Sarıalan Yaylası Yürüyüşü - 03 Aralık 2017 Pazar

Kulübümüzün 2017 yılı faaliyet programında yer alan Sarıalan Yaylası doğa yürüyüşü 03 Aralık 2017 pazar günü, Nil AÇIKGÖZ'ün rehberliğinde gerçekleştirilmiştir. Aracımız pazar sabahı saat 07.00'de Sezenler Sokaktan hareket ediyor. Her yer zifiri karanlık, sanki gece yarısı gibi. Buna rağmen yürüyüşe katılacak tüm arkadaşlar zamanında duraklara gelmişler ve bizler TÜİK, Milli Kütüphane, Turizm Bakanlığı, Armada, CHP, Carefour ve Göksupark da bekleyen arkadaşları da alarak ekibi tamamlıyoruz. Kızılcahamam’da verdiğimiz yarım saatlik molada sıcacık çorbayla karnımızı doyuruyoruz.

Sarıalan Yaylası, Bolu'nun 20 km. güneydoğusunda Kartalkaya yolu üzerinde bulunan şirin mi, şirin bir yayla. Etrafı sarıçam ormanlarıyla çevrili. Saat 10.45 sularında buraya ulaştığımızda yemyeşil bir manzara bizi karşılıyor. Yaylayı sonbaharın dingin sessizliği ve güzelliği kaplamış. Kısa bir hazırlıktan sonra saat 11.00 sularında yürüyüşe başlıyoruz. Yürüyüşümüz tamamen orman içinde, bazen karlı fakat hep yumuşak bir zeminde orman içi patikaları takip ederek devam ediyor. İçinde bulunduğumuz ormanda sanki yaşam fışkırıyor. Her yer kendiliğinden filizlenen çam fideleri ile dolu. Bu taptaze fidelerin canlılığı, yoğunluğu ve güzelliklerini hayran hayran izleyerek ve onları ezmemeye dikkat ederek yürüyüşümüzü sürdürüyoruz. Yürüyüşe başladıktan yaklaşık 3 saat kadar sonra saat 14.00 sularında orman içinde uygun bir yerde yarım saat öğle yemeği molası verip, çantamızda getirdiğimiz yiyeceklerle karnımızı doyuruyoruz.

Bazen ilk kez kullandığımız GPS kullanmada sıkıntılar yaşansa da, GPS kullanma konusunda yapılan fikir alışverişlerinde, verilen molalarda sohbet koyulaştırılmış ve derin konulara dalınmıştır. Yaklaşık 5,5 saat süren ve 15 km.lik yürüyüşümüz saat 16.30 sularında sıkıntısız bir şekilde tamamlanmıştır.

Aracımıza ulaştığımızda verdiğimiz kısa bir üst baş değişimi molası sonrası; dağ evinde bizim için demlenmiş çaylarımızı içiyoruz. Saat 17.00 sularında mutluluk ve huzur dolu bir şekilde ve böyle güzel bir yerden ayrılığın yarattığı buruklukla Ankara’ya doğru yola koyuluyoruz.

Eftal DÖNMEZ
04 Aralık 2017 - Ankara