Çeltikçi Çavuşlar - Aşağıadaköy Yürüyüşü - 11 Ocak 2015 Pazar

Yeni yılın ilk doğa yürüyüşü için 11 Ocak 2015 Pazar günü Sıhhiye Sezenler sokaktan saat 07.30’da Çeltikçi'ye hareket ediyoruz. Güzergah üzerinden katılan arkadaşlarla sayımız 16 oluyor. Saat 08.30’da güzergahımız üzerinde başka mola verecek tesis bulunmadığından dolayı (TEM otoyolu) Kocalar Tesislerinde kahvaltı ve eksikliklerimizi tamamlamak amacıyla mola veriyoruz. Ama mola verdiğimize, vereceğimize bin pişman oluyoruz. Bize sundukları çay ve çorbalar berbat. Memnun kalmayarak yolumuza devam ediyoruz. Çeltikçi'de otobandan ayrılıp Kızılcaham yoluna dönüyoruz. Kısa bir süre sonra da Çavuşlar-Peyikler Köyü yol ayrımında araçtan iniyoruz. Ankara’daki sert kış şartlarından dolayı hepimiz diğer zamanlardan daha tedbirliyiz. Ama burada iyi sayılabilecek bir havayla karşılaşıyoruz. Diz boyu tahmin ettiğimiz kar yerine bileklerimizde bir karla karşılaşıyoruz.

Saat 09.23’de 921 metre rakımdan yürüyüşe başlıyoruz. Manzara bir harika, tam kartpostallık. Ağaçlar, çalılar dereler beyaza bürünmüş. Fazla zorlamayan inişler, çıkışlar ve yan geçişlerle orman içinde hem yürüyoruz hem de güzel manzaranın keyfini çıkararak yürüyoruz. Kısa bir su ve nefes molası sonrası yola devam ederken Yüksel bey fotoğraf makinesini düşürdüğünü farkediyor. Düştüğünü tahmin ettiğimiz yere az bir mesafede olmamıza rağmen Yüksel bey dönüp aramamızı istemiyor. Arkasından yürüdüğümüz halde hiç birimizin düşen makineyi görmemesi gerçekten çok ilginç. Şans bu, başka bir yürüyüşümüzde Ziya beyin düşürdüğü fotoğraf makinesini hem de karanlıkta Nigar hanım bulmuştu.

Saat 12.20 sularında bu etkinlikte ulaşabileceğimiz en yüksek nokta olan 1358 metrede, yirmi dakikalık yemek molası veriyoruz. Etkinliğin bundan sonrası artık iniş şeklinde. Ancak burada kar daha fazla ve gittikçe kalınlığı artan karlar üzerinde yürümek daha zevkli bir hale geliyor. Zaman zaman iniş, zaman zaman da çıkış şeklinde keyifli ve sorunsuz geçen faaliyetimiz 16.20 sularında, Aşağıadaköy yakınlarında (1006 mt) TEM otoyolunda bizi bekleyen aracımıza ulaşmamızla, yürüyüşe başladıktan yedi saat sonra sağlıklı bir şekilde sona eriyor. Saat 18.00’de Ankara’dayız. GPS verilerine göre bu faaliyette karlar üstünde 13.4 km. yürüyüp; en düşük 906 metreye inip, en yüksek olarak da 1358 metreye çıkmışız.

Emek, bilgi, beceri ve tecrübe isteyen bu işe gönül vermiş, bize bu güzellikleri yaşatan Yüksel beye ve beraber yürüdüğümüz tüm dostlara teşekkür ederim.

Kadir TUNCER
Faaliyet Raportörü
13 Ocak 2015-Ankara

  • Etkinlik Fotografları
  • ya