Ardahan Kısırdağı Tırmanışı - 12/13 Şubat 2018

12 Şubat 2018 - Pazar

Gece şiddetli bir kar fırtınasıyla geçti. Sert rüzgar ve yoğun bir kar yağışı bizleri oldukça tedirgin etti. Eğer bu fırtına sabaha kadar devam ederse Kısırdağı tırmanışını iptal etmek zorunda kalacağını söylüyor Yüksel hoca. Bizde "sabah ola, hayrola" deyip; sabah saat 06:00'da doğudan tepelerin ardından kızıllığını gösteren güneşin ilk ışıklarıyla uyandık. Fırtına dinmiş, hava açık olacağa benziyor. Ancak çok soğuk. Gece oldukça fazla kar yağmış. Ama umutluyuz. Yüksel hoca hazırlanmamızı ve tırmanışa gideceğimizi söyleyince hemen uyku tulumlarından çıkıp hazırlıklara başladık.

Önce güzel bir kahvaltı yaptık. Sonrasında da çantalarımızı hazırladık. Çantalarımıza her ihtimale karşı kramponlarımızı alıyoruz. (Ancak kullanmaya gerek duyulmadı.) Artık Kısırdağı tırmanışı için 14 kişilik bir ekip olarak hazırız. (Bir arkadaşımız yorgun olduğunu söyleyerek etkinliğe katılmak istemedi.) Yüksel hoca akşamdan bize rehberlik etmesi için köyden, avcılıkla uğraşan Barış'la konuşmuş. Barış'ın da bize katılmasıyla saat 08:00 gibi Gülyüzü köyünden yürümeye başladık. Köyün içinden yolları takip ederek köyün dışına çıktık. Karşımızda bizi Kısırdağının eteklerine kadar götürecek uzun bir vadi uzanıyor.

Köyden çıkmamızla birlikte rüzgar başlıyor ve tüm gün zaman zaman şiddetini artırarak devam ediyor. Vadinin tabanındaki patikayı takip ederek hafif bir meyille yükselerek yürüyoruz. Ancak vadinin tabanından (karşımızdan) esen sert rüzgarın bir gece önce yağan kar tanelerini savurarak üstümüze gelmesi bizleri oldukça fazla yavaşlatıyor. Zaman zaman kendimizi bir kar fırtınasının içinde gibi hissediyoruz. Her ne kadar rüzgar olsa ve oldukça soğuk da hissetsek; hava açık ve gökyüzü açık, masmavi. Keyifle yürüyoruz.

Yaklaşık 3,5 saatlik bir yürüyüş sonrası saat 11:30 sularında Gülyüzü yaylasına ulaşıyoruz. Buraya kadar rüzgardan ve soğuktan dolayı doğru dürüst mola veremedik. Artık yorulmaya başladık. Yaylada kapısı açık bir kulübede kısa bir mola verip, sıcak bir şeyler içerek güç toplamaya çalışıyoruz. Durunca karşıdan esen rüzgârın bizi oldukça fazla yorduğunu farkediyoruz. Molada 3 arkadaşımız çok fazla yorulduklarını söyleyip, geri dönmeye karar verince ekibimiz 11 kişiye düşüyor. Buradan itibaren artık zirve külahına doğru daha dik yükselmeye başlayacağız.

Yaylanın solunda Kısırdağı külahından inen vadiye doğru tırmanmaya başladık. Zemindeki kar çok fazlalaştı. Her ne kadar çoğu yerde sert olsa da; bazı bölgelerde dizlerimize kadar kara gömülüyoruz. Bu arada yukarılardan esen rüzgar oldukça sert esmeye başladı. Rüzgarla savrulan kar taneleri vucudumuzda çarptığı bölgeleri acıtıyor. Zirve külahı vadiyi çevreleyen bir sırt hattının ortasında dimdik karşımızda yükseliyor. Külaha tırmanan rota oldukça dik ve rüzgâr şiddetini gittikçe artırıyor. Aralıklı olarak yağan kar rüzgarla birlikte tam anlamıyla bizlere tipiyi yaşatıyor.

Tüm bu zorluklara karşın nihayet saat 14:00 sularında, yani tırmanışa başladıktan 6 saat sonra 9 kişilik ilk ekip olarak zirveye ulaşıyoruz. İki arkadaşımız geride kaldı. Zirvede çok şiddetli bir rüzgar ve soğuk var. Burada çok fazla kalmanın imkanı yok. Tebrikler ve kutlamalar sonrası Yüksel hoca hemen zirve fotografını alıp, ekibi Mustafa Karabulut'un liderliğinde zirve külahının solundan inişe gönderiyor. Kendisi ise zirve külahının altına doğru inip, rüzgar almayan kuytu bir bölgede geride kalan iki arkadaşımızı beklemek için kalıyor.

Gayet dikkatli ve zor koşullarda külahı iniyoruz ve doğuya vadi tabanına doğru ilerliyoruz. Bir süre sonra tırmanış rotamıza tekrar girip, eski izlerimizi takip ederek yaylaya doğru inişe devam ediyoruz. Rotada çok fazla kar olduğundan çoğunlukla batak karda ilerlemeye çalışıyorz. Ancak bu bizi oldukça fazla zorluyor. Yaylaya ulaştığımızda çok fazla yorulmuştuk. Bir kulübede mola verip; hem dinlenmek hem de iki arkadaşımızla geride kalan Yüksel hocayı beklemeye karar veriyoruz. Yaklaşık bir yarım saat kadar sonra Yüksel hoca iki arkadaşımızla beraber sağ salim yanımıza ulaşınca köye doğru inişe devam ediyoruz.

Hava kararmaya başlarken, saat 18:30 sularında sağ salim köye ulaşıyoruz. Toplam 10,5 saat yürüyüp; 26 km mesafe kat etmişiz. Çok fazla yorulduk ancak geri dönen arkadaşlarımız Muhtarın akşam yemeği için bizleri beklediğini söylüyorlar. Kısa bir temizlik faslından sonra Muhtarın evine geçiyoruz. Muhtar bey bizim için mükellef bir sofra hazırlamış. Bu kadar sıkıntı ve zorluktan sonra sıcak bir ev, mükellef bir sofra, sıcacık bir kaç bardak çay. Bir insan için bundan daha güzel bir ödül olabilirmi?

Bu faaliyet bizim için oldukça özel bir tırmanıştı. Ekip olarak bilinen ilk kış tırmanışını gerçekleştirmiş olmanın özel bir mutluluğunu yaşadık.

13 Şubat 2018 - Pazartesi

13 Şubat pazartesi sabahı erkenden uyanıyoruz. Tüm ekip hep birlikte çantalarımızda kalan tüm malzemelerimizi ortaya döküp kahvaltımızı yapıp, eşyalarımızı topladık. Fazla malzemelerimizi ayırıp Barış'a bırakıyoruz. Minibüslerimiz gelip bizi buradan alıp, önce Ani'ye götürecek; sonrasında da Kars'a havalaanında bırakacak. Minibüsleri beklerken kaldığımız köy evinin temizliğini yapıp, Muhtara teslim ediyoruz. Minibüsler geldiğinde yine bir minibüse eşyalarımızı yükleyip onu Kars'a gönderiyoruz. Dostlarımız ve kardeşlerimizle vedalaştıktan sonra diğer minibüse yerleşip köyden ayrılıyoruz.

Aracımızla önce Kars'a ulaşıyoruz. Ancak şehre hiç girmeden yaklaşık 45 dakikalık bir yolculuk sonrası Ani Harabelerine devam ediyoruz. Harabelerde, Yüksel hoca uçak saatlerinide göz önünde bulundurarak gruba 2 saatlik bir gezme süresi verip, herkesi serbest bırakıyor. Bu sürede tarihi neolitik çağa dayanan, kadim medeniyetlere ev sahipliği yapmış, İpek Yolu güzergâhındaki bu güzel ören yerini gezebildiğimiz kadarıyla gezmeye çalışıyoruz. Sonrasında tekrar toplanıp Kars'a dönüyoruz. Kars'a ulaştığımızda kaz eti yememek olmazdı. Şehir merkezinde Kars Kazevinde öğle yemeği molası verip; yerel lezzetler ile özellikle kaz etinin tadına baktık. Daha sonra verilen 45 dakikalık alışveriş izninde herkes Kars kaşar ve balından aldıktan sonra artık Kars'tan ayrılık vakti geldi.

17:35 Kars Ankara uçuşuyla akşam 19:30 da Ankara’ya ulaşıp, faaliyetimizi sağ salim noktalıyoruz.

Havvanim ALPKAYA
15 Şubat 2018 - Ankara

  • Etkinlik Fotografları