Çubuk Kaletepe-Hacılar Doğa Yürüyüşü - 17/02/2013 Pazar

Merhaba Dostlar

Bu hafta sonu (17 Şubat 2013 Pazar) Çubuk Kaletepe rotasında yürümek için saat 08.00'de Maliye Bakanlığı'nın önünde toplanıp, çantalarımızı araca yerleştirdikten sonra 14 kişiyle yola çıktık. Saat 09.00'da Çubuk merkezine ulaştıkve yarım saat çay ve kahvaltı molası verdik. Saat 09.30'da yürüyüşe başlayacağımız Çitköy-Avdullah Mahallesine doğru yola çıktık Yoldan tırmanacağımız Kaletepe karlı tepesiyle ihtişamlı görünüyor. Çubuk Karagöl yolundan Sarıkaoz-Mahmutoğlan Köyü yoluna döndük. Minibüsün ana sohbet konusu, herzamanki gibi Erkan ile bir araya geldiğimizde hangimizin eşinden izin alarak etkinliğe katıldığı idi.

Aracımız Mahmutoğlan Köyüne geçince asfalt yol bitti ve şöförümüz kestirme olsun diye karla kaplı toprak yola girince, daha önce araç geçmemiş yolda aracımız kara saplanıp kaldı. Geri dönelim dedik. Bu kez indiğimiz yolu çıkamadık. İnip itmemize, zincir takıp yokuşu çıkmayı denememize rağmen aracı kardan kurtarmayı başaramadık. Şoförümüz ve Bünyamin Beyin çabaları bir sonuç vermiyor. Artık aracı kurtaramayacağımızı kanaat getirince, tarladan köye dönen bir köylünün ihtiyaç duyarsak aramamız için verdiği cep telefonundan köyden traktör istemeye karar veriyoruz. (Küçük bir detay: ekip aracı kurtarmaya çalışırken, bazı arkadaşların güneş kremi ve dudak stick'lerini sürüp kendilerini yürüyüşe hazırlamaları dikkatimizden kaçmadı.)

Saat 11.00 oldu. Traktörü çağırınca Yüksel Bey hemen bulunduğumuz yerden farklı bir rota çiziyor ve grubun liderliğini yapacak Adil Bey ile artçılığını yapacak Bünyamin Beye tarif ediyor ve kendisi, aracı kurtardıktan sonra bizlere yetişmek üzere aracın yanında kalıyor. Aslında gidebilseydik rotamız, Çitköy'ün Avdullah Köyünden başlayıp, Kışlacık Vadisini ve Deresini takip edip, karşımızda yükselen Kaletepe'ye (1875 mt) doğu yüzünden dik bir şekilde tırmanmak şekilnde olacaktı. Ancak şimdi yürüyüşümüze Mahmutoğlan Köyünden başlıyoruz ve Kaletepe'ye güneydoğu yüzünden tırmanacağız. Başlangıç etaplarında orman içi küçük dere yatağını takip ediyoruz. Hava soğuk. 10-15 dakikalık bir yürüyüşten sonra uygun bir yerde klasik ısınma hareketleri ile tanışma faslını gerçekleştiriyoruz. Normal bir tempoda küçük molalar vererek iki saatlik bir tırmanış sonunda saat 13:00'de 1875 mt yüksekliğ olan Kaletepe zirvesine ulaşıyoruz. Zirve karlı ve yer yer buzlanmış. Bu arada Yüksel Bey ile yaptığımız telefon görüşmelerinde, traktörün yardımıyla aracı battığı yerden kurtardıklarını ve kendisinin Avdullah Mahallesinden yani planlanan rotadan saat 12.30'da Kaletepe'ye doğru tırmanmaya başladığını öğreniyoruz. Zirvede yarım saat mola veriyoruz. Yemek molası ve zirve fotograflarını çektiriyoruz. Ancak Kulüp flaması Yüksel Beyin çantasında kaldığı klasik flamalı zirve fotografımız eksik kalıyor. Bu arada Yüksel Beyin zirvenin altında bulunan ormanın içinden yükseldiğini, zirveye yaklaşık 30-45 dakikalık bir mesafede olduğunu öğreniyoruz. Kaletepe'nin doğu yüzü gerçekten çok dik ve parkur uzun. Aracın yolda kalması bizlere yaradı ve daha kısa bir parkurdan zirveye ulaştık.

Zirve sonrası Hacılar Köyüne doğru kuzeydoğu yönüne doğru devam eden kar ve buzla kaplı sırt hattını takip ederek inişe geçiyoruz. Buzla kaplı parkurda zirveden inişimiz biraz sıkıntılı oluyor. Yaklaşık 1 saat kadar sonra Yüksel Beyi zirvede görüyoruz ve saat 16.00‘da sularında vadiye indiğimizde Yüksel Beyin sesi kulaklarımızda çınladı. "haydi, haydi, haydi. Az kaldı" Yüksel Bey bize yetişmişti. Vadiyi takip edeek bir saatlik yürüyüş sonunda aracımızın bizi beklediği Hacılar Köyüne ulaştık.

Çubuk’ta kısa bir ihtiyaç molasında sıcak çay ve Bünyamin Beyin ikram ettiği profitrolleri afiyetle yedikten sonra saat 19.30 sularında Ankara’ya ulaşıp; faaliyeti sağ salim tamamladık.

Veli GÜNGÖR
Faaliyet Raportörü
20 Şubat 2013-Ankara

  • Etkinlik Fotografları
  • ya