Beypazarı Depel Kış Geçişi - 17 Aralık 2017 Pazar

Kulübümüzün artık geleneksel bir faaliyeti haline gelen Beypazarı Depel Kış Geçişi etkinliği için 17 Aralık Pazar günü sabah saat 07.00’da Sezenler Sokak'tan aracımız hareket ediyor. Yoldan katılanlarla ekibi tamamlıyoruz. 16 kişiyiz. Beypazarı Mevlana Lokantasında kısa bir kahvaltı ve ihtiyaç molası verip hem karnımızı doyuruyoruz hem de eksiklerimizi tamamlıyoruz. Hava yola çıktığımızdan beri sisli.

Kahvaltı sonra Köst Köyüne doğru yola koyuluyoruz. Saat 09.50 sularında 1570 metre rakımlı Dımbılca mevkisindeyiz. Yürüyüşe buradan başlayacağız. Kısa bir hazırlık sonrası saat 10.00 da yürüyüşe başlıyoruz. Yürüyüşe Adil YAZIBAKAN rehberlik ederken; Esat YILMAZ artçılık görevini üstleniyor. Burada da yoğun sis var ancak hava soğuk değil. Depel'in karlı olacağını düşünmüştük ama malesef parkurda hiç kar yok. Siste yavaş yavaş ilerleyip, doğru rotayı bulmaya çalışıyoruz. Başlangıçta yoğun sisden dolayı biraz endişe duysakda; Depel'e çıkan dik yamaca ulaşınca rahatlıyoruz. Yamaç yoğun sisten görünmüyor. Ancak çıkış eğiminden orada olduğumuzu anlıyoruz. Buradan sonra artık sıkıntı yok. Sis ne kadar yoğun olursa olsun rotamızda ilerleyeceğiz.

Saat 12.00 sularında 1921 metrelik zirvedeyiz. Zirvede grup fotoğrafı çektirip, beklemeden yola devam ediyoruz. Artık rotamız sırttan düz bir hat üzerinde hafif bir eğimle aşağıya doğru devam edecek. Saat 13.15 sularında ormana vardığımızda kısa bir yemek molası veriyoruz. Herkes çantalarında getirdiklerini birbiriyle paylaşıyor. Termoslardaki sıcak çaylar içiliyor.

Yemek ve dinlenme sonrası yürüyüşe devam ediyoruz. Artık Aladağ çayına doğru inmeye başladık. Bu kez rotayı değiştirip sırt yerine solumuzdaki dere yatağını tercih ediyoruz. Herkes için eğlenceli bir iniş oluyor. Saat 17.00 sularında tam Hala Doruğunun karşısından yola ulaşıyoruz. Aracımız indiğimiz noktadan biraz daha aşağıda bizi bekliyor. Telefon edip onu çağırıyoruz ve bir etkinliği daha sorunsuz ve zevkli bir biçimde sonlandırıyoruz.

GPS verilerine göre 7 saat içinde 21 km yürümüşüz. En yüksek nokta olarak 1921 metreye ulaşırken; en düşük nokta olarak 573 rakıma inmişiz. Depel Geçişi her ne kadar bir yürüyüş olarak isimlendiririlse de; özellikle çıkış ve inişleri oldukça yorucu olabiliyor.

Adil YAZIBAKAN
21 Aralık 2017 - Ankara

  • Etkinlik Fotografları