Konya Bağbozumu Şenlikleri ve Takkeli Dağı Yürüyüşü- 01-02 Ekim 2016

Bu hafta sonu (01-02 Ekim 2016) Kulüp olarak farklı bir etkinlik gerçekleştirip, Konya'da organik tarımla uğraşan üyelerimiz Merve-Muammer ŞEN'in düzenlediği bağbozumu şenliğine katıldık. Arkadaşlarımızın Konya Beyşehir yolu üzerinde organik tarımla uğraştıkları bir çiftlikleri var ve bu yıl ilk kez ürettikleri bağların bozumu için şenlik düzenlemek isteyince bizleri de davet ettiler. Bizde hem arkadaşlarımıza destek olmak hem de çiftliğin hemen yakınında yer alan volkanik ve tepesinde antik kale kalıntıları bulunan Takkeli Tepesine tırmanma fırsatını kaçırmak istemedik ve pazar günü Konya'dan, Ereğli'den, Karaman'dan ve Aksaray'dan katılan arkadaşlarla birlikte Takkeli Tepesine bir doğa yürüyüşü gerçekleştirdik.

01 Ekim 2016 Cumartesi : Aracımız 01 Ekim cumartesi günü saat 08.00’de Sezenler Sokaktan hareket ediyor. Güzergahımız üzerinden araca katılanları da aldıktan sonra sayımız 30’u buldu. Güneşli, güzel havada devam eden yolculuğumuzda Kulu’da kahvaltı molası veriyoruz. Bu arada akşam kamp alanında şenlik kapsamında göstermeyi düşündüğümüz Mont Blanc belgeseli için ihtiyaç duyulan projeksiyon cihazını Ankara’da unuttuğumuzu fark edince hemen Konya’daki arkadaşlara durumu bildirip, oradan bir projeksiyon cihazı ayarlamalarını istiyoruz. (Ama ne yazık ki bu mümkün olmuyor ve biz belgesel gösterimini yapamıyoruz.)

Saat 13.30 sularında Konya’dayız. Biz çiftliğe ulaştığımızda diğer illerden henüz gelen yok. Kayıt yaptırıp, çadırlarımızı kuruyoruz. Saat 14.30 sularında Bağbozumu şenlikleri kapsamında açılış yapıldı ve çiftlik sahipleri ile Konya İl Tarım Müdürlüğünden bazı yetkililer organik tarım konusunda açıklamalar yaptılar. Daha sonra katılanlar tarafından üzüm salkımları kesilip sembolik bağbozumu gerçekleştirildi. Çiftlik arazisinde yetiştirilen ürün sahaları gezildi. Şenlik kapsamında Konya Hava Sporları Kulübü tarafından planör ve paraşüt gösterileri yapıldı ve birçok arkadaşımız ilk defa motorlu planöre binme şansına sahip oldular. Akşam yemeği sonrasında kamp alanında yakılan ateşin etrafında gece geç saatlere kadar oturup, yıldızların altında ılık geçen bir gecenin keyfini çıkardık.

02 Ekim 2016 Pazar : Bugün Takkeli Tepesine yürüyüş günü. Yürüyüşün rehberliğini Konya Dağcılık Kulübü yapacak. Akşamdan hareket saat olarak 06.30 olarak belirlenmesine rağmen, kişi sayısının fazla olması ve katılımcıların toparlanamaması yüzünden gecikiyoruz. En kalabalık ekip olan bizim grup çoktan hazırlanmış ve diğer arkadaşların hazır olmasını bekliyorlar. Herkes yavaş yavaş toparlanıyor ve saat 07.30 sularında yürüyüşe başlıyoruz. Önce dere yatağını takip edip, tepenin eteklerine ulaşıyoruz. Tepe volkanik olduğundan eteklerinde eğim az olmasına rağmen külaha doğru birdenbire dikleşmekte. Sanki Hasandağı’nın minik bir versiyonu. Yüksekliği 1700 metre civarında ve tepesinde geçmişi Hellenistik döneme tarihlenen bir kale bulunmakta. Günümüzde tepedeki kalede arkelojik kazılar yürütülmekte. Aslında bölge ziyarete kapalı ancak bizler Konya Dağcılık Kulübünün kazı ekip başkanından aldıkları izin ile bu yürüyüşü gerçekleştirebiliyoruz. Burayla ilgili bir çok efsane ve hikaye anlatılmakta, bunları internetten rahatlıkla bulup okuyabilirsiniz.

Güneş yükseldi, eğim de dikleşti. Kalabalık grupta yavaş yavaş yorulma emareleri görülmeye başlandı. Zaman zaman nefes molası verilerek yorulanlar dinlendirilmeye çalışılıyor. Zemin her volkanik dağda olduğu gibi sert ve küçük taşlarla kaplı. Tepenin iyice dikleşmeye başladığı orta kısımlarına ulaştığımızda önceden yapılmış bir toprak yoldan tepenin kuzeyine dolanıyoruz. Burada kayalara oyulmuş eski yaşam alanları mevcut. Konya'dan katılan bir tarih öğretmeni bölge hakkında zaman zaman ilginç bilgilendirmeler yapıyor.

Burayı gezdikten sonra kazı ekibinin kullandığı patikayı takip ederek zirveye yöneliyoruz. Kazı ekibi merdiven misali basamak basamak tepeye kadar bir patika oluşturmuş. Bu sebeble gayet rahat bir tırmanışla saat 10.30 sularında zirveye ulaşıyoruz. Tepenin manzarası muhteşem ve dört bir yan ayaklarımızın altında. Kazı ekibi burada bulunan yapı kalıntılarını epeyce ortaya çıkarmış. Kalabalığız ve bu alandaki yapılara zarar vermemek için hemen toplu bir fotoğraf çektirip zirveden ayrılıyoruz.

Dönüş yolunda, patikanın aşağılarında yarım saat dinlenme ve yemek molası veriyoruz ve geldiğimiz yolu takip ederek çiftliğe geri dönüyoruz. Saat 12.30. Hareket saati olarak 14.30 belirleniyor. Kısa bir dinlenme sonrası çadırlarımızı toplayıp, çiftlik sahipleri ile vedalaşarak Konya’ya doğru yola koyuluyoruz. Konya'da etli ekmek yiyeceğiz. Hedefimizde Konya’nın meşhur etli ekmekçisi Cemo var. Cemo’nun nefis etli ekmekleri ile karnımızı doyurduktan sonra yönümüz Ankara’ya dönüyor ve saat 19.30 sularında sağ salim Ankara’ya ulaşıp faaliyetimizi bitiriyoruz.

Yüksel ALPKAYA
Faaliyet Raportörü
15 Ekim 2016 - Ankara

  • Etkinlik Fotografları