Köroğlu Saçlıktepe Yürüyüşü - 26 Kasım 2017 Pazar

Kulübümüzün 2017 yılı faaliyet programında yer alan ve Köroğlu dağlarının en yüksek ikinci zirvesi olan Saçlıktepe yürüyüşü için aracımız, 26 Kasım 2017 pazar sabahı saat 07:00'de Sezenler Sokak'tan hareket ediyor. En son Göksupark'tan katılanlarla ekibi tamamlıyoruz. Sayımız Yüksel hoca dahil 18 kişi. Ekip tamamlandıktan sonra faaliyetin rehberliğini yapacak olan Yüksel hoca, faaliyet hakkında kısa bir bilgilendirme yapıyor, yürüyüş esnasında uyulacak kuralları hatırlatıyor.

Kızılcahamam’da kısa bir mola verip, kahvaltımızı yapıyoruz. Sonrasında yolculuğa devam. Önce Gerede, sonra Dörtdivan'ı geçip; yayla yollarından Saçlıktepe'ye yaklaşmaya çalışıyoruz. Karşıdan bakıldığında dağda fazla kar olduğu belli. Her yer bembeyaz görülüyor. Yaklaşık 4 saatlik bir yolculuk sonrası saat 10:50 sularında yürüyüşe başlayacağımız 1503 rakımlı Kadılar Yaylasına ulaşıyoruz. Kısa bir hazırlık sonrası saat tam 11.00'de 18 kişi yürüyüşe başlıyoruz. Yürüyüş için günlük, güneşlik ideal bir hava var. Oysa ki Meteroloji'ye göre bugün buralarda hava sisli-puslu görülmekte. Masmavi gökyüzünde yer yer pamuk misali bembeyaz bulut kümeleri gözüksede; hava pırıl pırıl, açık. Rüzgar yok, sıcaklık tahmini 5 C civarında.

Yürüyüşe başladığımız yaylada kar yok. Sanırım bir kaç gündür sıcak giden havadan dolayı erimiş. Ancak, Saçlıktepe bembeyaz bir gelinlik giymişcesine karşımızda yükseliyor. Yayladan ayrılıncaya kadar yoldan yaptığımız kısa bir serbest yürüyüşten sonra Yüksel hoca yönünü kızılçamlardan oluşan ormanın içine çeviriyor. Hafif hafif yükselerek ilerliyoruz. Sanırım Yüksel hoca Saçlıktepe'nin sağındaki sırttan zirveye ulaşmayı düşünüyor.

1650 metrelere doğru zeminde kar başladı ve Kızılçamlar da yerini dev Göknar ağaçlarına bıraktı. Başlangıçta çok ince olan kar kalınlığı 2000 metrelerde artık bileklerimize kadar ulaşmaya başladı. Aralarından geçtiğimiz çam ağaçlarının tepelerinde bile kar görülüyor. Altından geçerken güneşin etkisiyle yumuşayan karlar zaman zaman üzerimize düşüp, bizleri ıslatıyor. O yüzden Yüksel hoca mümkün olduğunca açık alanlardan devam etmeye çalışıyor.

Saçlıktepe'ye giden sırta ulaştığımızda derin karda taze açılmış izlerle karşılaşıyoruz. Sanki önümüzden başka bir grup geçmiş. Biraz açığa çıktığımızda Saçlıktepe'nin zirve külahını tırmanan başka bir grup olduğunu görüyoruz. Şanslıyız, yorulmadan açılan izleri takip ederek ilerliyoruz. 2100 metreden zirveye doğru yükselirken külahın altında, zirveden dönen diğer grup ile karşılaşıyoruz. Çoğu tanıdığımız arkadaşlar. Dağcı dağcıyı dağda bulur misali selamlaşıp, hal hatır soruyoruz birbirimize. Sonrasında onlar aşağıya, bizler ise zirveye doğru devam ediyoruz.

Nihayet yürüyüşe başladıktan 4,5 saat sonra, saat 15:30 sularında 2249 rakımlı Saçlıktepe zirvesine ulaşıyoruz. Tebrikler, kutlamalar. Manzara müthiş ve panoramik bir görüntü var. Her yer ayaklarımızın altında. Batıda Köroğlu'nun tepesindeki karlar alçalan güneşin ışıkları altında pırıl pırıl parlıyor. Herkes bu manzarayı fotograflıyor. Bu güzel manzarayı gördükten sonra hafif bir rüzgar olsa da; Yüksel hoca dinlenme ve yemek molasını burada veriyor. Herkes yanında getirdikleriyle karnını doyurup, güç topluyor. Sonrasında geleneksel grup fotografı çekimi sonrasında saat 15:50 sularında inişe geçiyoruz.

İnişimizi farklı bir rotadan yapacağız. Yüksel hoca önce batıya dönüp, dik ancak güvenli bir kulvardan grubu batı sırtına indiriyor. Ardından sırttan kısa bir ilerlemeden sonra doğuya dönüp yamaçtan vadiye doğru inişe geçiyor. Dik yamaçtan hızlı bir iniş sonrası tekrar ormanın içine giriyoruz. Göknar ağaçlarının arasından, iyice yumuşayan karda bata çıka orman yoluna ulaşıyoruz. Orman yolunu takip edip saat 18:00 sularında, hava hemen hemen kararmak üzereyken 18 kişi, 7 saat süren faaliyeti başarıyla tamamlayıp, yaylada bizi bekleyen aracımıza ulaşıyoruz.

Ayaklarımız, üstümüz başımız ıslandı. Kısa bir üst, baş ve ayakkabı değişiminden sonra saat 18:20 sularında geri dönüş yolculuğuna başladık. Kızılcahamam'da verilen çay ve yemek molasını takiben saat 21:30 sularında Ankara'ya ulaşıp, sağ salim faaliyetimizi bitiriyoruz.

Faaliyetin Teknik Verileri

Toplam yükselme : 802 metre
Toplam alçalma : 807 metre
En Yüksek Rakım : 2249 metre
En düşük Rakım : 1503 metre
Maksimum eğim : +%40.7, -%39,6
Ortalama eğim : +%12,4, -%11,0
Toplam Faaliyet Süresi : 6 saat 53 dakika
Hareket Süresi : 5 saat 9 Dakika
Durma Süresi : 1 saat 43 dakika

Mehmet DEMİR
30 Kasım 2017 - Ankara

  • Etkinlik Fotografları