Abdüsselam Dağı Yürüyüşü - 31/03/2013 Pazar

Herkese Merhabalar,

Faaliyetimiz, 31 Mart 2013 pazar günü sabah 08.10'da aracımızın Maliye Bakanlığının önünden 13 kişi ile Ayaş ilçesi sınırlarında bulunan Gökler Köyüne hareketi ile başladı. Başlangıçta 16 kişi olan grubumuz, 3 arkadaşımızın mazeretleri dolayısıyla katılamamasından dolayı; (Not: Katılamayanlar mazeretlerini etkinlik sorumlusu arkadaşa bir gün önceden bildirmişler.)sayımız 13'te kalmış. Saat 09.05'de Yenikent'te çay ve kahvaltı molası verildi. Molada çorbalar içildi, eksik malzemeler temin edildi. Mola sonrası saat 09.30'da Gökler'e doğru hareket ettik.

Her etkinlikte olduğu gibi, etkinliğin sorumlusu Adil Bey dağda uyulması gereken kuraları hatırlatıp; lider yardımcısı olarak Bünyamin Beyi, artçı olarak Ziya Beyi, raportör olarak da beni (Ahmet CİNKILIÇ) görevlendirdi. sAAT 09.55'de yürüyüşe başlayacağız Gölköy yakınlarındaki bölgeye ulaştık. (yürüyüşe başladığımız noktanın koordinatları yaklaşık enlem 39/57/6 ve boylam 32/23/30/28). Yürüyüşe başladığımız noktanın yüksekliği 1160 metre. Kısa bir hazırlık ve yürüyüşe başladık.Saat 10.15'de kısa bir ısınma hareketi ve tanışma faslından sonra yürüyüşe devam ettik. Sırasıyla Sincan Tepe, Erenler Tepesi ve Çifte Pınarlar güzergahını takip ettik. Çifte Pınarlarda verilen kısa bir molada eksilen sularımızı tamamladık. Saat 12.40'da 1612 rakımlıAbdüsselam Dağı zirvesine ulaştık. Zirvedeki haritacıların kurmuş olduğu nirengi yıkılmış. Yerine betondan (tam bilemiyorum) sanırım GPS noktası tesis edilmiş. Zirve fotoğrafları çekildi ve saat 13.00'de inişe geçtik.

Abdüsselam Dağının güney batısında yer alan Ayrak Tepe'nin eteklerindeki mağaraya saat 13.30 sularında ulaştık. Burada yemek molası verildi. Yemekler yendi, ikramlar yapıldı, çaylar içildive magaranın fotoğrafları çekildi. Daha sonra Nilüfer FM'in çanlı müzik ziyafeti eşliğinde yürüyüşe devam ettik. Çambayırı Düzlüğünü geçerek Tekkeköy Mezarlığına ulaştığımızda saat 16.00 olmuştu. Aracımız bizi beklemekteydi.

Yürüyüş parkurumuzdaki tek-tük ağaçları saymazsak, bölgeyi Anadolulun bozkırı olarak nitelendirebiliriz. Ancak ekilen tarlalardaki yeşeren buğdaylar, bu mevsimde parkura ayrı bir güzellik katmakta. Tabii bu arada mis gibi kokan doğal kekik kokularını ve havanın güneşli olmasına rağmen tepelerde esen sert rüzgarları faaliyetin detayları olarak belirtmekte fayda var.

Saat 17.00 sularında Maliye Bakanlığı'nın önünde faaliyetimizi sağ salim noktaladık. Etkinliğin yetmişlik delikanlısı Metin Öğretmen, bütün gün yürümesine rağmen, Kızılay'dan Hamamönü'ne kadar yürüyerek kocaman bir alkışı hakketti. Sağlıkla yaşa Metin Öğretmenim.

Ahmet CİNKILIÇ
Faaliyet Raportörü
02 Nisan 2013-Ankara

  • Etkinlik Fotografları
  • ya