Çayırhan Hala Doruğu - 15 Nisan 2017 Cumartesi

Geçen yıl ilk defa yürüdüğümüz ve çok büyük bir keyif aldığımız Çayırhan Hala Dorugu yürüyüşü için 15 Nisan 2017 Cumartesi sabahı saat 07:30’da Sezenler Sokak Atatürk Lisesinin önünden hareket ediyoruz. Yoldan katılanlarla ekibi tamamlıyoruz. Ekibimiz 11 kişi. Faaliyetin sorumlusu ve rehberi Adil YAZIBAKAN yürüyüş hakkında kısa bir bilgilendirme yaptıktan sonra; yürüyüş esnasında uyulması gereken kuralları katılanlara hatırlatıyor. Bu faaliyetin artçılığını Esat YILMAZ yapacak.

Genelde dağcılık ve doğa sporları ile ilgilenen arkadaşların mola yeri olan Beypazarı Mevlana dinlenme tesislerinde kahvaltı molası veriyoruz. Çaylar çorbalar içiliyor, eksiklikler tamamlanıyor. Mola sonrası tekrar yola koyuluyoruz. Bu yolu farklı farklı faaliyetler için, yılın farklı mevsimlerinde sıklıkla kullanırız. Her mevsimde de farklı farklı manzaralar bizlere eşlik eder. Bu kez de yolun her iki tarafı yeni kesim yapılmış genç ağaç kütükleri yolculuğumuza eşlik ediyor. Kesilmiş ağaçları görünce insanın içi acıyor. Bu manzara eşliğinde 700 metre rakımdaki Çayırhan Gökçeöz köyüne ulaşıyoruz. Saat 10:00.

Kısa bir hazırlık sonrası köylülerle selamlaşıp yürüyüşe başlıyoruz. Hava açık ve serin. Yürüyüş için ideal bir hava var. Köyden çıktıktan kısa süre sonra Kulübümüzün gelenekseli tanışma faslını gerçekleştirip; ardından Ülkü YÜKSEL'in yönetiminde ısınma hareketlerimizi yapıyoruz. Isınma hareketleri sonrasında belli bir süre dere yatağını devam ederek yürüyüp, yatak geçit vermeyince de dik bir yamacı tırmanıp sırt hattına geçiyoruz. Zengin bir bitki örtüsü içinden çam, mazı, meşe ve ardıç ağaçları arasından sırttan ilerlemeye devam ediyoruz.

Nihayet zirveye giden dik kulvarın altındayız. Bir müddet dik yamacı kesen yolu takip ederek sırta paralel olarak kuzeye doğru ilerliyoruz. Zirveye giden daha yatay eğime sahip bir noktadan tekrar ormana girip, zirveye doğru yükselmeye başlıyoruz. Nihayet saat 13:30 sularında 1376 metre yüksekliği olan zirvedeyiz. Kayalıklar burada dik bir uçurumun hemen üstünde güzel bir seyir terası oluşturuyor. Hava açık ve güneşli ve vadinin manzarası müthiş güzel. Mola verip manzaranın keyfini çıkarıyoruz. Her sene yılın son haftasında, yılın son faaliyeti olarak yaptığımız “Depel” tüm heybetiyle karşımızda yükseliyor. Aşağılarda vadideki kıvrılarak giden yol ile sulama göleti manzaramızı tamamlıyor.

Önce selfiler ve bireysel fotoğraflar; ardından grup olarak zirve fotoğrafları çekiliyor. Zirvede bu güzel havanın keyfini çıkarırken yaklaşık 1 saat su misali akıp geçmiş. Saat 14:30 sularında inişe geçiyoruz. Aynı rotayı takip ederek saat 17.00 sularında Gökçeöz’e ulaşıyoruz. Köylüler bize büyük bir süpriz yapıp, çay ve pide hazırlamışlar. Hala bozulmamış Türk misafirperferliği bizleri oldukça fazla duygulandırıyor.

Daha sonra Ankara’ya doğru yola koyulup; yaklaşık 2 saatlik bir yolculuk sonrası sağ salim evlerimize ulaşıp faaliyetimizi tamamlıyoruz. Bizim için güzel ve keyifli bir faaliyet oluyor.

Adil YAZIBAKAN
30 Nisan 2017 - Ankara

  • Etkinlik Fotografları