Kıbrısçık Kızılcaören - Deveören Köyü Yürüyüşü - 22 Mart 2015 Pazar

Yorucu geçen Hasandağı tırmanışından sonra bu hafta sonu dinlenmek amacıyla yine dağın ağırlıkta olduğu bir parkurda doğa yürüyüşü gerçekleştirdik. Bu kez rotamızı Kıbrısçık'a çevirdik ve 22 Mart 2015 pazar sabahı saat 07.00'de Sezenler Sokaktan hareket ediyoruz. Yoldan katılanlarla sayımız 10 oluyor. Beypazarında verilen molada kahvaltımızı yapıp eksikliklerimizi tamamladıktan sonra Kıbrısçık'a hareket ediyoruz. Hava çok güzel görünüyor. Yolculuğumuz Kıbrısçık'a 10 km mesafedeki Kızılcaören Köyünde sona eriyor. Saat 09.50.

Kısa bir hazırlık sonrasında yürüyüşümüze saat 10.00 sularında 1243 metre rakımlı Kızılcaören Köyünden başlıyoruz. Yürüyüşün hemen başında, daha vucut ısınmadan, meşe ağaçlarıyla kaplı köyün sırtını dayadığı tepeciği tırmanmaya başlayınca nefes nefese kalıyoruz. Vucudumuzun tempoya alışabilmesi için zaman zaman nefes molaları vererek sırta ulaşıyoruz. Karşımızda Kıbrısçık ve Köroğlu Tepesi görünüyor. Buralarda kar yok ancak her yerden su fışkırıyor. Yükseldikçe ormana giriyoruz. Ormandaki kar güneş görmediğinden henüz erimemiş. Ancak sert. Bu da yürüyüşümüzü kolaylaştırıyor. Saat 13.30 sularında yüksek çam ağaçlarından kurtulup bir meydanlığa ulaşıyoruz. Buradan Köroğlu muhteşem görünüyor. Flamamızı çıkırıp, Köroğlunu arkamıza fon edip fotograf çektiriyoruz. Kısa bir molada bir şeyler atıştırıp devam ediyoruz. Halen yükselmeye devam ettiğimiz için yemek molasını daha sonraya bırakıyoruz.

Saat 14.00 oldu. Kardan dolayı bazı arkadaşların temposu düşmeye başladı. 1982 metredeyiz. Planladığımız rotayı yürürsek karanlığa kalma ihtimali var. Bu nedenle rotayı kısaltıp inişe geçiyoruz. İndiğimiz parkur sırtın kuzey yüzü ve oldukça dik. Birde ormanın çok sık, karın da oldukça sert olması bazı bölgelerde inişimizi zorlaştırıyor. Buraları dikkatle geçiyoruz. Aşağılara indiğimizde hale güneş gören genişce bir meydanda nihayet yemek molası veriyoruz. Yürüyüş başladığından beri ilk defa oturarak dinlenebileceğiz. 20 dakikalık molada iyice acıkan vucudumuza çantamızda getirdiğimiz yiyeceklerle enerji takviyesi yapıp, termoslarımızdaki sıcak içeceklerle de güç toplamaya çalışıyoruz.

Mola sonrası inişe devam ediyoruz. Yaklaşık yarım saatlik bir iniş sonrasında vadinin tabanından aşağıya doğru inen yola çıkıyoruz. Bu yol bizi Deveören'e götürecek. Yoldan devam ediyoruz. Deveören Köyüne yaklaştığımızda kayalık bir bölgede bir kardelen tarlasıyla karşılaşıyoruz. Kardelenler o kadar çok, o kadar güzel ki. Fırsat bu fırsat deyip, bu sezon belki de bir daha denk gelemiyeceğimiz bu güzelliği kaçırmamak için, kısa bir mola verip bol bol kardelen fotografları çekiyoruz. Ve nihayet saat 16.45'de 1230 rakımlı Deveören Köyüne ulaşıyoruz. GPS verilerine göre 14 km.lik mesafeyi 6 saat 40 dakikada yürümüşüz. Tüm yürüyüş boyunca 772 metre yükselip, 784 metrede alçalmışız.

Ve nihayet saat 16.45'de 1230 rakımlı Deveören Köyüne ulaşıyoruz. GPS verilerine göre 14 km.lik mesafeyi 6 saat 40 dakikada yürümüşüz. Tüm yürüyüş boyunca 772 metre yükselip, 784 metrede alçalmışız.

Yüksel ALPKAYA
Faaliyet Raportörü
30 Mart 2015-Ankara

  • Etkinlik Fotografları
  • ya