Güdül Akçakese / Aşağıhüyük Doğa Yürüyüşü - 07 Ocak 2018 Pazar

Kulübümüzün 2018 yılı faaliyet programında yer alan; 2018 yılının ilk doğa yürüyüşünü Güdül Akçakese köyü ile Kızılcahamam Aşağıhüyük köyleri arasında 07 Ocak 2018 pazar günü 38 sporcunun katılımı ile gerçekleştirdik. 2017 yılının son iki haftasını biraz dinlenmek amacıyla boş bırakıp, faaliyet koymamıştık. Bu nedenle faaliyetin duyurusunu yapar yapmaz belirlediğimiz 17 kişilik kontenjan bir anda doluverdi ve bir çok arkadaşı yedek yazmak zorunda kaldık. Ancak talep sayısı ile birlikte kontenjanı artırma baskıları artınca Yönetim olarak bu faaliyetle sınırlı olmak kaydıyla kontenjanı artırma kararı aldık. Böylece ilk defa bu kadar kalabalıkla yürüme tecrübesini edinmiş olduk.

Kalabalık olunca 40 kişi kapasiteli 2 araç ayarlayıp; araçlara göre bineceklerin listeleri belirliyoruz. Araçlarımız pazar sabahı saat 07.30'da Sezenler Sokak'tan hareket ediyor ve TÜİK, Milli Kütüphane, Turizm Bakanlığı, Armada, CHP, Carefour ve Optimum'da bekleyen arkadaşları toplaya toplaya ekibi tamamlıyoruz. Ayaş’da verdiğimiz yarım saatlik molada sıcacık çorbayla karnımızı doyuruyoruz.

Kahvaltı sonrası devam edip Güdül-Yeşilöz yolu üzerinden saat 10.00 sularında Akçakese köyüne ulaşıyoruz. Hava sabahleyin Ankara'da oldukça soğuk hissedilirken; burada açık ve günlük güneşlik. Sanki bir bahar ayındaymışcasına güzel. Kısa bir hazırlık sonrası saat 10.10 sularında yürüyüşe başlıyoruz. Yürüyüşe başlar başlamaz parkur dik, tırmanış şeklinde. 15-20 dakika kadar dere yatağından ilerleyip, daha sonra yürüyüşe devam edeceğimiz sırt hattına yöneliyoruz. Sırt hattına çıkış parkuru ekibi hırpalıyor. Sırt hattında kısa bir nefes molası verip, ekibi topluyoruz. Buradan itibaren yürüyüşümüz zaman zaman geçit vermez sıklıkta meşe ormanının içinden devam ediyor. Yol bulmak için sağa sola kayayrak yükseliyoruz. Yürüyüşe başladıktan yaklaşık 1,5 saat kadar sonra güneşi gören açıklık bir alanda 5 dakikalık bir su molası veriyoruz.

Mola sonrası tekrar sık meşe ormanına dalıp, yol bulma çabalarıyla saat 12.30 sularında 1650 rakımlı sırt hattına ulaşıyoruz. Sık meşe ormanında yol bulma çabaları bizi oldukça fazla yormuş; ancak buradan itibaren meşelikten kurtuluyoruz, artık parkur çam ağaçlarıyla kaplı sırt hattını takip edecek. Kalabalık olmamıza rağmen ekibin temposu iyi, herhangi bir kopma yaşanmıyor. Bu arada acıktık sesleri yükselmeye başladı. Yemek molasını Kurumcular Göletinde vereceğiz. Bu nedenle sırt hattından gölete doğru inişe başlıyoruz ve saat 14.15 sularında göletteyiz. Ne yazık ki, kuraklıktan dolayı hemen hemen gölette su kalmamış. Gölet kenarında güneş gören bir açıklıkta yemek molası veriyoruz. Yürüyüşe başlayalı 4 saat oldu ve bizler doğru dürüst mola vermeden buraya kadar geldik. Verdiğimiz 20 dakika yemek molasında çantalarımızda getirdiğimiz yiyeceklerle karınlarımızı doyuruyoruz, dinleniyoruz ve güzel havanın tadını çıkarıyoruz.

Mola sonrası klasik toplu grup fotografımızı çekip, Aşağıhüyük köyüne doğru inişe geçiyoruz. Köye doğru inen yamaç dik, arkadaşların bazıları yorgunluktan olsa gerek inmekte zorlanıyor. Zaman zaman durup, ekibi toplayarak saat 16.20 sularında; yürüyüşe başladıktan 6 saat sonra Aşağıhüyük köyünde bizi bekleyen araçlarımıza ulaşıyoruz. Köy meydanında akan ceşmede çamura bulanmış ayakkabılarımızı temizleyip, üst baş değişiminden sonra Ankara'ya dönüşe geçiyoruz. Otoban üzerindeki dinlenme tesisinde kısa bir ihtiyaç molası sonrası saat 18.30 sularında Ankara'ya ulaşıp; sağ salim faaliyeti bitiriyoruz.

Kalabalık olmamıza rağmen güzel ve tempolu bir faaliyet oldu. GPS kayıtlarına göre yaklaşık 15,8 kilometreyi 6 saatte katedip; 1000 rakımlı Akçakese'den yürüyüşe başlayıp; en yüksek 1744 metreye ulaştıktan sonra 1191 metre rakımlı Aşağıhüyük köyünde yürüyüşü bitirdik.

Yüksel ALPKAYA
12 Ocak 2017 - Ankara

  • Etkinlik Fotoğrafları