Kızılca Binkoz Doğa Yürüyüşü - 14 Ocak 2018 Pazar

Kulübümüzün 2018 yılı faaliyet programında yer alan ve 2018 yılının ikinci doğa yürüyüşü olan Kızılca-Binkoz köyü yürüyüşünü 14 Ocak 2018 pazar günü Adil YAZIBAKAN'ın rehberliği ile Esat YILMAZ'ın artçılığında 16 sporcunun katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Aracımız pazar sabahı saat 08.00'da Sezenler Sokak'tan hareket ediyor ve TÜİK, Milli Kütüphane, Turizm Bakanlığı, Armada, CHP, Carefour ve Göksu Park'tan katılanlarla ekibi tamamlıyoruz.

kapalı ve sisli bir havada süren yolculuğumuzda Kızılcahamam'da kısa bir mola verip, kahvaltımızı yapıyoruz, eksikliklerimizi tamamlıyoruz. Kahvaltı sonrası Güdül yolunu takip edip Kızılca köyüne ulaşıyoruz. Saat 09.50 ve kısa bir hazırlık sonrası saat 10:00 sularında 1002 rakımlı Kızılca Köyünden yürüyüşe başlıyoruz. Hava kapalı, kararsız ve yer yer sisli. Rotamıza girmek için vadiye yöneliyoruz ama vadiye indikçe dereden akan suyun sesinin çok fazla olması nedeniyle vadiye girmekten vazgeçip; sırttan gitmeyi tercih ediyoruz.

Sırt hattı inişli, çıkışlı ve meşeliklerle kaplı. Ancak manzarası çok güzel. Geçen yıl baharın başında yürümüştük aynı rotayı. Vadinin ve aşağılarda yer alan Doğanözü Barajınının bahar manzarası çok güzeldi. Bu yıl kış ortasında buradayız. Hafif karlı ve yer yer sisli bir havada aynı vadi ve barajın manzarası bir başka güzel görünüyor. Bu güzellikleri belgelemek için zaman zaman fotoğraf molaları veriyoruz. Manzara insanları o kadar büyülemiş ki, çalılıklar ve iniş çıkışlar pek şikayet konusu olmuyor.

Parkur genelde yükselme şeklinde. Yaklaşık 1 saat 45 dakikalık yükselme sonunda 1360 rakımlı ilk tepenin üstündeyiz. Karşımızda yükselen yüksek tepenin üstünde görülen yangın gözetleme kulesine ulaşmayı planlıyoruz. Ama yangın kulesine daha oldukça fazla mesafe var. Kısa iniş çıkışlarla ilerliyoruz. Ancak kar bizi yormaya başladı ve acıktık da. Saat 14.00 sularında 1400 rakımlı sırtta rüzgar almayan uygun bir yer bulup öyemek molası veriyoruz. Bir şeyler atıştırıp, sıcak bir şeyler içerek güç toplamaya çalışıyoruz.

Yarım saatlik mola sonrası saat 14.30 sularında yönümüzü Binkoz köyüne doğru çevirip, yürümeye başlıyoruz. Bir süre köy yoluna paralel , orman içi patikaları takip ederek ilerlemeye çalışıyoruz. Bu bölgelerde karın fazla olmasından dolayı bir süre sonra dayanamayıp yola iniyoruz ve serbest yürüyüş şeklinde saat 16:00 sularında Binkoz köyüne ulaşıyoruz. Aracımız bizi bekliyor. Üst baş değişimi sonrası Ankara'ya dönüşe geçiyoruz.

GPS verilerine toplam 8.4 kilometrekarelik bir alanda 14 km.lik bir mesafeyi 6 saalik bir performansla katetmişiz. 1002 rakımlı Kızılca Köyünden yürüyüşe başlayıp; 1434 metreye kadar yükselerek, yürüyüşü 1210 rakımlı Binkoz Köyünde bitirmişiz.

YAdil YAZIBAKAN
25 Ocak 2017 - Ankara

  • Etkinlik Fotoğrafları