Martköy-Karadere Göleti Doğa Yürüyüşü (Kediler Rotası) - 06 Ekim 2013 Pazar

İlkokulda öğretmen tahtaya kaldırmasın der gibi dışarı bakarken, sağ olsun liderimiz Yüksel Bey "Adil Abi de raportörümüz olsun" değiverdi. Böylece bu faaliyeti anlatma görevi bana düştü.

Macera, Anlayış, Dostluk, Alçak Gönüllülük, Duyarlık, Sportmenlik ve Takım Ruhunu kabullenmiş 11 genç arkadaş bir faaliyeti daha gerçekleştirmek üzere belki birazda pazar keyfinden fedakarlık ederek sabah mahmurluğunda Dikmen Maliye Bakanlığının önünden hareket ettik. Kahvaltı için Çubuk'ta mola verdik. Kahvaltımızı yapıp tekrar yola koyulduk. Zaman zaman sarıya bazen de kırmızıya dönüşmüş sonbaharın damgasını ağaçlarda izliyerek sakin bir havada saat 10:00 da Martköyüne ulaştık.

Kısa bir hazırlıktan sonra yürüyüşe başlıyoruz. Köyden on dakikalık bir yürüyüş mesafesinde Martköy Göletine ulaştık. Kah turkuvaz, kah mavi, kah yeşil. Renk değişimleri herkesi büyüledi ve fotoğraf çekmeye koyuldu. (Hışlar deresi tarafından beslenen Şabanözü Mart Göleti DSİ tarafından 1990 da başlanıp 1993 yılında bitirilmiş.)

Yol boyunca kuşburnu, ahlat ve alıç ağaçları meyveleri ile bizi bekliyordu onları üzmeden kibarca meyvelerini topladık bu yüzden de biraz geciktik. Her zamanki gibi sevgili Engin hocam fotoğraf makinesi elinde iyi bir poz peşine düşerken; Kulübümüzün yeni genç üyelerinden Didem hanım aldığı fotograflarla yakın zamanda Engin hocaya sıkı bir rakip olacağa benziyor. Yeni tanımakla birlikte Necmettin Karaburgu ve A. Rüştü Hatipoğlu'da fotoğraf konusunda sanırım iddialılar.

Hava tam yürüyüşe uygun olduğundan keyifler yerinde. Rotamız genelde orman içinden devam ettiğinden bolca da oksijen aldık. Saat 13:00 sularında Radar Tepe'ye ulaştık. Burası 1950 metre ile bölgenin en yüksek noktası ve manzarası müthiş. Burada yarım saatlik mola verip, öğlen yemeğimizi yedik. Klasik grup fotografımızı çekip,radarı sağımızda bırakarak Karadere göletine doğru hareket ettik. (Kara dere tarafından beslenen Eldivan Karadere Göleti DSİ tarafından 1981'de başlanmış, 1991 yılında büyütmeye gidilmiş ve 2004 yılında bitirilmiş.)

Gecenin soğuk geçtiğini ormandaki kırağıdan anlıyoruz öğlen saati olmasına rağmen halen erimemiş yüzeydeki buzlaşmayı gördük. Saat 17:00'de yolun sonu olan Karadere göletine indik. Arabamız iniş noktamızın yukarısında kaldığından Yüksel Bey aracımızı almaya gitti. Bizler de yarım saat arabayı beklemek zorunda kaldık. Şoförümüz Mehmet bey bize çay demlemiş. Çaylarımızı içerken aracımızın arkasında bir kedi miyavlaması duyduk. Terk edilmiş duman rengi güzel bir kediydi. Çantamızda kalanları kediye verdik. Acıkmış, verdiğimiz her şeyi saldırarak yedi. Yeterince doyduğunda ise ayaklarımıza sürtünerek, kendince bize teşekkür ediyordu.

Sabahleyin Martköy'de yürüyüşe hazırlanırken, küçük bir kedi yavrusuna rastlayıp, fotogrlamıştık. Yürüyüşün bitiminde de bir kediye rastladık. Bu rotanın adının kediler rotası olmasını talep ediyorum. Katılımcı arkadaşlarıma da yürüyüşü zevkli hale getirdikleri için teşekkür ediyorum.

Adil YAZIBAKAN
09/10/2013-Ankara

  • Etkinlik Fotografları
  • ya