Işıkdağı Dünya Kadınlar Günü Yürüyüşü - 08 Mart 2015 Pazar

08 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Ankara'da etkinlik gösteren dağcılık Kulüplerinden Madadost, Deretepe, Adog ve Gezginder ortaklaşa olarak düzenlediği "Dünya Kadınlar Günü Işıkdağı Yürüyüşü" için aracımız 07.30 da Sezenler Sokak'tan hareket ediyor. Bu özel etkinlik için sayı kısıtlaması yapılmadığından kalabalığız ve DereTepe Kulübü ile aracı ortak kullanacağız. Milli Kütüphane, Armada, CHP Genel Merkezi, Anadolu Bulvarı, A-City, Carrefour ve Göksu Göletinden etkinliğe katılacakları da aldıktan sonra Kızılcahamam'a devam ediyoruz. Araçta Kulüp Başkanımız Yüksel Alpkaya öncelikle kadın üyelerimizin günün anlam ve önemi konusunda konuşmalarını arzu etmesine karşın, ısrarlar üzerine kısa bir açılış konuşması yaptı. Sonrasında söz alan Zeliha Ercan arkadaşımız kadına yönelik şiddet hakkında yaptığı konuşmanın ardından, çok kısa bir süre önce vahşi bir cinayete kurban giden Özgecan için DereTepe Dağclık ve Doğa Sporlar Klubü Başkanı Osman Kemal Ağaoğlu tarafından yazılan duygu yüklü şiiri okumasu hepimizin gözlerinin dolmasına neden oldu.

Yaşadığımız her türlü olumsuz gelişmelere karşın, toplumun büyük bir kesiminin Özgecan’ın anısına sahip çıkması, kadın olarak bizlerde gelecek için büyük umutlar beslememize neden oluyor ve "Özgecan Ruhun Şadolsun" ve açtığın “Kadına Özgürlük ve Eşitlik” bayrağı asla yere indirilemeyecek diyorum.

DereTepe Kulübünden Cemil Bey etkinlik hakkında kısa bir bilgilendirme yapıyor ve bu esnada yaklaşık saat 09.30 sularında diğer guruplarla buluşacağımız mola yerine ulaşıyoruz. Kahvaltı ve ihtiyaç molasından sonra saat 10.00'da tüm gruplar hep birlikte Işıkdağına doğru yolumuza devam ettik. saat 10.30'da yürüyüşe başlayacağımız noktadayız. Hemen hazırlanmaya başlıyoruz. Aramızda bu özel gün nedeniyle ilk defa yürüyüşe katılan ve tozlukları olmayan arkadaşlar var. İmdada her zamanki gibi yardımsever ve düşünceli tavırlarıyla tanıdığımız Gülsen Hanım yetişiyor ve yanında getirdiği naylon poşet ve koli bantlarıyla tozluğu olmayan arkadaşlarımıza tozluk yapıyor.

Şansımıza hava çok güzel. Bembeyaz karın üstünde rüzgarsız ve insanın içini ısıtan güneşli bir havada yürümek ne büyük bir şans. 87 kişiyiz. Tek sıra halinde yürüyüşe başlıyoruz. Ekibin rehberliğini Adog'tan Jale Hanım; artçılığını ise Madadost'tan Gülsen Hanım yapıyor. Komitede ki diğer bayanlar ise ekibin ortalarında yürüyerek grubu derleyip toparlıyorlar. İlk defa bu kadar kalabalık bir gurupla yürüyordum. Ekibin başı ve sonu görülmüyor. İlk defa katılan arkadaşlar biraz zorlansa da, herkes saat 13.30 civarında başarıyla zirveye ulaşıyor. Zirvede verilen molada biraz dinleniyoruz, bir şeyler atıştırıyoruz. Ardından tüm ekip ortak olarak, kendi flamalarını açarak zirve anını ölümsüzleştirdi.

Saat 14.30'da zirveden ayrılarak dönüş yolculuğuna başlıyoruz. İniş aşağı yol aldığımızdan dönüş daha kolaydı. Saat 17.00 civarında araçlara ulaştık. Araçlara bindikten sonra Gülsen Salman Hanım etkinlik hakkında kısa bir bilgi verdi. Yaklaşık 15 km yol aldığımızı ve 2034 m ye kadar çıktığımızı belirtti. Sabah gelirken durduğumuz yerde tekrar bir ihtiyaç molası veriyoruz ve sonrasında Ankara’ya doğru yola koyuluyoruz. Saat 18.30 sularında Ankara’ya ulaşıp, faaliyetimiz sağ salim tamamlıyoruz. Hepimiz çok yorgunduk ama böyle anlamlı bir etkinliğe katıldığımız için de gururluyduk.

"Kadın eşit değil" diyen utansın,
Kadının hakkına kıyan utansın,
Erkeği egemen sayan utansın,
Yüzlerden maskeyi aldı Özgecan.

Nigar BULUT
Faaliyet Raportörü
10 Mart 2015-Ankara

  • Etkinlik Fotografları
  • ya