Şabanözü Martköy Doğa Yürüyüşü - 25 Mart 2012 Pazar

Madadost olarak bir aylık aradan sonra 25 Mart 2012 Pazar günü Şabanözü Martköy-Eldivan Karadere Göleti arasını yürümek için 18 kişilik bir grupla Maliye Bakanlığının önünden saat 08.00 de Şabanözü'ne hareket ettik. Bir gece önce saatler bir saat ileriye alındığından hareket saatimiz diğer günlere nazaran daha erkendi. Buna rağmen tüm grup zamanında Maliye'nin önündeydi. Havanın güzel olacağı daha günün ilk saatlerinden belliydi. Kahvaltı için Çubuk'ta mola verdiğimizde, kahvaltımızı dışarıda yaptık, çayımızı çınar ağaçlarının altında içtik. Kahvaltıdan sonra Martköy'e hareket ettik ve 10.15 sularında Martköy'de Caminin ve köy ceşmesinin bulunduğu meydandaydık. Kısa bir hazırlıktan sonra saat 10.30 da Martköy Göletine doğru yürüyüşe başladık. Buralarda kar yok ancak konuştuğumuz köylüler tepede çok fazla kar olduğunu planladığımız yürüyüşü tamamlamamızın kolay olmayacağını söylediler. Bugün grupta yürüyüşe uzun süre ara vermiş veya ilk defa yürüyüş yapacak arkadaş sayısı fazla. Bu nedenle normal koşullarda 6-6,5 saatte tamamlanabilecek bu rotayı 7-8 saatte tamamlayabileceğimizi düşünüyoruz. Yüzeyi buz tutmuş Martköy Göletinin kenarında kısa bir tanışma faslı ve yürüyüşe devam. Yoldan devam ediyoruz. Herkesin temposu yerinde.

Saat 12.00 sularında vadiye girdik. Buradan itibaren kar başlıyor. Bir süre sonra karın seviyesi arttıkça vadi tabanında yürümekte zorlaşmaya başladı. Bastığın anda dizlere kadar kara gömülüyorsun. Bu nedenle vadinin güney yamacına doğru yükselip kardan yükselmeyi düşünüyoruz. Buradan sırtta ulaşıp, sırttan devam edeceğiz. Ancak derin vadiden dik sırta çıkmak kolay değil. Ayrıca ilk defa yürüyüşe katılanların tempoyu düşürmesinden dolayı zaman kaybediyoruz. Sırta ulaştığımızda dinlenme ve yemek molası veriyoruz. Herkes güneşin tatlı ışıkları altında karnını doyurdu sıcak bir şeyler içerek güç toplamaya çalışıyor. Saat 14.30 da sırt hattından yürümeye devam ediyoruz. Ancak kar azdır diye çıktığımız sırt hattında daha kötü bir karla karşılaşıyoruz. Hem kar fazla hemde iyice yumuşamış. Böylece kardan kurtulmak için yaptığımız dik sırta çıkma eylemi yolumuzu uzatmaktan başka bir işe yaramıyor. Herkes kasıklarına kadar ıslanıyor. İnsanlarda yorulmaya başladılar ama geri dönüş şansımız yok, rotayı tamamlayacağız. Ama kar bizleri çok yoruyor.

Nihayet 17.00 de aşağıda Eldivanı ve Karadere Göletini görüyoruz. Yukarıdan yakınımızdaymışcasına duruyor. Ulaşacakları noktayı bu kadar yakınmışcasına görmek insanlara bir güç ve moral veriyor. Sırtta bir mola veriyoruz yine ve güç toplamaya çalışıyoruz. Daha sonra aşağımızdan TRT vericilerine doğru devam eden yolu takip ederek inişe geçeceğimiz sırt hattına ulaşıyoruz. Dağın kuzey yüzüne doğru inişe geçtiğimizden güneşin ışıkları kayboluyor ve bu tempoyla grubun gecenin karanlığına kalacağı kesinleşiyor. Grubu hızlandıramıyoruz. Belirli bir tempoda durmaksızın ancak yavaş bir hızla iniyoruz. Karadere'nin zeminine saat 20.00 de inebildik ve hava artık karanlıktı.

Çantalarımızdan kafa lambalarımızı çıkardık ve kardan kaybolmuş ancak düz olmasından yol olduğu anlaşılan yerlerden aracımızın bizi beklediği Karadere Göletine doğru karanlıkta yürümeye devam ediyoruz. Havanın kararmasıyla birlikte tempo iyice düştü. Ancak herkesin morali yüksek ve birbirlerine yardımcı oluyorlar. Bu arada şöförümüzle konuşup aracın farlarını yakmasını istiyoruz. Ancak daha sonra öğreniyoruz ki, yakılan farlar ormandan dolayı görünmüyordu. Grupta çok yorulan arkadaşları tecrübeli arkadaşların kontrolüne vererek gecenin karanlığında aracımıza ulaşmaya çalışıyoruz. Ve saat 21.45 de aracımızın ışıklarını görüyoruz. Bütün gün karda bata çıka yürümekten yorulan ayaklarımızla, arabaya kadar olan yaklaşık 50 metrelik karsız yolun keyfini çıkara çıkara arabaya ulaşıyoruz. Öndeki grubu yola çıkardıktan sonra geride kalan gruba moral olması amacıyla önlerine gidiyorum. Artık herkes karda yürümekten bıkmış ve bir an önce arabaya varmak istiyor. Saat 22.00 de herkes arabadaydı ve Ankara'ya doğru yola çıktık.

Faaliyetimiz saah 10.30 dan gecenin 22.00 sine kadar toplam 11,5 saat sürmüştü. Bu faaliyette de son noktaya gündüzün ışığında ulaşamadık. Çok uzun ve yorucu ama güzel bir faaliyet oldu.

Katılan ve yorulan herkese teşekkürler. Ankara-29 Mart 2012

  • Etkinlik Fotografları