Karabük Yenice Şeker Kanyonu Geçişi - 07 Ağustos 2016

07 Ağustos 2016 Pazar günü Zonguldak Pusula Dağcılık ve Su Sporları Kulübünün davetlisi olarak Karabük-Yenice ilçesinde bulunan Şeker Kanyonunun geçişini gerçekleştirdik. Yenice'ye gitmek için pazar sabahı saat 06.00'da Sezenler sokakta toplandık. Yedi kişiyiz. Uzun süredir doğadan uzak kalmıştık, bu faaliyetin bize iyi geleceği konusunda hemfikiriz. Keyifli bir yolculuk sonrası saat 10.00 sularında Yenice'deyiz. Pusuladaki arkadaşlar bizden 5-10 dakika önce buraya gelmişler. Yaklaşık 25 kişiler. Merhabalaşıp, selamlaştık. Arkadaşlarla tanıştık. Eksikliklerimizi tamamlayıp araçlarla hep birlikte kanyona doğru hareket ettik. Yaklaşık yarım saat süren bir yolculuk sonrası artık kanyonun girişindeyiz.

Kanyonu yukarıdan aşağıya yürüyeceğiz. Herkes hazırlıklarını tamamladıktan sonra saat 10.30 sularında yürüyüşe başladık. Kanyonun başlangıcı geniş ve her iki tarafı ağaçlarla kaplı. Buralarda çok fazla su yok. Ancak taşlar kaygan. Kanyon girişinde hep birlikte çektirdiğimiz bir hatıra fotografından sonra daralan kanyona doğru yöneliyoruz. Bir süre sonra kanyon daralmaya başlıyor ve buralarda su derinleşiyor. Buralarda bir kanyon faaliyetinde olduğumuzu hissediyoruz. Artık herkes sırılsıklam. Derin bölgeleri zaman zaman yüzerek, zaman zamanda kanyonun yan duvarlarından destek alarak geçiyoruz. Herkes birbirine yardımcı oluyor. Derin su geçişlerinde fotograf makinesini kilitli poşete yeleştirip, kilitli poşeti başka bir naylon poşetin içine koyarak korumaya çalışıyorum. Faaliyet sonunda bu yöntemin işe yaradığını gördüm. Makinayı hiç ıslatmadan tüm faaliyet boyunca fotograf çekebildim.

Keyifle ve eğlenceyle geçen yaklaşık 4 saatin sonunda soğuk kaynak suyunun çıktığı bölgeye ulaştık. Buradan itibaren bu kaynak sudan faydalanmak amacıyla zamanında kanyonun içine beton duvarlar yapılarak kalın metal borular döşenmeye çalışılmış ama bunu yapan insanların doğanın ve suyun gücünü göz ardı ettikleri çok aşikardı. Çünkü su hemen hemen tüm duvarları yıkmış ve döşenen boruları söküp atmıştı. Suyun dağıttığı beton blok parçaları ve kocaman kocaman metal borular kanyonun her bir yanına dağıllmış. Güzelim kanyon aklı evvel bir kaç kendini bilmez insanoğlu yüzünden beton ve metal çöplüğüne dönmüş. Üzüldük ve içimizden bunu yapan insanoğluna sevgimizi ve saygımızı sunmaktan geri kalmadık.

Soğuk sudan itibaren taşlar daha fazla yosun tutmuş ve bastığınız her yer sanki buz üstündeymişcesine kayıyor. Daha dikkale yürüyoruz. Yaklaşık bir saatlik yürüyüş sonrası kanyonun çıkışına ulaştık. Şimdi tam böğürtlen zamanı. Geride kalanları beklerken herkes dere kenarındaki böğürtlenlere saldırıyor. Herkes sağ salim kanyondan çıktıktan sonra genişleyen derenin kenarındaki yoldan bizi bekleyen aracımıza doğru yola koyuluyoruz. Yarım saat sonra, saat 15.30 sularında balık çiftliğinde bizi bekleyen aracımıza ulaştık. Herkes ıslak giysilerini arabada bıraktıkları kuru giysilerle değiştirdi. Bu arada Pusula'daki arkadaşlar getirdikleri kocaman karpuzu kesip ikram ettiler.

Artık yolculuk zamanı. Pusula'daki arkadaşlarla vedalaşıp, Ankara'ya hareket ettik. Saat 20.00 gibi Ankaradaydık. Zonguldak Pusula Dağcılık ve Su Sporları Kulübüne bizlere gösterdikleri misafirperverlik için çok çok teşekkürler

Yüksel ALPKAYA
Faaliyet Raportörü
15 Ağustos 2016 - Ankara

  • Etkinlik Fotografları