Şerife Bacı ve Tüm Şehitleri Anma Yürüyüşü - 18/22 Şubat 2017

Kastamonu İl Kültür Müdürlüğü tarafından düzenlenen ve artık geleneksel hale gelen "İstiklal Yolu-Şerife Bacı ve Tüm Şehitleri Anma Yürüyüşü" bu yıl 18-22 Şubat 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilmiş olup; bu etkinliğe Madadost olarak 6 sporcu ile katıldık. Ulaşım için bizim ekip dahil toplam 24 kişi Çankaya Belediyesi tarafından tahsis edilen aracı kullandık.

17 Şubat 2017 Cuma

17.02.2017 Cuma günü saat 12,30'da Kolej'de bulunan Çankaya Belediyesinin garajından 24 kişilik ekiple Ankara'dan hareket edip, saat 17.30 sularında İnebolu’ya ulaştık. Katılımcılar için yazlık pansiyonlarda yatacak yerler ayarlanmış. Bizler de bir pansiyona yerleştik. Sonrasında deniz kıyısında ve şehirde kısa bir tur atıp, şehiri tanımaya çalıştık. Saat 19.00 sularında verilen akşam yemeği ile karnımızı doyurduk ve çay içmek için kahvehane aramaya başladık. Mevsim kış olduğundan işyerlerinin çoğu kapalı. Gördüğümüz bir mahalle kahvesine girdik. Çaylar, kahveler içildi. Kahvenin diğer müşterileri ile güzel sohbetler yapıldı. Hesabı istediğimizde bizlere ödemenin yapıldığını söylediler. Şaşırmıştık. Kim olduğunu bilmesekde ödeyene teşekkür ettik. Hava aslında soğuk değil ancak nemli olduğundan bizler üşüyoruz. Bari yatalım dedik. Aynı durum yatınca da sürdü.

18 Şubat 2017 Cumartesi

Bugün yürüyüşün ilk günü. Sabah erkenden kalktık, kahvaltımızı yaptık. Kahvaltı sonrası organizasyon komitesi tarafından katılımcılara “Katılım Belgeleri” dağıtıldı; içinde Türk Bayrağı, buff ve günlük kumanya olan hediye/ikram poşeti verildi. Önce İnebolu limanında yapılacak törene katılmak üzere limana hareket edildi. Saat 10.30'da tören başladı. İnebolu Kaymakamı ile Kastamonu İl Kültür ve Turizm Müdürü Ziver Kaplan tarafından günün anlam ve önemine değinen konuşmalar yapıldıktan sonra saat 10.30'da yürüyüş başladı. İnebolu'nun içinde yürürken halkın alkışlarla ve karanfillerle desteklemesi bizleri oldukça fazla duygulandırdı. Yürüyüş esnasında her katılımcı dağıtılan Türk bayrağını sırt çantasının üzerine bağlayıp; başına da özel olarak yaptırılmış buff'ı takınca, ortaya çok renkli ve çok güzel görüntü çıktı.

Yürüyüş, aynen bu şekilde rengarenk ve duygu seli içinde devam etti. Saat 12.30'da Yukarı Çaylı’da 1 saatlik bir öğle yemeği molası verildi. Bu molada hem karnımızı doyurduk hem de biraz olsun dinlendik. Mola sonrası yine yürüyüşe devam. Birinci gün yürüyüşü saat 17.00 sularında 995 metre yüksekliğindeki Çuha Doruğunda bitirildi. Çadırlar kuruldu, yemekler yendi, çaylar içildi. Kamp alanında yakılan büyük ateşin etrafında sohbetler edildi. Sonrasında çoğu kişi yorgunluğa yenik düşüp erkenden çadırlarına çekildiler.

Birinci gün (18.02.2017-Cumartesi) toplamda 21 km. yürüdük. Deniz sevisinden 995 metreye çıkıldığı için sürekli yükselerek yürümek zorunda kaldık ve oldukça fazla yorulduk. Ancak, Kurtuluş Savaşı yıllarında kağnılar ile mühimmat taşınan kağnı yollarında yüründüğünden, o duyguyla yorgunluğumuzu yürüyüş esnasında pek fazla hissetmedik. Bölgede çok kar bulunmakta, ancak yollardaki karların çoğu temizlendiği için iz açma zorluğu ile karşılaşılmadı.

19 Şubat 2017 Pazar

Bugün yürüyüşün ikinci günü, 19 Şubat 2017 Pazar. Sabah herkes erkenden kalkıp çadırlarını toplayıp, kahvaltısını yapıyor ve saat 08.00'de yürüyüş başlıyor. Rota inişli, çıkışlı. Bir iniyoruz, bir bakıyorsun yükseliyoruz. Rota üzerinde bulunan tarihi İkiçay Köprüsünde verilen molada köprünün hikayesi anlatıldı katılanlara. Bolca fotoğraflar çekildi. Köprüden sonra yeniden yükselmeye başladık. Saat 12.30 sularında Küre ilçesine ulaştık. Halk yürüyüşcülere büyük ilgi gösteriyor. Küre'de öğle yemeği için mola veriyoruz. Yemekler yenilip çaylar içildikten sonra saat 13.30 gibi yeniden yürüyüşe başladık. İkinci gün yürüyüşü 22 km.lik bir yürüyüşten sonra saat 17.00'de Ecevit Yaylasında sona eriyor. Yine bir önceki akşam olduğu gibi çadırlar kuruldu, yemekler yendi, çaylar içildi. Kamp alanında yakılan büyük ateşte ısınıldı, sohbetler yapıldı.

Öğlen mola verip, yemek yediğimiz Küre ilçesinde bakır madeni çıkarılmakta ve burada Eti Bakır AŞ'nin Konukevi var. Ayrıca, Ecevit Yaylasında da aslına olabildiğince sadık kalınarak onarılan tarihi Ecevit Han bulunmaktadır. İkinci gün akşamı isteyen bazı katılımcılar Eti Bakır AŞ'nin Küre Konukevi ile Ecevit Handa konakladılar.

20 Şubat 2017 Pazartesi

Bugün yürüyüşün üçüncü günü, 20 Şubat 2017 Pazartesi. Bugün de bir önceki gün gibi katılımcılar sabah ilk iş olarak çadırlarını topladılar. Sonrasında verilen kahvaltı ile karınlarını doyurduktan sonra saat 08.30 sularında yürüyüşe başladılar. Üçüncü ve dördüncü gün rotalarında yokuş ve inişler azaldı. Daha düz parkurlarda yürüyoruz. Ormanlık alanlarda yerini bembeyaz karla kaplı tarlalara bıraktı. Üçüncü gün saat 12.30'da ulaştığımız Seydiler ilçesi Ödemiş mevkiinde öğle yemekleri yenildi. Yeniden yürüyüş başladı. Seydiler ilçesine girildiğinde diğer ilçelerde olduğu gibi buranın halkı da bizleri ilgi ile karşıladı. Seydiler'de Şehit Şerife Bacı Kültür Evinde katılımcılara etli siyez bulguru ikram edildi.

Öğle yemeğinden sonra yeniden yürüyüşe başladık. Yürüyüş saat 17.00 gibi Halkacılar mevkii kamp alanında son buldu. Bugün 27 km. yürümüşüz. Herkes yorgun. Ama durmak yok. Her akşam olduğu gibi yine önce çadırlar kuruldu, yemekler yendi, çaylar içildi ve kamp alanında yakılan büyük ateşin etrafında sohbetler yapıldı.

21 Şubat 2017 Salı

Bugün yürüyüşün dördüncü ve son günü, 21 Şubat 2017 Salı. Kahvaltı sonrası saat 08.30'de yürüyüşe başladık. Rotamız düz şose/tarla ya da asfalt yolları takip ediyor. Ancak karla kaplı. Kastamonu'ya yaklaşmaya başladık. 4 gündür yürüyoruz artık vucut yorulmaya başladı. Asfalt veya şose gibi sert yollardan yürümekten ayaklarımızın altı su toplamaya başladı. Ama bir kere başladık yürümeye, bitireceğiz. Gençler bile bitiriyorsa biz de bitirmeliyiz, madara olmamalıyız diye kendimizi teselli ediyoruz.

Uzaktan binalar görülüyor. Aaaa Kastamonu’ya gelmişiz diye seviniyoruz. Demek ki bugün söylendiği gibi 35 km. yürümeyeceğiz diye düşünüyoruz. Bu düşünceler içinde yürüyoruz da yürüyoruz ama bir türlü Kastamonu'ya gelemiyoruz. Bu arada saat 12.30 oldu. Kastamonu Gölköy Fidanlığında öğle yemeği molası veriliyor. Saat 13.30'da tekrar yürümeye başladık. Bir türlü Kastamonu’ya gelemiyorduk. Meğer gördüğümüz o binalar kentin epey dışında TOKİ tarafından yapılan konutlarmış. Yeniden bir ormanın içine girdik.

Sonunda Kastamonu kalesi göründü. Biraz moladan sonra Kastamonu’ya indik. Kahramanlık türküleri, marşlar okuyarak saat 17.00'de 35 km.lik dördüncü gün parkurunu Kastamonu Cumhuriyet Meydanında bitirdik. Dört gün sonunda da toplamda (21+22+27+35)105 km.lik İnebolu-Kastamonu İstiklal Yolunu başarıyla tamamlamış olduk. Cumhuriyet Meydanında küçük bir tören yapıldıktan sonra katılımcılara pide ikram edildi. Kamyonla gelen kamp çantaları alındı. Saat 18,20’de Ankara’ya hareket edildi. Saat 23,00 sularında sağ salim Ankara’ya ulaşıp, faaliyeti sonlandırdık.

Esat YILMAZ
28 Şubat 2017 - Ankara

  • Etkinlik Fotografları