Hasandağı Kış Tırmanışı - 13 Ocak 2018 Cumartesi

Kulübümüzün 2018 yılı faaliyet programında yer alan Hasandağı kış tırmanışı 13-14 Ocak tarihlerinde kamplı olarak planlanmış idi. Ancak Meterolojiden alınan veriler 14 Ocak Pazar gününü fırtınalı ve yoğun kar yağışlı gösterince; ekip olarak riske girmemek için tırmanışı günü birlik olarak 13 ocak 2018 cumartesi günü yapmaya karar verdik.

Aracımız 12 Ocak Cuma gecesi saat 23:00’te Sezenler Sokaktan hareket ediyor. Eğlenceli bir yolculuğun sonunda saat 02:30 sularında Aksaray’da 30 dakika kadar mola verip; bir şeyler yiyerek yapacağımız tırmanış öncesi biraz enerji toplamaya çalıştık. Mola sonrasında Helvadere kasabasına doğru yola koyulduk. Helvadere'den faaliyete başlayacağımız Karbeyaz Otele giden yolun, otele birkaç kilometre kala kazılarak kapatıldığını görünce; grup bilinci ve elbirliğiyle çevreden topladığımız taşlarla ve kayalarla çukuru kapatıp aracımız için yolu açtık ve otele ulaştık.

Kısa bir hazırlık sonrasında saat 04:00 sularında Halil İbrahim ÇELİK liderliğinde üzeri kar altı buzla kaplı bir zeminde yürümeye başladık. Birinci vadi solumuzda, yavaş bir tempoda grubu bölmeden saat 06:45 sularında Yılankar kulvarının alt kısmındaki kayalıklara ulaşıp 15 dakika kadar mola verdik. Buradan itibaren rota daha dik ve dikkatli bir tırmanış gerektirmekte. Geldiğimiz güzergahta yer yer buzlanmaların olması göz önünde bulundurularak burada batonlarımızı çantalara alıp kramponlarımızı taktık ve elde kazmalarla tekrar tırmanmaya başladık. Kulvarda toz kar ve tabaka kırılmaları gözlendiği için karı kesmeden (zikzak çizmeden) sert görünen noktalardan dik şekilde tırmanıyoruz.

Ekibin kondüsyonu yerinde ve kulvarda kopmadan sağlam adımlarla yükseliyoruz. Rota dik ve zaman zaman kısa süreli molalar vererek nefesimizi düzenlemeye çalışıyoruz. Herkesin moral ve motivasyonu üst düzeyde. Bu süreçte Çağdaş KAÇMAZ öne geçip rotada derin izler açıyor ve bizlerin daha rahat tırmanmasına da yardımcı oluyor. Nihayet saat 10:40 sularında Yılankar'ı geçip zirvenin altındaki düzlüğe ulaşıyoruz. Burada bizi şiddetli bir rüzgar karşılıyor. Aslında kısa bir mola vermeyi planlıyorduk. Ancak rüzgardan dolayı fazla bekleyemeden zirveye doğru devam etmek zorunda kalıyoruz. Nihayet saat 11:00'de zirvedeyiz.

Tebrikler, kutlamalar. Mutluyuz ancak aşırı rüzgardan dolayı zirvede fazla kalamayacağız. Zirve fotograflarını çektikten sonra Yılankar rotasından, açtığımız izleri takip ederek inişe geçtik. Kulvarı 1,5 saatte geçip; rotanın girişindeki kayalıklarda saat 12:30 sularında mola verdik. Biraz dinlenip kendimize geldikten sonra rota üzerinde buzlu yerlerin olması ve yorgunluğumuzun artmasından dolayı, bir kazaya sebebiyet vermemek için kramponlarımızı çıkartmadan inişe devam ediyoruz. İnişimizin son kısmında güneşin çıkması havanın ısınması sebebiyle kramponlarımızı çıkartıp saat 14:00'da sağ salim bizi bekleyen aracımıza ulaştık.

Üst baş değişimi ve Ankara'ya doğru yola koyulduk. Saat 16:30 civarında kısa bir yemek molası veriyoruz. Yemekte ana sohbet konusu tırmanışımız ve deneyimlerimiz oluyor. Saat 19:00 civarında Ankara’yaulaşıyoruz ve faaliyeti sonlandırdık.

Bu faaliyeti güzelleştiren tüm katılımcılara teşekkür ederiz.

KATILANLAR :

1.) Halil İbrahim ÇELİK
2.) Celal ERİKEL
3.) Çağdaş KAÇMAZ
4.) Ülkü YÜKSEL
5.) Melek SAN
6.) Kübra BÜLBÜL
7.) Volkan UYGUN
8.) Kayhan KABADAYI
9.) Abdurrahman YURDUSEVEN

Celal ERİKEL
15 Ocak 2018 - Ankara

  • Etkinlik Fotografları