Çayırhan Kız Tepesi / Piramit Tepe Yürüyüşü - 14 Mayıs 2017 Pazar

Artık geleneksel hale gelen ve her yıl Mayıs ayının ilk haftalarında gittiğimiz Çayırhan Kuş Cenneti Kız Tepesi ve Piramit Tepe tırmanışını bu yıl 14 Mayıs 2017 pazar günü gerçekleştirdik. Bildiğiniz üzere Kız Tepesi Çayırhan Kuş Cennetinin arkasında dimdik yükselen farklı renk ve şekillerde kaya ve toprak katmanlarıyla meşhur bir bölge. Aracımız 14 Mayıs 2017 pazar sabahı saat 07.30 da Sezenler Sokaktan hareket ediyor. Milli Kütüphane, Armada, ACity, Carrefour ve Optimum’dan katılan arkadaşlarla 18 kişilik ekibi tamamlıyoruz.

Ayaş’ta verdiğimiz molada kahvaltımızı yapıp, eksikliklerimizi tamamladık. Mola sonrası tekrar yola koyulup saat 10.00 sularında Kuş Cennetine ulaştık ve kısa bir hazırlık sonrası saat 10.20 sularında Kız Tepesine doğru yürümeye başladık. Rakım 503. Hava yürüyüş için ideal, günlük güneşlik. Tempolu bir şekilde kum yığınlarının arasında oluşmuş küçük vadiciklerden Kız Tepesine yaklaşmaya çalışıyoruz. İlk molamızı yaklaşık 2,5 km yürüdükten sonra saat 11.00 sularında veriyoruz. Kısa bir dinlenme sonrası önümüzde yükselen kum tepelerini tırmanmaya başlıyoruz. Tırmanmaya başlayınca tempomuz düşüyor. Artık sürekli tırmanıyoruz. Kız Tepesine ulaşan sırtın altına geldiğimizde arkadaşlardan bazıları zorlanmaya başladı. Saat 11.30, rakım 700. Buraya kadar yaklaşık olarak 200 metre kadar yükselmişiz. Sırtta kısa bir mola veriyoruz.

Zorlanan arkadaşlar öndeki grubun temposuna ayak uyduramayınca onları 3 kişilik bir ekip olarak geride bırakıyoruz ve bizler ince sırt hattından Kız Tepesinin kule gibi görünen kütlesine doğru ilerlemeye başlıyoruz. Saat 12.00 sularında dik kulenin dibindeyiz. Dikkatli bir şekilde yaklaşık % 60 eğimli kütleye tırmanmaya başlıyoruz. Eğim dik olmasına rağmen zeminin yumuşak olması tırmanmamızı kolaylaştırıyor. Ancak sıcakla beraber attığımız her adımda yükselen toz bulutu elimize yüzümüze yapışıyor. Yarım saatlik bir tırmanış sonrası saat 12.30 sularında 856 rakımlı Kız Tepesinin zirvesindeyiz. Tebrikler, kutlamalar. Manzara çok güzel oturup etrafı seyrediyoruz. Bu mevsimde burası bir lale bahçesi olması lazım. Ancak bu yıl havalar sıcak gittiğinden laleler erken açmış. Sadece bir tane lale görebiliyoruz. Herkes bu lalenin fotoğrafını çekmeye çalışıyor.

Zirve fotoğrafını çektikten sonra saat 12.45 sularında Kız Tepesinden inişe geçiyoruz. Hedefimizde karşıdan bakıldığında piramit gibi görünen Piramit Tepe var. Ancak ineceğimiz sırt hattı ince ve oldukça dik. Dikkatli ve yavaş bir şekilde inişimizi tamamlıyoruz. Artık önümüzde düz ve hafif inişli bir patika var Piramit Tepenin dibine kadar. Hızlı hareket edip yaklaşık yarım saat sonra 13.15 sularında Piramit Tepenin dibindeyiz. Piramit’e tırmanmadan yine kısa bir mola verip, nefesleniyoruz. Mola sonrası yine oldukça dik ince bir sırttan Piramite doğru yükselmeye başlıyoruz.

Rotanın tam ortasında sırtta bir toprak-kaya karışımı bir yükselti bulunur. Burayı geçmek her zaman zor olmuştur bizim için. Çünkü hem her iki tarafı uçurumdur, hem de oldukça çürüktür. Çoğu zaman burayı geçemeyiz. Bu yılda yaptığımız keşifte buradan geçmenin riskli olacağına karar veriyoruz. Biraz daha aşağıdan yamacı yan geçip, daha sonra dik tırmanarak yükseltinin üstüne geçmeyi planlıyoruz.

Ancak yamaçta eğim oldukça fazla. Diklik insanı ürkütüyor. Ancak zemin toprak olduğundan çok fazla risk yok. Yine de bazı arkadaşlar oldukça fazla tedirgin oluyor. Bazı bölgelerde toprakta açılan izler önden geçenler tarafından bozulunca arkada kalanlar ilerleyemez hale geliyor. Geri dönüp batonlarımızla arkadaşların basabileceği kadar tekrar iz açıp tüm ekibi rahat adım atabilecekleri bölgeye geçiriyoruz ve tekrar sırt hattına çıkıyoruz.

Artık rahatız ancak çok yorulduk. Yavaş adımlarla sırt hattında ilerleyerek saat 13.55 sularında 906 rakımlı Piramit Tepenin zirvesine ulaşıyoruz. Acıktık ve oldukça fazla yorulduk. Burada mola veriyoruz. Öğle yemeğimizi ayaklarımızın altında uzanan Çayırhan Kuş Cenneti ve Sarıyar Barajına seyrederek yapıyoruz. 20 dakikalık bir mola sonrasında tekrar yürüyüşe geçiyoruz. Artık yavaş yavaş inişe geçeceğiz. Yine dik fakat zemini yumuşak toprakla kaplı bir sırttan hızla inişe geçiyoruz. Arkamıza baktığımızda adımlarımızın oluşturduğu bir toz bulutu bizi takip ettiğini görüyoruz. Sıkıntısız bir şekilde inişi tamamlayıp, yürüyüşümüzü 16.25 sularında 482 rakımlı Akçabayır Köyünde sağ salim bitiriyoruz.

GPS kayıtlarına göre bu etkinlikte 9 kilometrekarelik bir alanda 12.2 km mesafeyi 6 saatte tamamlamışız. En yüksek 906 metreye çıkarken, en düşük 482 metreye inmişiz.

Keyifli, güzel ve yorucu bir faaliyet oldu bizim için.

Yüksel ALPKAYA
18 Mayıs 2017 - Ankara

  • Etkinlik Fotografları