Dağkuzören-Sorgun Göleti Doğa Yürüyüşü - 13/01/2013 Pazar

Uzun bir yaz dönemi ve ard arda gelen tırmanışlardan sonra, 2013-2014 Sonbahar-Kış etkinlik döneminin ilk faaliyetini doğa yürüyüşü olarak Dağkuzören Köyü-Sorgun Göleti arasında gerçekleştirdik.

Aracımız 22 Eylül Pazar sabahı saat 07.30’da Maliye Bakanlığının önünden binenler ve yoldan katılan arkadaşları da aldıktan sonra, otobandan Çamlıdere’ye doğru hareket ettik. Kocalar Dinlenme Tesislerinde verdiğimiz yarım saat çay ve kahvaltı molasında, kahvaltımızı yapıp eksikliklerimizi tamamladık. Moladan sonra Çamlıdere kavşağından Dağkuzören yoluna ayrıldık. Osmansin Köyünden itibaren yol asfaltlama çalışmaları yüzünden, yollar bayağı bozulmuş. Toz toprak içinde saat 09.50 sularında köye ulaştık. Dağkuzören Köyü, Ankara çevresindeki birçok köyün aksine halen içinde insanların yaşadığı büyükçe bir köy ve sırtını Kuz denilen tepeye dayamış. Tepelerdeki meşe ve kavakların sarı yaprakları ile çamların yeşil yaprakları müthiş bir görsellik oluşturmuş. Kısa bir hazırlıktan sonra saat 10.00 da yürümeye, daha doğrusu tırmanmaya başladık. 5-10 adımdan sonra, köyün sırtını dayadığı ve meşe, ahlat ve çam ağaçlarıyla kaplı dik tepeyi tırmanmaya başladık. Köyün üstündeki, büyük bir ihtimalle harman yeri olarak kullanılan düzlükte, Kulübümüzün rutini olan önce ısınma hareketleri, sonrasında tanışma faslını gerçekleştirdikten sonra, tırmanmaya devam ediyoruz. Yolumuzu setler halinde uzanan kaya blokları kesiyoruz. Kaya bloklarının arasından uygun bir rotadan 3-4 derecelik bir tırmanışla setlerin üstüne çıkıyoruz. Yükseldikçe manzara güzelleşiyor. Bir süre daha tırmandıktan sonra ikinci kaya bloguyla karşılasıyoruz. Bu blok yaklaşık 5-6 metre yüksekliğinde ve daha dik. Bloğun ortasından yükselen bir yarıktan tırmanmaya karar veriyoruz ve rotanın uygun noktalarına yerleştirilen tecrübeli arkadaşların kontrolünde, herkesin sorunsuz bir şekilde setin üstüne çıkmasını sağlıyoruz. Set üzerinde altımızda uzanan vadinin müthiş manzarasını seyrederek kısa bir mola veriyoruz.

Mola sonrası yürüyüşe başladığımızdan beri ilk defa daha düz bir alanda ve orman içinde yürümeye başladık. İniş ve çıkışlarla devam eden üç saatlik bir yürüyüş sonunda öğle yemeğimizi saat 13.45 sularında Kurdun yaylasındaki çeşmenin başında veriyoruz. Daha yolun yarısındayız ve önümüzde aşmamız gereken kocaman bir tepe var. 14.15 sularında tekrar hareketleniyoruz. Yemek sonrası dik bir tepeyi tırmanış gruptakileri zorluyor. Tekrar eski hıza kavuşuncaya kadar tepeyi aşmış olduk. Rotamız Sorgun Göleti ve saat 17.00 sularında çamların arasından aşağımızda uzaklarda Sorgun Göletini ilk defa görmüş olduk. Artık önümüzde dik bir iniş var. Yaklaşık 7 saattir yürüyorduk ve yorulmuştuk. Dikkatli ve yavaş bir şekilde saat 17.45 sularında inişi tamamlıyoruz. Aracımız bizi bekliyor. Gölete gidiyoruz. Tepedeyken siparişlerini verdiğimiz Gözleme ve çayla karımızı doyuruyoruz ve saat 18.30 da Ankara’ya doğru hareket ediyoruz. Saat 20.30 sularında Ankara’ya ulaşıp sağ salim faaliyetimizi tamamlıyoruz.

Rotamız bol bol iniş ve dik çıkış barındırdığından Kızlar Sivrisi Tırmanışı öncesi iyi bir antreman faaliyeti oldu. Yol üstünde yeni yeni olgunlaşmaya başlayan mevsimin ilk Alıç ve Kuşburnu’larının tadına baktık.

Yüksel ALPKAYA
26/09/2013-Ankara

  • Etkinlik Fotografları
  • ya