Hasandağı Tırmanışı - 31 Mart 2018 Cumartesi

Kulübümüzün 2018 yılı faaliyet programında yer alan Hasandağı tırmanışını 31 Mart cumartesi günü 10 sporcunun katılımı ile başarıyla tamamladık. Aracımız 30 Mart 2018 cuma gecesi saat 23:00'de Sezenler sokaktan hareket ediyor. Yoldan katılanlarla ekibi tamamlıyoruz. Ekip tamamlanınca öncelikle tırmanış malzemelerimizi kontrol ediyoruz. Herkesin kazması, kramponu tamam. Eksik yok, sorun yok.

Rahat bir yolculuk sonrasında saat 02.00 sularında Aksaray-Ağaçlı Tesislerinde ihtiyaç molası veriyoruz. Mola yerine kadar ben rahat uyuyorum. Ama herkes için böyle değil. Mola esnasında grup sularını yiyeceklerini tamamlıyor. Burada ayakkabılarını değiştirerek sert tabanlı ayakkabılarını giyiyor, kramponlarını ayarlıyor ve tozluklarını takıyor. Tüm hazırlıklar tamamlandıktan sonra Helvadere köyüne doğru hareket ediyoruz. Saat 03:30 sularında rotaya gireceğimiz Karbeyaz oteline 500 metre kadar yaklaştığımızda, yolun araçlar geçemeyecek derinlikte boydan boya kazıldığını görüyoruz. Daha ileriye gitme şansımız yok, mecburan tırmanışa buradan başlayacağız. Geçen senede aynı yeri, aynı şekilde kazmışlardı ve biz yine tırmanışa buradan başlamıştık.

Kısa bir hazırlık sonrasında saat 03.45 sularında kafa lambalarımızın ışığında tırmanışa başlıyoruz. Tırmanışa başladıktan 600-700 metre kadar sonra karlı bölge başlıyor. Ancak kar ne çok sert ne de çok yumuşak. Bu nedenle gayet kolay bir şekilde kar üstünde ilerliyoruz.

Gün ağarmaya başladığında oldukça yükselmiştik. Her zamanki gibi doğu ufku kızıla boyadı ve kızıllıklar arasından Erciyes dağı çok güzel görünüyor. Kısa bir mola verip güneşin doğuşunu fotoğraflıyoruz. Bu arada hala kramponlarımızı takmadık. Damlakaya kulvarına girerken parkur dikleşeceğinden hemen kulvar girişindeki kayalarda mola verip kramponlarımızı takıyoruz. Sıkıntısız bir şekilde yükseliyoruz. Yükseldikçe kulvarda kar boncuk kar haline gelmeye başladı ve tırmanışımızda zorlaşmaya başladı. O yüzden dönüşümlü olarak iz açarak yükseliyoruz. Eğim artmaya başladı, kar da yukarıdan akmış ve bayağı derinleşti. Uğraşa uğraşa tırmanıyoruz.

Artık dik kulvarın sonlarındayız ve burası rotanın en riskli bölgesi. Buraları kazma ve kramponlarımızla saplaya saplaya dikkatlice geçip sırta ulaşıyoruz. Sırtta bizi sert bir rüzgar karşılıyor. Geride kalan arkadaşları beklerken sırtta kısa bir mola veriyoruz. Herkes toplandıktan sonra önümüzde dikkatle geçmemiz gereken kısa bir parkuru da geçtikten sonra nihayet saat 08:30 sularında zirvedeyiz. Zirvede hava çok güzel, açık ve berrak. Ama şiddetli rüzgar var. Tebrikler ve kutlamaları yapıyoruz. Pankartımızı yanımıza almayı unuttuğumuzdan zirvede Kulüp flaması ile fotoğraf çekemiyoruz. Ancak herkes özel fotoğraflarını çekiyor ve inişimizi aynı rotadan yapmak üzere zirveden ayrılıyoruz.

İnerken kulvardaki kar sertliği iniş için güzel. Rahat bir şekilde kulvarı iniyoruz. Düzlükte kramponlarımızı çıkartmak ve yemek için mola veriyoruz. Moladan sonra serbest olarak yürüyüp saat 11:50 sularında aracımıza ulaşıyoruz. Derlenip toparlanma ve üst baş değişiminden sonra saat 12:00'de Hasandağına veda edip yola koyuluyoruz. Aksaray Ağaçlı Tesislerinde mola verip, bir şeyler yedikten sonra saat 16:00 sularında Ankara'ya ulaşıp, sağ salim faaliyeti sonlandırıyoruz.

Bu faaliyeti güzelleştiren tüm katılımcılara teşekkür ederiz.

KATILANLAR :

1.) Adil YAZIBAKAN
2.) Reha BAHTİYAR
3.) Nil AÇIKGÖZ
4.) Doğan YAY
5.) Eftal DÖNMEZ
6.) Esat YILMAZ
7.) Volkan UYGUN
8.) Kayhan KABADAYI
9.) Abdurrahman YURDUSEVEN
10.) Bayram ŞAHİN

Adil YAZIBAKAN
02 Nisan 2018 - Ankara