Beynam Ormanı Doğa Yürüyüşü - 23 Aralık 2012 Pazar

Sabah kendime kızarak uyandım ve yataktan çıkıp çıkmama konusunda birkaç saniye kendimle savaştım. Bir taraftan ne işin var soğukta zaten her sabah koşturuyorsun yat uyu derken; diğer taraftan kar yağmış, orman şimdi ne güzeldir, arkadaşlarım beni bekliyor derken, dağlar içime öylesine işlemiş ki hemen yataktan fırladım. Birde yeni dağ aykakabısı almışım, onları ilk defa giyeceğim, gitmemek olmaz. Hızla hazırlanıp yola koyuldum. Ne olursa olsun Optimum ya da Göksu göletinden geçen rotaları daha çok seviyorum!! Güney’e hayır,, Kuzey’e evet..

Maliye Bakanlığı’na geldik. (Abidin Bey teşekkürler) O andan itibaren Madadostlu olmanın keyfi başladı. Katılanların yüzünde “acaba bu soğuk günde sıcacık yatağımda yatıp uyusamıydım ki” ifadeleri olsa da gelmiştik artık. Toparlanıp 7.30 (3-5 dakika kaymalar olabilir) yola çıktık. Kadriye Hanım’ı yoldan aldık. 16 kişilik ekiple devam, yolda “Eski Yıla Veda-Yeni Yıla Merhaba" yemeği kritikleri yapıldı. Bizimle birlikte salon komşularıyla ilgili konuşmalar, Gölbaşına geldik. “Geleneksel” sabah çorbalarımızı ve çayımızı afiyetle içtik (o anda raportör olacağımı bilmediğim için lokantanın adına bakmamışım)

Yollar açık ancak etraf karlı. Kaptanımız Mehmet Beye sonsuz güvenle Günalan Köyüne 8.45 sıralarına ulaştık, sulu kar ve soğuk bir hava. Hazırlıklar başladı. Batonlar çıkarıldı, yağmurluklar giyildi, çantalar kar ve yağmur durumuna göre ayarlandı. Ve benim hikaye burada başladı. Yüksel bey beni bu haftanın raportörü ilan etti. Şaşırmadım biliyordum. (içime doğmuştu) Şanslıydım da rota dünyanın yuvarlak olduğunu ispatlayacak kadar güzeldi.

(Kısa bilgi; Dünyanın yuvarlak oluşunu ilk keşfeden Eski Yunan'da yaşamış olan matematikçi ve düşünür Pisagor'dur. Fernando Magellan tarafından yapılan dünya gezisinden sonra dünyanın yuvarlak olduğu kesin olarak ispatlanmıştır. (1480-1521)

Saat tam 09.05'de Aybars Çiftliğinin yanından geçerek yürüyüşümüze başladık. Yüksel Bey geleneği bozmadı dik ve hızlı bir çıkışla başladık. Kar hızlandı rüzgar öylesine keskindi ki, eyvah dedim. Yeni gelen, tanımadığımız yoktu ama keyif burada. Her seferinde herkesle yeniden, yeniden, yeniden tanışıyoruz. Selma hanım faaliyetlerin aralığından memnun olmadığını etkinlik sayısının haftada 3’e çıkartılmasını istedi. İsteği Yönetim Kurulu duydu, sonuç Çarşamba toplantısından sonra. Yılın ilk kar faaliyeti karla kaplanmış yollar, ağaçlarla düz yolda devam ettik. Yürüyüş keyiflendi. Sohbet, muhabbet güzel.. Bu arada yeni ayakkabılarım su almadı tavsiye edilir.

Saat 12.00. Açık havada yürümek hepimizi acıktırdı. Çıkınlar açıldı, çaylar çorbalar ortalığa saçıldı. Günün en keyif aldığım bölümlerinden biri. Herkes birbirine bir şeyler ikram etmeye çalışıyor. Bünyamin Bey'in de kulaklarını çınlatmadan olmaz, o olmayınca meyvelerimiz eksik kaldı. Hava soğuk, oturacak yer yok. Molayı fazla uzatmadık. Yola devam, sis bastırmaya başladı. Şansımıza yağış fazla devam etmedi.

Faaliyetimizi planladığımız şekilde Tohumlar Köyü yol ayrımı yerine, saat 15.45'de, daha önce Bala ilçesine bağlı olup 2009 yılında Gölbaşı ilçesine bağlanan Karaali Mahallesinde sonlandırdık. Karaali’de sobası gürül gürül yanan bir kahve bulduk. Islak giysiler değiştirildi. Çaylar içildi kalan azıklar yendi ve Mutlu Madadostlular Ankara yolunu tuttu.

Günün Sloganı : EN İYİ DAĞCI EVİNE DÖNEN DAĞCIDIR VE DÜNYA YUVARLAKTIR.

Aydan ERTEKİN
Faaliyet Raportörü
27/12/2012-Ankara

  • Etkinlik Fotografları