Işıkdağı Yürüyüşü - 05 Kasım 2017 Pazar

Kulübümüz sporcularının İran'da Sabalan ve Demavend; Gürcistan'da ise Kazbek zirve tırmanışlarına hazırlanması nedeniyle yaz döneminde doğa yürüyüşleri ihmal edilip, tamamen zirve tırmanışlarına ağırlık verilmişti. Doğa yürüyüşü yapmak isteyen arkadaşların şikayetleri artınca, en kısa zamanda bir doğa yürüyüşü faaliyeti organize etmek zorunlu hale gelmişti. Bu arkadaşları daha fazla ihmal etmemek için 05 Kasım 2017 Pazar günü Işıkdağı’nda doğa yürüyüşü planladık ve duyurusunu yaptık. Katılım düşündüğümüz gibi yoğun oldu ve ekibi rehberimizle birlikte 18'de sınırladık.

Aracımız 05 Kasım pazar günü saat 08:00'de Sezenler Sokak'tan hareket ediyor. Yoldan binecek arkadaşlarla ekibi tamamladık. Yürüyüşün lideri Mustafa KARABULUT tarafından yürüyüş ve uyulması gereken kurallar hakkında kısa bir bilgilendirme yapıldıktan sonra, Kızılcahamam'a doğru devam ettik. Kahvaltı için Çerkes yol ayrımındaki lokantada mola veriyoruz. Kahvaltı sonrası Çerkeş yolundan devam edip Yukarı Çanlı köyünü ve yol üzerindeki yeni baraj göletini geçtikten sonra saat 09.55 sularında 1550 rakımlı vericilere giden yol ayrımına ulaşıyoruz.

Kısa bir hazırlık sonrası saat 10.10 sularında Mustafa KARABULUT'un rehberliğinde yürümeye başladık. Hava açık. Yürüyüş için ideal bir hava var. Vericiye giden yolun sağında ağaçlarının arasından patikadan devam ediyoruz. Zaman zaman ormanın içinde oluşmuş açık alanları geçtikten sonra yayla evlerinin üst tarafındaki çeşmenin olduğu açık alana ulaşıyoruz. Karşımızda Işıkdağının kütlesi yükseliyor. Açık alanı geçtikten sonra çam ağaçlarının arasından kütleyi tırmanmaya başladık. Yer yer ormanın içinde güneş görmeyen noktalarda yılın yağan ilk karları görülüyor.

Nihayet yürüyüşe başladıktan hemen hemen 3 saat sonra, saat 12.20 sularında 2030 metre yüksekliğindeki zirveye ulaşıyoruz. Zirve rüzgarlı ancak hava açık. Manzara müthiş güzel. Kuzeyimizde Akhasan barajını, güneyde Karagöl ve bazı köyleri çok net görebiliyoruz. Tebrikler, kutlamalar sonrası rüzgar almayan bir noktada çantamızda getirdiğimiz yiyecekleri birbirimizle paylaşarak karınlarımızı doyurup, çaylarımızı içiyoruz. Zirve fotoğrafları çekildikten sonra saat 13.30 sularında zirveden Salın Yaylasına doğru inişe başlıyoruz.

Zirveden önce Salın Yaylasına inip, sonrasında batıya dönüp yürüyüşümüzü Karagöl'de bitirmeyi planladık. Ancak hava kapatmaya başladı. Meterolojiye göre bugün saat 16.00 sularında bu bölge yoğun yağış gözüküyor. Gökyüzünde bulutlar hızla toplanmaya başlayınca Salın Yaylasına 400-500 metre kala batıya Karagöl’e yöneldik. Karagöl’e ulaştığımızda saat 15.15'i gösteriyor. Kaptanımız Mehmet beye telefon edildi. Bu arada yağmurda çiselemeye başladı. Allahtan Mehmet bey yakındaymış, çabucak gelince bizleri ıslanmaktan kurtarmış oldu.

Ben faaliyet öncesi hem bana pratik olması, hem de eğer hava sisli olursa faydalanmak üzere Kulübün GPS'ini yanıma almıştım. Ancak hem havanın açık olması hemde rehberimiz Mustafa beyin bu rotayı çok iyi bilmesinden dolayı GPS kullanma ihtiyacı duymadık.

Bizim için keyifli ve güzel bir sezon açılış yürüyüşü oldu. Tüm katılımcı arkadaşlara teşekkürler.

Esat YILMAZ
21 Kasım 2017 - Ankara

  • Etkinlik Fotografları