Ayaş Abdüsselam Dağı Yürüyüşü - 02 Şubat 2014 Pazar

Ayaş Abdüsselam Dağı yürüyüşü için Maliye Bakanlığı önünden saat 08.00’de kalkan aracımız her zamanki gibi tam saatinde 08.20 de, bizleri Ayaş Yolu Optimum karşısından aldı. Araçta tanıdık, tanımadık toplam 13 kişi vardı. Kısa bir süre sonra faaliyetin liderliğini üstlenen Adil bey faaliyet hakkında ve bu sürede uyulması gereken kurallar hakkında kısa bir konuşma yaptı.Bu arada Adil bey, Lider Yardımcısı olarak Ziya beyi, Artçı olarak da, her zaman olduğu gibi Engin beyi belirlendi. Raportörlük görevi ise bana verildi.

Yenikent’de verilen kahvaltı ve çay molasından sonra 09.30 gibi yürüyüşe başlayacağımız Gökler Köyüne ulaştık ve kısa bir hazırlıktan sonra yürüyüşe başladık. Hava güneşli ve açık. Gökyüzü pırıl, pırıl parlıyor. Buna rağmen faaliyet boyunca esen bir rüzgar ve ayaz. Başlama noktasından 10-12 dakikalık bir yürüyüşten sonra düzlük bir alanda gruptakilerle tanışıp, Ziya beyin antrönörlüğünde ısınma hareketlerimizi yaparak tekrar yola koyulduk.

Güzergah boyunca yeşile dair hiçbir şeye rastlayamadık. Hatta gözle görülebilecek alanlar içerisinde yer alan tarlalardan bir tanesi bile ekili değil. Havanın güneşli ve soğuk olduğu için mi? Yoksa kar-yağmur yağışı olmadığındanmıdır? yerler kuru ve çamursuz. Bu durum faaliyetin konforu için çok güzel olmasına rağmen, doğa için çok kötü bir durum. Bu düşünceler içerisinde Abdüsselam Dağı zirvesine ulaştık. Burada zirve fotoğrafları çekildi ve inişe geçildi.

Dağın eteğinde yer alan mağranın önünde yemek molası verildi. Yemekler yendi ikramlar yapıldı.

Faaliyetin başlamasından itibaren peşimizi bırakmayan rüzgar eşliğinde 15.30 civarında Tekke Köyüne ulaştık. Burada aracımız bizi bekliyordu. Böylelikle 5,5 saat süren yürüyüşümüzü sağ salim tamamlamış olduk.

Cevat KILIÇ
Faaliyet Raportörü
03 Şubat 2014-Ankara

  • Etkinlik Fotografları
  • ya