Ilgaz Küçükhacet Zirve Kış Tırmanışı - 27 Ocak 2018 Cumartesi

Kulübümüzün 2018 yılı faaliyet programında yer alan Ilgaz Küçükhacet zirvesi kış tırmanışı için aracımız 26 Ocak 2018 Cuma gecesi saat 24.00'de Sezenler Sokak’tan hareket ediyor. Yoldaki duraklardan katılan arkadaşlarla 13 kişilik ekibimizi tamamladıktan sonra; Ilgaz'a varır varmaz hemen tırmanışa başlayacağımızdan birazcık da olsa uyuyup dinlenmeye çalışıyoruz.

Rahat ve keyifli bir yolculuk sonrasında saat 03.15 sularında Doruk mevkideki Karayolları Bakım İstasyonundayız. Hava gece olmasına rağmen çok soğuk değil. Yolda buraya gelinceye kadar hemen hemen hiç kar görmediğimizden; herhalde dağda da çok az kar vardır diye düşünüyorduk. Ama Karayolları binasının yanından yürüyüş rotasını girerken kocaman bir set şeklinde karşımıza çıkan karları görünce yanıldığımızı anlıyoruz. Karayolları binasının bahçesinden bir geçiş varmı diye baktık ama olmayınca yoldan kürenmiş karların arasından belimizi aşan kar kütlesinin içinden geçerek saat 03:30 sularında 1840 rakımdan yürüyüşe başlıyoruz.

Faaliyetin rehberliğini Adil YAZIBAKAN; artçılığını ise Esat YILMAZ yapıyor. Kar çok fazla, bayağı zorlanacağız diye düşünürken; birdenbire karşımıza daha yeni açılmış izlerle karşılaşıyoruz. Şanslıyız. İz açmak için yorulmayacağız. (Daha sonra bu izlerin Ilgaz transı yapmak için burada bulunan Kulübümüzün 3 sporcusu tarafından açıldığını öğreniyoruz.) İzleri takip ederek yola devam ediyoruz.

Yaklaşık bir saatlik yürüyüş sonrasında önce Ilgaz Obasına ulaşıyoruz; sonrasında Küçük Çaltepeye tırmanmaya başlıyoruz. Yükseldikçe başlangıçta hafif hafif esen rüzgar sertleşmeye başlıyor. Üşüyoruz. O yüzden çok fazla mola veremiyoruz. Küçük Çaltepe sırt hattında rüzgar ve karla mücadele ederek saat 07:10 sularında Geyikbeline ulaşıyoruz.

Buradan itibaren artık Küçükhacet zirvesine doğru tırmanış başlıyor. Rüzgar şiddetlenmeye başladı. Zemindeki kar zaman zaman sertleştiğinde gayet kolay ilerlerken; bazen de birdenbire toz kar haline geliyor ve bizler bileklerimize kadar kara gömülerek ilerlemeye çalışıyoruz. Rüzgar ve karla mücadele ederek saat 09.20 sularında zirveye ulaşıyoruz. Tebrikler, kutlamalar. Ancak zirve her zamanki gibi çok soğuk. Hemen zirve fotoğrafları çekiyoruz ve zirvede çok fazla kalamadan dağın güney cephesinden dik bir inişle Mülayim Yaylasına doğru inişe geçiyoruz.

Gavur Kayalarına kadar gayet hızlı iniyoruz. Kayaların arasındaki geçitten geçip ormana girince işler sarpa sarıyor. Vadide ağaçların altında o kadar fazla kar birikmiş ki, ilerlemekte zorlanıyoruz. Mülayim Yaylasına yorgun argın ulaştığımızda; yayla yolunun kapalı olduğunu aracımızın bizi Kadınçayırında beklediğini anlıyoruz. Yoldan yürümeye devam ve nihayet 10 saatlik bir etkinlik sonrasında saat 13.30 sularında bizi bekleyen aracımıza ulaşıp, Ankara'ya dönüşe geçiyoruz.

Bu faaliyeti güzelleştiren tüm katılımcılara teşekkür ederiz.

KATILANLAR :

1.) Kadir TUNCER
2.) Doğan YAY
3.) Nigar BULUT
4.) Mehmet DEMİR
5.) Ceren VİDİNLİ
6.) Eftal DÖNMEZ
7.) Filiz İLİK
8.) İrfan ŞAHİN
9.) Volkan ARMAGAN
10.) Esat YILMAZ
11.) Canan ATAY
12.) Hadi ÇOLAKOĞLU
13.) Adil YAZIBAKAN

Adil YAZIBAKAN
28 Ocak 2018 - Ankara

  • Etkinlik Fotografları