için çamurlu bölgeyi hızla geçiyoruz. Yaklaşık yarım saatlik bir yürüyüş sonrası meşelik ve karlı alana ulaşınca rahtlıyoruz. Zaten Keltepe'nin gövdesinin altına geldik. Buradan itibaren tırmanmaya başlayacağız.

Parkur dik, eğim fazla. Zemin karlı. Ormanın içinde S'ler çizerek yükseliyoruz. Ancak sabahki kötü hava dağılmaya başladı. Yaklaşık 1,5 saatlik bir tırmanış sonrası saat 11.30 sularında 350 metre yükselti kazanarak 1594 rakımlı Keltepe'nin zirvesine ulaşıyoruz. Manzara müthiş güzel. Yürüyüşe başladığımız Özlüce Köyü ayaklarımızın altında. Terliyiz, zirvede rüzgar var. Birkaç fotograf çektikten sonra karşımızdaki tepeye geçmek üzere bele doğru zirveden inişe geçip, karşı sırttan tepeye doğru yavaş yavaş yükseliyoruz. Yaklaşık yarım saat sonra saat 12.00 sularında 1628 metrelik tepeye ulaşıyoruz.

Buralarda kar seviyesi oldukça fazla. Her attığımız adımda bileklerimize kadar kara gömülüyoruz. Bu yıl doğru dürüst kar yağışı görmediğimizden karın keyfini çıkara çıkara ilerliyoruz. Şimdi hedefimizde Meki Dağının zirvesi var. Sırt hattını takip ederek kuzeye doğru bele doğru inişe geçiyoruz. Yaklaşık yarım saatlik bir iniş sonrası saat 12.35 sularında 1493 rakımlı bele inip, belden Meki dağına doğru devam eden yoldan yürümeye devam ediyoruz. Artık yorulmaya başladık. Şu ana kadar nefes molaları dışında hiç mola vermedik. Saat 13.15 sularında, yürüyüşe başladıktan yaklaşık 3 saat kadar sonra rüzgar almayan bir meşeliğin arkasında 5 dakikalık atıştırmalık molası veriyoruz.

Mola sonrası Meki Dağının zirvesine doğru sırt hattını takip ederek yükselmeye devam ediyoruz. Artık yönümüzü kuzeyden doğuya çevirdik. Nihayet 14.00 sularında yürüyüşe başladıktan yaklaşık 4 saat sonra 1691 rakımlı Meki Dağının zirvesindeyiz. Yorulduk ve acıktık. Zirvedeki kayalıkları kendimize siper ederek yemek molası veriyoruz. Herkes mutlu. Çantalardaki atıştırmalıklar ortaya dökülüyor, termoslardaki çaylar yudumlanıyor.

20 dakikalık mola sonrası sırt hattını takip ederek Özlüce köyüne doğru inişe geçiyoruz. Köye doğru inen sırt hattı dik, yer yer zemindeki kar sert. Bu bölgeleri dikkatli ve yavaş bir şekilde geçiyoruz. Ormanı bitirip köye yaklaştığımızda zemin yeniden çamurlaşıyor. Köyle aramıza giren derin bir vadiye inip; vadide akan dereyi takip ederek köye ulaşmaya çalışıyoruz. Vadiden çıkarken ayaklarımıza yapışan çamurların ağırlığıyla saat 16.40 sularında bizi bekleyen aracımıza ulaşıyoruz. İlk işimiz ceşmede ayakkabılarımızı temizlemek oluyor. Islak çoraplar değiştiriliyor, yedek ayakkabılar giyildikten sonra saat 17.00 sularında yola koyuluyoruz. Saat 18.30 sularında Ankara'ya ulaşıp; sağ salim faaliyeti bitiriyoruz.

GPS verilerine göre 8,1 kilometre karelik alanda gerçekleştirdiğimiz Özlüce doğa yürüyüşünde; yaklaşık 14.3 kilometrelik parkuru 6,5 saatte katetmişiz. 1257 rakımlı Özlüce'den yürüyüşe başlayıp; en yüksek 1691 metreye ulaştıktan sonra yine 1257 metrede Özlüce köyünde yürüyüşü bitirmisiz.

Yüksel ALPKAYA
26 Ocak 2017 - Ankara

  • Etkinlik Fotoğrafları