Kızılcahamam Saraycık-Soğuksu Milli Parkı Doğa Yürüyüşü - 14 Aralık 2014 Pazar

14 Aralık 2014 Pazar sabahı saat 06.50’de Sıhhiye Metro çıkışında Türkşan’la buluştuk. İlk hareket noktamız olan Sezenler Sokak Atatürk Lisesi önünde bekleyen aracımıza çantalarımızı yerleştirdik. Engin bey katılımcı listesini kontrol etti ve saat 07.15’te hareket ettik. Milli Kütüphane, Armada, CHP, Anadolu Bulvarı, ACity, Carrefour, Göksu Parkı güzergâhını takip edip katılımcılarımızı aldık. Yolculuk sırasında bugün rehberliğimizi yapacak olan Ziya Arif ATEŞ yürüyüş rotamız, yürüyüş sırasında uyulacak kurallar, vereceğimiz molalar, donanımlarımız ve kumanyalarımız ile ilgili bilgi verdi.

Sabah kahvaltısı ve eksiklerimizi tamamlamak amacıyla saat 08.00'de Kazan’da mola verdik. Daha önceden kahvaltı yapmamıza rağmen ben ve Türkşan simit, peynir, çay ile kahvaltımızı pekiştirdik. Çay ve çorba molasından sonra saat 08.30'da Kızılcahamama dogru hareket ettik.

Keyifli bir yolculuktan sonra saat 09.30 sularında yürüyüşe başlayacağımız Kızılcahamam Saraycık Köyüne ulaştık. Son hazırlıklar yapıldı. Saat 09.40’da rehberimiz Ziya Arif ATEŞ ve artçımız Engin ALKAN olmak üzere toplam 18 kişi yürüyüşe başladık. Yaklaşık 10-15 dakika hafif hafif yükselerek bir düzlüğe ulaştığımızda Ziya bey burada katılımcıları bir çember haline getirip ısınma hareketleri yaptırttı. Klasik tanışma falı gerçekleştirildi ve tekrar yürüyüşe başlamadan ısınma hareketleri sonrasında kıyafeti kalın olanların bir kat incelmesi önerildi. Tekrar yürüyüşümüze başladık.

Hava umduğumuzdan güzel ve güneşliydi. Bir gece önce yağan yağmur damlaları güneşin de etkisiyle, ağaç dallarında ve çamlarda pırıl pırıl parlıyordu. Yeşilin her tonu daha bir canlı ve göz alıcıydı. Kahverenginin tüm tonlarından oluşan dökülmüş yapraklar halı görünümünde. Doğa harika bir bitki örtüsü ve renk cümbüşüyle bizi kucaklıyor. Böyle berrak bir hava fotograf çeken Hakan BALA arkadaşımızı oldukça mutlu ediyor. Çünkü ışık iyi, doğa muhteşem ve bizim de kıyafetlerimiz rengârenk olması fotograflar için iyi bir malzeme oluşturuyor.

Temiz ve güneşli bir havada, bazen çam ağaçları, çoğunlukla çok sık çalılıklar içinde yürümeye devam ediyoruz. Çalılıklar nedeniyle dikkatli ve yavaş yürümemiz tempomuzu oldukça düşürüdü. Genelde sırt hattını takip edip bazende iki sırt arasında yan geçişler yaparak mesafeyi kısaltıyoruz. Arada bir karşımıza çıkan toprak yolda kısa süreli yürüyüp tekrar ormana dalıyoruz.

Ziya bey dinlenme, su içme, kıyafet inceltme ya da giyme ve atıştırmalık yememiz için duruma göre 2-3 dakikalık molalar veriyor. Üç sırt geçişi yaptıktan sonra saat 13.00 sularında güzel ve güneşin aydınlattığı bir düzlük bulup öğle yemeği molası verdik. Neşeli ve paylaşım dolu bir yemekten sonra saat 13.30'da tekrar yürüyüşe başladık. Hafif bir yokuş tırmandıktan sonra inişe geçtik. Düzlüğe indiğimizde her yere dağılmış çöpleri görünce oldukça üzüldük. Ne yana dönsek çöp görüyorduk. Oysa bizler yürüyüşlerimizde gayet özenli ve duyarlı davranıyorduk. Yediğimiz meyvelerin kabuklarını bile doğaya atmayıp, titizlikle çantamıza koyup şehre getiriyorduk. Çok dağınık ve fazla olması nedeniyle gördüğümüz çöpleri toplayıp aşağıya indiremedik. Ancak aklımız orada kaldı.

İniş sırasında sık ve kuru çalılıklar, dik eğim ve kaygan zemin bizi biraz zorladı. Dikkat etmemize rağmen düşenler oldu. Kimse yaralanmadı. Gruba ilk kez katılan iki bayan arkadaşımız, fazla yürüyüş deneyimleri olmamasına rağmen etkinliği başarıyla bitirdiler. Yaklaşık 6-6,5 saat süren etkinliğimiz planlandığı gibi ve sorunsuz bir şekilde saat 16.15’te Soğuksu Milli Parkında bitirdik. Çeşmede çamurlu ayakkabılarımızı yıkadık. Filiz, Türkşan ve ben kaslarımızı rahatlatan egzersizlerimizi yaptıktan sonra tüm ekip aracımıza binip Kızılcahamam Merkeze gittik. Burada yemek ve alışveriş için serbest zaman verildi.

Saat 17.20'de Kızılcahamam'dan ayrılıp Ankara’ya doğru yola düştük. Dönüş yolu da oldukça eğlenceli geçti. Çünkü alışveriş yapan arkadaşlarımızın ellerinde üçer beşer poşet vardı. Yürüyüşe bir çantayla gelmiştik ama dönüşte meyve, sebze, peynir, bazlama ve daha birçok yiyecek dolusu poşetlerle eve dönüyorduk. Bununla ilgili birçok espri yapıldı. Günün sonunda mutlu ve yorgun bir şekilde evlerimize ulaştık.

Aliye MERAL
Faaliyet Raportörü
14 Aralık 2014-Ankara

  • Etkinlik Fotografları
  • ya