Karagöl-Işık Dağı Zirve-Salın Yaylası Doğa Yürüyüşü - 11 Eylül 2011 Pazar

Sonbahar-Kış döneminin ilk doga yürüyüşünü 11 Eylül 2011 pazar günü 13 kişilik bir grupla Karagöl-Işık Dağı Zirve-Salın Yaylası rotasında gerçekleştirdik. Bu faliyete Işık Dağı Zirveyi'de katmamızın nedeni, bir sonraki hafta gerçekleştireceğimiz Tokalı Kanyon Geçişi ve Akdağ Zirve Tırmanışına antreman olması düşüncesi idi.

Pazar sabahı saat 07.30 da Maliye Bakanlığının önünde toplanıp, Karagöl'e doğru hareket ettik. Kızılcahamam'da verdiğimiz molada kahvaltımızı yaptık. Saat 10.00 da yürüyüşe başlayacağımız Karagöl'deydik. Karagöl'de su azalmış ve pikniğe gelenlerin bıraktığı çöplerden dolayı etraf çöplük gibi. Kısa bir tanışma ve bilgilendirme toplantısından sonra, Karagölün etrafını fotograf için turlayıp, Işıkdağı zirveye doğru ormanın içine daldık. Hava sıcak ama çam ağaçlarının gölgesinde yürüyoruz. Normal bir tempoyla yükselişimizi sürdürüp, saat 12.00 de Işıkdağının 2050 metrelik zirvesindeydik. Böylelikle Atatürk Lisesinden yürüyüşümüze katılan Nilüfer, Cansu ve Çakır Ankara'nın en yüksek noktasına ulaşarak ilk zirvelerini yapmış oldular. Hava pırıl pırıl ve açık. Kilometrelerce uzaklık net olarak görülebiliyor. Ancak zirvedeki vericilerin çokluğundan dolayı, zirve fotograflarını çektirmek dışında burada oyalanmadık ve dağın kuzey yüzündeki dik ve kayalık bölgeden inişe geçtik. Yavaş ve dikkatlice bu bölgeyi aştıktan sonra orman içinde koyu gölgede 20 dakika yemek molası verdik. Buradan sonra zaman zaman geçmekte zorlandığımız sıklıkta orman içinden inişimizi sürdürdük ve saat 14.00 de Salın Yaylasının doğu noktasına ulaştık. Hava sıcak olduğu için yaylanın açıklığı yerine kenardaki ağaçların gölgesi takip ederek Salın Yaylası Göletine ulaştık. Göl kenarında verdiğimiz kısa bir moladan sonra patikayı takip edip, önce Salın Yaylasına, oradan da aracımızın bizi beklediği Karagöl'e saat 16.00 da ulaştık. Burada şöförümüzün bizim için demlediği çay sürpriz oldu. Çam ağaçlarının gölgesindeki çay keyfi ile yorgunluğumuzu atmaya çalıştık. Saat 16.45 de Ankara'ya doğru hareket ettik. Kazan'da köylülerden yaptığımız sebze, meyve alışverişinden sonra sağ salim Ankara'ya ulaşıp, faaliyetimizi noktaladık.

Yeni dönemin ilk yürüyüşü olmasına ragmen grubun kondüsyonu gayet iyidi. Başarılı ve güzel bir faaliyet geçirdik. Katılan tüm arkadaşları kutluyoruz.

  • Etkinlik Fotografları