Ulusal Menderes Yolu Yürüyüşü - 06/09 Nisan 2017

Ulusal Menderes Yolu yürüyüşü Denizli’de faaliyet gösteren Menderes Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü (MENDOSL), Nefes Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü, Denizli Dağcılık Kulübü (DENDAK) ve Zirve Dağcılık Denizli Şubesinin ortak etkinliği; Denizli Doğa Sevenler Derneği (DOSEV), Denizli Doğa Yürüyüş Grubu ve Laodikya Yürüyüş Grubunun destekleriyle bu yıl ilk defa düzenlenmiştir. Bu etkinliğe AKUT ve DAK'da güvenlik desteği sağlamıştır.

Faaliyete katılmak için 5 Nisan 2017 çarşamba gece yarısı otobüsle Denizli'ye hareket ettik. Ekibimiz, Nigar Bulut, Filiz Akyürek, Aliye Meral ve Mehmet Demir olmak üzere 4 kişiden oluşmakta. Rahat bir yolculuktan sonra 6 Nisan 2017 perşembe sabahı erken saatlerde Denizli Otogarına ulaştık.

06 Nisan 2017 Perşembe - 1. Gün

Denizli Otogarı çok kalabalık. Belki de tarihinde hiç görmediği kadar sporcu, dağcı, doğasever, yürüyüşçü artık her ne isim verirsek verelim, genel anlamda doğaseveri karşılıyor bugün. Türkiye'nin her yerinden insanlar gelmiş. Bizde daha önceki faaliyetlerde karşılaşıp, tanıştığımız bir çok tanıdığa rastlıyoruz. Hasret giderip, ayaküstü hoş sohbetler yapıyoruz. Bu arada acıktık. Ekip olarak otogarda sabah kahvaltımızı yapıyoruz.

Saat 09.00'da kayıtlar alınmaya başlandı. Faaliyet baskılı buff, küçük havlu ve Denizli’yi tanıtıcı broşür içeren küçük bir hediye paketi hazırlamışlar etkinlikliği düzenleyenler. Bu hediyeler tabii ki bizleri mutlu ediyor. Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra otobüslerle Denizli’nin Çal ilçesine hareket ediyoruz. Çal’a ulaştığımızda saat 11:30 açılış töreni yapılacağı bilgisi verilip, kişilere serbest zaman tanınıyor. Bizde şehri tanımak için küçük bir gezintiye çıkıyoruz.

Saat 11.30'da faaliyetin açılış töreni başlıyor. Önce faaliyetin ana koordinatörü olarak Mendosk Başkanı Ali YOLLU; sonrasında da Çal Belediye Başkanı kısa bir konuşma yapıyor. Öğle yemeği ikramından sonra araçlarla Bahadınlar Köyüne hareket ediyoruz. Köyde kamp malzemeleri traktöre veriliyor ve küçük sırt çantalarımızı sırtlanıp saat 13.20’de Bahadınlar Köyü–Özcanın Damı rotasını yürümeye başlıyoruz. Bahadınlar Köyünün rakımı 782 ve ekip yaklaşık 340 kişi. Yürüyüş grubunun rehberliğini Madadost olarak yakından tanıdığımız Ahmet Turhan yapıyor.

Hava açık ve yürümek için ideal bir hava var. Hafif bir eğimle alçalarak yaklaşık 4 km sonra 640 metre kotlarındaki Apollon Tapınağına ulaşıyoruz. Aşağılarda Adıgüzeller Baraj Gölü muhteşem güzel gözüküyor. Burada verilen molada bol bol fotograflar çekiliyor. Molayı takiben yürüyüş tekrar başlıyor. Baraj sol sahile doğru 470 metreye kadar iniyoruz. Bu arada gökyüzü birdenbire bulutlanmaya ardından da çok fazla bir zaman geçmeden, bizler sol sahilden yükselirken yoğun bir yağmur başlıyor. Yoğun yağmur altında yürümeye devam edip saat 17.00 sularında 670 rakımdaki Özcanın Damı bölgesine ulaşıyoruz. Burası baraj gölü manzaralı, etrafında üzüm bahçeleri olan düz bir alan. Yağmur altında hemen çadırları kuruyoruz. Akşam yemeği olarak kuru fasulye, pilav ve turşu ikram ediyorlar. Serbest zaman ve ardından kesin sessizlikte herkes çadırına çekilip, ertesi gün için dinlenmeye çalışıyor. Bugün Toplam 4 saatte, 10.24 km mesafe kat ettik.

07 Nisan 2017 Cuma - 2 Gün

Sabah 06:30’da kalkış, çadırların toplanması ve çantaların hazırlanmasını takiben çantalar kamyonlara yükleniyor. Ardından kahvaltımızı yapıyoruz. Hava kapalı ve bulutlar gökyüzünü kapatmış. Kahvaltı sonrası saat 08.40 sularında yürüyüşe başlıyoruz. Bugün Özcanın Damı–Sazderesi rotasını yürüyeceğiz. Balangıçta yaklaşık 2 km kadar hafif iniş eğimli bir parkurda, sonrasında da düz sayılabilecek yaklaşık 4 km kadar orman içi bir patikada yürüyoruz. Bu arada hava açmaya, gökyüzünü kaplayan bulutlar dağılmaya başladı.

Orman sonrası parkur iniş ve çıkışlarla devam ediyor. Zaman zaman kısa mesafeler bile olsa dik bir şekilde yükselip, yine dik bir şekilde geri inebiliyoruz. Nihayet saat 15.40 sularında 665 m kotundaki Sazderesi kamp alanına ulaşıyoruz. Bugün yaklaşık 7 saatlik bir yürüyüşle 18.84 km mesafe katetmişiz. Yine çadırlar kuruluyor, çantalar açılıyor. Güneş varken önceki günden kalan ıslak veya nemli malzemeler havalandırılıp, kurutuluyor.Bugün akşam yemeğinde yine kuru fasulye, bulgur pilavı ve turşu var. Serbest zaman ve ardından herkes çadırlarına çekilip, dinlenmeye çalışıyor.

08 Nisan 2017 Cumartesi - 3. Gün

Gecenin ilerleyen saatlerinde başlayan yağmur bütün gece boyunca tüm şiddetiyle yağmaya devam etti. Sabah kurulan saatlerin alarmlarıyla uyanmamıza rağmen yağmurdan kimse dışarıya çıkamıyor. Çadırların içinde yapılacak duyuruyu bekliyoruz. Yağmur biraz hafifleyince çadırlar hariç diğer kamp malzemelerinin toplanıp hazır tutulması anons ediliyor. Malzemelerimizi toplayıp çantalara yerleştiriyoruz. Bu arada eşyaları taşıyacak traktörlerin çamurdan dolayı gelemediği bilgisi kamp alanına ulaşıyor. Yapacak bir şey yok. Uzun bir bekleyişin sonunda faaliyet sorumlusu Ali YOLLU tarafından hava muhalefeti nedeniyle faaliyetin sonlandırıldığı, yol açıldığında gelecek traktörlerle kamp yüklerinin Kabalar Köyüne gönderileceği ve katılımcıların da kamp alanından köye kadar yürüyeceğini bildiriyor.

Yağmur dindikten bir süre sonra traktörler kamp alanına ulaşıyor. Malzemeler traktörlere yükleniyor ve bizler de Kabalar köyüne doğru yürüyüşe geçiyoruz. Sazderesi kabalar köyü arası yaklaşık 4 km ve biz bu mesafeyi yaklaşık 1 saat 15 dakikada yürüyüp, Kabalar Köyüne ulaşıyoruz. Bu arada hava açılmaya başladı. Ancak yerler o kadar çamur ki, bu 4 km bile bizim için oldukça yorucu oluyor. Kabalar köyünde, sabah kahvaltısı için hazırlanmış olan ancak kamp alanına getirilemeyen kumanyalar dağıtılıyor bizlere. Bu kumanyaları öğle yemeği niyetine yiyoruz. Köyde kurulan pazardan alışverişimizi yapıp; saat 13.00 sularında Kabalardan Denizli'ye hareket ediyoruz. Saat 14:30 sularında Denizli Otogarındayız. Dostlarımızla, tanıdıklarımızla vedalaşıyoruz ve 15.30’da hareket eden otobüsümüzle Ankara'ya doğru yolculuğa başlıyoruz. Saat 22:15 sularında Ankara’dayız.

Hava muhalefetinden dolayı tüm program tamamlanamamış olsa da; faaliyet için çok yoğun ve çok ayrıntılı çalışmanın yapıldığı, çok emek harcandığı gözden kaçmamaktadır. Herkesin gösterdiği çaba ve gayret için teşekkürler.

Mehmet DEMİR
15 Nisan 2017 - Ankara

  • Etkinlik Fotografları