İdris Dağı Geçişi - 18 Şubat 2018 Pazar

Her yıl Ocak-Şubat aylarında gerçekleştirdiğimiz ve artık gelenekselleşmeye başlayan İdris Dağı Geçişi etkinliğini bu yıl 17 kişilik bir ekiple Kalecik Gölköy'den başlayıp, Hasanoğlan eski Yeşildere köyünde başarı ile tamamladık. Aracımız 18 Şubat 2018 pazar sabahı saat 08.00'da Sezenler Sokak'tan hareket ediyor. Yol boyunca katılanlarla ekibimizi tamamladık. Saray'da verdiğimiz kısa bir molada kahvaltımızı yapıp, son eksiklerimizi tamamladıktan sonra saat 10:00 sularında yürüyüşe başlayacağımız Gölköy’e ulaştık.

Hava ılık ve güneşli. Yürüyüş için ideal sayılabilecek bir hava var. Dağın yamaçlarında kar yok. Acak zirvede kar görünmekte. Kısa bir hazırlık ve tanışma faslından sonra İdris dağına doğru yola koyulduk. Başlangıçta gayet tempolu bir şekilde ilerliyoruz. Ancak yükselmeye başladığımızda bir arkadaşımız rahatsızlanıyor ve ekip olarak birazcık tempomuzu düşürüyoruz. Artık karlı bölgeye ulaştık. Ancak hava güneşli olmasına rağmen kar halen sert, batmıyor. Bu bize rahatlatıyor ve hızımızı düşürmeden ilerlememizi sağlıyor.

Yürüyüşe başladıktan yaklaşık 3 saat 45 dakika kadar sonra saat 13.45 sularında zirveye ulaşıyoruz. Tebrikler, kutlamalar sonrası zirve fotograflarımızı çekiyoruz. Zirvede rüzgar var ve bizleri üşütüyor. Rüzgardan dolayı öğle yemeğimizi zirve yerine aşağılarda rüzgar almayan bir yerde yemeye karar verip, inişe geçiyoruz. Zirveden biraz aşağıya indikten bir kaya bloğunu kendimize siper edip yemek molası veriyoruz ve çantalarımızda getirdiğimiz atıştırmalıklarımızla karnımızı doyuruyoruz. Termoslarımızdaki çaylarımızı keyifle yudumluyarak doğanın, havanın ve karın keyfini çıkarttıyoruz. Herkes dağda doğanın içinde olmanın mutluluğunu yaşıyor.

Yemek sonrası eski Yeşildere köyüne doğru yola koyulduk. Bir müddet sonra askeriye ve Yeşildere'nın önündeki tepeler görünmeye başlayınca artık yürüyüşün sonlarına yaklaştığımızı anladık. Çeşmenin olduğu dere yatağına dik bir iniş yaptık. Oradan yol boyunca yürüyerek bizi bekleyen aracımıza ulaştığımızda saat 16:10 olmuştu. Aracımıza binip Ankara'ya doğru yola koyulduk. Saat 17.30 sularında sağ salim Ankara'ya ulaşıp, faaliyetimizi bitirdik.

Kalecik Gölköy'den başlayıp, Hasanoğlan eski Yeşildere köyünde bitirdiğimiz İdris dağı geçişi güzel bir etkinlik oldu.

Adil YAZIBAKAN
21 Şubat 2018 - Ankara

  • Etkinlik Fotoğrafları