Çıldır Gölü Buz Yürüyüşü - 10/11 Şubat 2018

Kulübümüzün 2018 yılı faaliyet programında yer alan Çıldır Gölü Buz Yürüyüşü ile Ardahan'ın en yüksek dağı olan Kısırdağı (3197 m) tırmanışını 10-13 Şubat tarihleri arasında 15 kişilik bir ekiple başarıyla tamamladık. 4 günlük bu program kapsamında birinci ve dördüncü günler ulaşımla; ikinci gün Çıldır gölü geçişiyle, üçüncü gün ise Kısırdağı tırmanışı ile tamamlanmıştır.

10 Şubat 2018 - Cumartesi

10 Şubat 2018 cumartesi sabahı saat 07:30 sularında 11 katılımcı Esenboğa havaalanında toplanıyoruz. Uçağımız 08.55'de kalkacak. Aslında ekibimiz 15 kişi ancak 3 arkadaşımız dün trenle Kars'a hareket ettiler. Bir arkadaşımız ise İstanbul'dan doğrudan Kars'a gelip bize katılacak. Rahat ve sıkıntısız bir uçak yolculuğundan sonra saat 10.30 sularında Kars Harakani Havaalanına iniyoruz. Daha önceden Yüksel hocanın ayarladığı minibüslerin birisine kamp yüklerimizi, diğerine de kendimiz doluşup Öğretmenevinde bizi bekleyen arkadaşlarımızı almak üzere şehir merkezine geçiyoruz. Arkadaşlar bizi bekliyor. Onları aldıktan sonra 15 kişilik ekip tamamlanıyor ve Çıldır'a doğru minibüs yolculuğumuz başlıyor.

Tesadüf ki bugün Çıldır Gölü üzerinde 5.Uluslararası Çıldır Kristal Göl Festivali yapılmakta. Bizde doğrudan konaklayacağımız köye uğramadan yakın bir yerde yapılmakta olan festival alanına geçiyoruz. Bu arada hava tahmin edemeyeceğimiz kadar güzel. Soğuk olmasına rağmen hava açık ve güneşli. Festival alanı da oldukça kalabalık. Buz üstünde gerçekleştirilen cirit oyununu seyrettik. Göl üstünde atlı kızakla gezenler, kar motorları, yürüyüş yapanlar, buzda açılan deliklerden balık tutanlar, halay çekenler. Birçok etkinliği izleme fırsatımız oldu. Akşam saat 16:00’a kadar festival alanında kaldıkdan sonra geceyi geçireceğimiz Akçakale köyüne dönüyoruz.

Bu gece burada eski köy okulunda kalacağız. Okulun iki odası var. Birini bizim için temizleyip hazır etmişler. Odanın ortasında bir soba var ve kenarlarda da okul sıraları. Yüksel hoca her şeyi ayarlamış. Köy muhtarı ve sakinleri her konuda bize yardımcı olmaya çalışıyorlar. Bize çuvallarla tezek ve odun getirdiler. Akşam yemekler yapıldı çaylar içildi sohbet sonrası tulumlarımızı hazırladık ve dinlenmeye geçtik.

11 Şubat 2018 - Pazar

11 Şubat 2018 Pazar sabahı saat 06.00 sularında uyanıyoruz. Uyku tulumlarımızı, matlarımızı topladıktan sonra yanan sobada çayımızı demledik ve sınıfın ortasına sıraları dizip güzel bir kahvaltı masası hazırladık. Güzel ve keyifli bir kahvaltı sonrası saat 09.00 suları kamp yüklerimizi hazır duruma getirdik. Bugün biz buradan (Akçakale köyü) karşı kıyıdaki Gülyüzü köyüne yürüyerek geçerken, minibüslerden birisi eşyalarımızı alıp Gülyüzü köyüne getirecek.

Eşyalarımızı hazırlayıp, etrafı ve sınıfı temizledikten sonra artık Akçakale'den ayrılma zamanı geliyor. Okulun kapısını kilitliyoruz, anahtarını Muhtara teslim ettikten sonra, saat 09:15 sularında Yüksel ALPKAYA liderliğinde 15 kişilik ekiple Çıldır Gölü Buz Yürüyüşüne gölün doğu kıyısındaki Akçakale Köyünden başlıyoruz. Karşıda ufukta hedefimiz olan Gülyüzü köyü beyazlığın ortasında küçüçük siyah bir nokta şeklinde; bir gün sonra tırmanacağımız Kısırdağı ise devasa bir dev gibi yükseliyor. Hava açık olmasına rağmen oldukça soğuk ve zaman zaman göl üzerinde sert rüzgâr esiyor. Yüksel hoca önde kendisinden emin bir şekilde ilerliyor. Çünkü kendisi geçen sene gölü yine ancak bu kez tersten Gülyüzünden Akçakale'ye yürüyerek geçmiş. Bu yüzden tecrübeli. Ancak bizler tedirginiz hatta korkuyoruz. Altımızda kocaman bir göl ve su kütlesi var ve biz, suyun üzerinde oluşmuş ancak kalınlığının ne kadar olduğunu bilemediğimiz bir buz tabakasının üzerinde yürüyoruz. Tam bir korku filmi sahnesinde gibiyiz. Adrenalin en üst düzeyde !.....

Bazen ayaklarımızın altındaki buzdan gelen çatırtılarda yüreğimiz ağzımıza geliyor ve korkudan ne yapacağımızı bilmiyoruz. Yüksel hoca bu çatırdamaların normal olduğunu, buz kalıplarının genleşme sonrası birbirini sıkıştırdığı için bu seslerin çıktığını söylüyor ama biz o korkuyla onu hiç duymuyoruz ki. Bazen buzun çok şeffaf olduğu noktalarda ayaklarımızın altında yüzen balıkları görebiliyoruz. Başlangıçta ufukta küçük bir nokta gibi görünen Gülyüzü köyü attığımız her adımda bize biraz daha yaklaşıyor. Köye yaklaştıkça gölün üzerinde uzaklarda balıkçıları görmeye başladık.

Kısa molalarla devam ediyoruz. Nihayet gölün buz tutmuş yüzeyinde 12 km.yi 4 saatte katedip saat 13.15 sularında köyün güneybatı kıyısında bulunan Gülyüzü köyüne ulaşıyoruz. Son derece heyecanlı ve güzel bir yürüyüştü. Bildiğimiz kadarıyla Çıldır Gölünü sportif anlamda karşıdan geçen ilk ekip oluyoruz.

Bizi köyde Muhtarın görevlendirdiği bir genç grubu büyük bir saygıyla karşılıyor. Bize köy odasını hazırlamışlar. Hemen sobaları yaktılar, sıcak çaylar ikram ettiler. Yüksel hocayı burada ne çok seviyorlar. Herkes bize müthiş bir saygı ve sevgi gösteriyor. İki gün boyunca da misafirperverlik ve yakın ilgi gösterdiler. Yerleştik. Önce akşam yemeğimizi hazırlayıp, yedik. Sonrasında arkadaşlarla sohbetler edildi ve akşam 22:00 da ertesi gün gerçekleştireceğimiz Kısırdağı tırmanışı için hazır olmak amacıyla dinlenmeye geçtik.

Havvanim ALPKAYA
15 Şubat 2017 - Ankara

  • Etkinlik Fotoğrafları