Geleneksel Depel Kış Geçişi - 25 Aralık 2016

Madadost’un geleneksel faaliyetlerinden olan Beypazarı Depel Kış Geçişi etkinliği için 25 Aralık Pazar günü 12 kişilik bir ekiple sabah saat 07.30’da Ankara’dan yola koyulduk. Beypazarı Mevlana Lokantasında kısa bir kahvaltı ve ihtiyaç molası sonrası yürüyüşe başlayacağımız Köst Köyüne hareket ettik. Saat 10.20 sularında 1570 metre rakımlı Dımbılca mevkisindeyiz. Kısa bir hazırlık sonrası saat 10.30 sularında yürüyüşe başladık.

Hava açık ve yumuşak. Çok hafif bir esinti yürüyüşümüzde bizlere eşlik ediyor. Zeminde oldukça fazla kar var ve kar toz halinde. Bu nedenle bastıkça bileklerimize kadar kara gömülüyoruz. Faaliyette bizlere Adil hoca rehberlik ederken, artçılığı Esat abi yapıyor. Hafif hafif yükseliyoruz. Yaklaşık 50 dakika sonra 11.20 sularında 1738 metrelik Küçük Depel’in zirvesindeyiz. Büyük Depel tüm heybetiyle karşımızda yükseliyor. Buraya kadar yaklaşık 1,5 km yol kat ettik. Kısa bir nefeslenme molası veriyoruz.

Şimdi Küçük Depel’i, Büyük Depel’e bağlayan sırta doğru inip, sonrasında Büyük Depel’e tırmanmaya başlayacağız. Karda aşağıya doğru iniş kolay. 10 dakikada 1614 metredeki bağlantı sırt hattındayız. Buradan itibaren Büyük Depel’e dik bir tırmanış parkuru bizi bekliyor. Yavaş yavaş nefes düzenleye düzenleye saat 12.20 sularında 1890 metrelik ilk zirveye ulaşıyoruz. Buradan itibaren hafif bir alçalma ve sonrasında ikinci zirveye ulaşacağız. Buralarda manzara müthiş güzel. Saat 12.40 sularında ikinci zirvedeyiz. Zirve taşında grup fotoğrafı çektirip, beklemeden yola devam ediyoruz.

Yolumuz uzun. Karanlığa kalmamak için fazla zaman kaybetmememiz lazım. Ancak artık buradan itibaren sürekli olarak hafif hafif aşağılara doğru ineceğiz. Kar insanı yoruyor ve acıktırıyor. Mecburen saat 13.50 sularında kısa bir yemek molası verip; hem bir şeyler atıştırıp hemde sıcak bir şeyler içerek güç toplamaya çalışıyoruz. Mola sonrası yürüyüşe devam. Saat 15.30 sularında ormana giriyoruz. Bir süre orman sırt hattında devam eden yürüyüşümüzde rehberimiz sağa doğru dik bir parkurdan inmeye başladı. Eğim oldukça fazla. Karda inmek zor ancak eğlenceli. Yavaş ve dikkatli bir şekilde inip saat 16.20 sularında 1182 metredeki orman yoluna iniyoruz. Kısa bir mesafe kuzeye doğru yoldan devam edip, çarşaklı bir parkurdan Aladağ Çayına doğru tekrardan dik bir şekilde inişe devam ediyoruz. Nihayet saat 17.40 sularında Aladağ Çayındayız. Rakım 575. Kısa bir sürede 1600 rakımdan 570’lere indik.

GPS verilerine göre 7 saat içinde 16,6 km yürümüşüz. En yüksek nokta olarak 1921 metreyi, en düşük nokta olarak 573 rakımı gördük.

Serap ACEMİ
Faaliyet Raportörü
28 Aralık 2016 - Ankara

  • Etkinlik Fotografları