Abdüselam Tepesi Tırmanışı - 08 Nisan 2017 Cumartesi

Kulübümüzün 2017 yılı faaliyet programında yer alan Melendiz Keçiboyduran tırmanışı son anda ileriki bir tarihe ertelenince bizler de hem haftayı boş geçirmemek; hem de antreman yapmak amacıyla hızlı bir organizasyonla Ayaş Abdüsselam Tepesine küçük bir ekiple tırmanış organize ettik. Hızlı bir telefon trafiği ile programı belirledik. Plana göre cumartesi sabahı saat 09.00'da Batıkent’te buluşup, oradan kendi arabalarımızla Gökler Köyüne ulaşacağız.

Cumartesi sabahı bazı arkadaşların faaliyet tarihini karıştırmalarından dolayı sayımız beşte kaldı. Cumartesi sabahı saat 09.00’da yağmur altında Gökler Köyüne hareket edip, saat 10.15 sularında köye ulaştık. Kısa bir hazırlıkta yağmurluklarımızı pançolarımızı giyiyoruz. Sırt çantalarımızı pançolarla koruma altına alıyoruz. Köyden doğrudan dik bir şekilde dağa doğru tırmanmaya başlıyoruz. Yağmur tüm şiddetiyle devam ediyor ve yağmurdan dolayı toprak çamur olmuş, kayıyor. Yükseldikçe sis bastırıyor ve biz iki adım ötemizi göremez hale geliyoruz.

Zirve külahına ulaşan dik parkuru tırmanmaya başladığımızda yağmur kara dönüşüyor. Bizler direkt dağın doğu yüzündeki kayalıklardan sırta ulaşmayı planlıyoruz. Ancak kayalar ıslak ve bizler olduğundan daha fazla bir dikkatle adımlarımızı atıyoruz. Sırta ulaştığımızda bizi batıdan esen sert bir rüzgar karşılıyor. Rüzgarın etkisiyle kar tipiye dönüşüyor ve bizler sırttan yaptığımız 20 dakikalık bir yürüyüş sonrası saat 12.10 sularında Abdüsselam’ın zirvesine ulaşıyoruz. Rüzgar almayan kuytu bir noktada kısa bir soluklanma sonrası zirve fotoğraflarımızı çekip hemen zirveden ayrılıyoruz. Şimdi önce güneye doğru sırttan ilerleyecek, uygun bir noktadan da kayalıkların izin verdiği bir yerden doğuya dönüp inişe geçeceğiz.

10 dakikalık bir yürüyüş sonrası uygun bir noktadan inişe başlıyoruz. Burası dik ve yer yer çarşak olan bir kulvar. Yerler ıslak ve bizler çok dikkatle iniyoruz. Yavaş ve dikkatli bir iniş sonrası mağaraya ulaşıyoruz. Kısa bir soluklanma molası veriyoruz burada. Artık sis ve yağmur etkisini kaybetmeye başladı. Hava güzelleşince biraz daha yürüyüş yapmak amacıyla güneydoğuya doğru geniş bir daire çiziyoruz. Güzel bir sırt hattından aşağılara kadar ilerleyip, Abdüsselam’ın eteklerinden kuzeye Gökler Köyüne doğru yöneliyoruz. Saat 14.30 sularında Gökler Köyündeyiz. Köyün meydanındaki çeşmede ayakkabılarımıza yapışan çamurları temizlemek için neredeyse yarım saat uğraşıyoruz.

Çamurlarımızı iyice temizledikten sonra Ankara’ya dönüşe geçiyoruz. Yaklaşık 1 saatlik bir yolculuk sonrası sağ salim evlerimize ulaşıp faaliyetimizi tamamlıyoruz. Bizim için kısa ama keyifli bir faaliyet oluyor.

GPS kayıtlarına göre 8 km.lik bir parkuru 4 saat 15 dakikada katetmişiz. En yüksek 1619 metreye çıkıp, en düşük ise 1040 metrelere inmişiz. 721 metre yükselip, 685 metre alçalmışız.

Abdülselam dağında arkeolojik öneme haiz bir mağara bulunmaktadır. Bu magara Ankara Koruma Kurulu tarafından 2008 yılında Abdülselam Mağarası ve Önü Yerleşimi olarak 1. derece arkeolojik SİT alanı olarak tescillenmiştir. Mağara Abdülselam Dağının eteklerinde, yaklaşık 1525 metre yükseklikte güneydoğuya bakan doğal bir oluşumdur. Girişi büyük olan mağaranın uzunluğu 50 metre kadardır. Mağara içinde birbirine geçişli 14 adet göz bulunmaktadır. Mağaranın gözlerinden birinde harçlı tuğlayla örülmüş dikdörtgen planlı bir yapının duvar kalıntıları bulunmaktadır. Yine mağaranın güneyindeki düzlükte duvar temellerine rastlanmıştır. Mağara içinde başka bir gözde yan yana düzenli sıralanmış gömülere ait insan kemiklerine rastlanmıştır. Mağara içindeki seramik kırıntılarının Geç Roma ve Bizans Dönemine ait olduğu tarihlenmiştir.

Yüksel ALPKAYA
20 Nisan 2017 - Ankara

  • Etkinlik Fotografları