TDF Çanakkale Şehitleri Kaz Dağları Tırmanışı - 17/18 Mart 2017

Türkiye Dağcılık Federasyonu (TDF) tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Çanakkale Şehitleri Kaz Dağları tırmanışı bu yıl 17-18 Mart 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilmiş olup; bu tırmanışa biz Kulüp olarak Esat Yılmaz, Çağdaş Kaçmaz ve Serpil Abanoz'dan oluşan 3 sporcu ile katıldık.

Tırmanışa katılmak üzere 17 Mart Cuma günü sabah saat 05.00'de Ankara’dan özel aracımızla yola koyulduk. Ankara-Polatlı-Eskişehir-Bursa-Karacabey-Bandırma-Biga ve Çan yolunu izleyerek saat 12.30 sularında Bayramiç'e ulaştık. Dolayısıyla TDF tarafından hem Çanakkale’de saat 09.00'da; hem de saat 12.00'de Bayramiç’te düzenlenen törenlere katılamadık. Bayramiç'de dolaşmaya çıktığımızda etkinlik için gelenlerden TDF tarafından kiralanan otobüslerin saat 14.30'da Ayazma'daki kamp alanına hareket edeceğini öğrendik. Ancak biz otobüsleri beklemedik ve uygun bir lokantada karnımızı doyurup, eksiklerimizi tamamladıktan sonra saat 14.00 sularında Ayazma'ya hareket ettik.

Saat 14.40 civarında kamp alanındaydık. Önce çadırlarımızı kurduk. Sonra da çevreyi keşfe çıktık. Bu arada otobüsler de kamp alanına ulaştı. Herkes telaşla çadırlarını kurmaya koyuldu. Kamp alanı oldukça geniş, ağaçlık ve eğimli bir alan. Ama taraçalandırıldığı için çadır kurmaya müsait. Gürül gürül akan dereleri, çağlayanları ve akan çeşmeleri var. Yani su sorunu hiç yok. Dereler ve çağlayanların sesi, her zaman ve her yerden duyuluyor.

Ben bu etkinliğe katılmaya karar verirken en çok yağmurdan çekiniyordum. Ama, biz oraya varmadan öğlene kadar oldukça fazla yağmur/dolu yağmış. Bizim gittiğimizde ise yağmur dinmiş ve hava açılmaya başlamıştı. Gökyüzünde parça parça bulutlar gözüküyordu. Daha sonra da zaten güneş çıktı.

Akşam TDF görevlileri tarafından bilgilendirme toplantısı yapıldı. Herkes kendi yemeğini yaptı. Yemekler yenildikten sonra ateş başı sohbetler yapılıp, çaylar içildikten sonra herkes uyumaya çekildi.

18 Mart Cumartesi günü sabah saat 04.00 sularında uyandık. Kahvaltımızı yaptık. Daha sonra programa uygun olarak saat 05.00'de kafa lambalarının ışığında 130 dağcı ile tırmanışa başladık. Hep orman içinde yürüyoruz. Hemen hemen rotanın 3/4'ü orman içinde yürünüyor. Ormanın ilk bölümlerinde kar yok. Ancak yükseldikçe bir gün önce yağan kardan dolayı zeminde kar görünmeye başladı. Zirveye yaklaştıkça da kar seviyesi oldukça fazla arttı. Hava güneşli olmasa epey üşürdük sanırım. Çünkü her taraf bembeyaz karla kaplı.

Saat 12.00 sularında zirveye ulaştık. Fotoğraflar çekildi, yemekler yenildi. Bu etkinliğin asıl amacı olan başta ulu önderimiz Atatürk olmak üzere tüm şehit ve kahramanlarımız anısına saygı duruşunda bulunuldu. İstiklâl Marşımızı büyük bir coşku ile okuduktan sonra saat 13.30'da inişe geçtik. Saat 16.30'da kamp alanındaydık. Çadırlarımızı, çantalarımız topladık ve aracımıza yerleştirdik. Saat 17.30'da kamp alanından ayrıldık. Rahat bir yolculuk sonrası gece saat 01.30 sularında Ankara’ya geldik ve sağ salim faaliyetimizi sonlandırmış olduk.

Bu etkinlikte kampımızı kurduğumuz Ayazma'nın rakımı 480 mt; zirvenin ise yüksekliği 1780 metredir. Yani bu etkinlikte (1780–480=1300 mt) yaklaşık olarak 1380 metre tırmanmış; 10 km çıkış, 10 km de iniş olmak üzere toplam 20 km yürümüş olduk.

Sonuçta; çok önemli bir anma etkinliğini, orada az rastlanabildiği söylenen güzel bir havada çok coşkulu bir şekilde MADADOST üyesi 3 arkadaş olarak başarılı bir şekilde tamamlamış olduk. Bu etkinliğe aynı koşullarda ve daha deneyimli olarak yeniden katılmak isterim.

Esat YILMAZ
22 Mart 2017 - Ankara

  • Etkinlik Fotografları