Aladağlar Kaldı Tırmanışı - 22/23 Temmuz 2017

22 Temmuz 2017 Cumartesi

Yurtdışı antreman tırmanışlarının beşincisi ve sonuncusu olan Aladağlar Kaldı zirve tırmanışı için 22 Temmuz Cumartesi sabahı saat 08.30'da Sezenler Sokak'tan 12 kişiyle hareket ediyoruz. Bugün ekipte 3 misafirimiz var. Zonguldak'tan Nurcan KARA; İstanbul'dan Vedat BAYBOĞA ve İzmir'den Sema YILDIZEL. Nurcan ve Vedat ekibe Ankara'da katılacaklar, onları AŞTİ'den alacağız. Sema ise bize Niğde Çukurbağ köyünde katılacak. Saat 09.00 sularında Nurcan ve Vedat'ı da AŞTİ'den aldıktan sonra Ankara ekibi tamamlanıyor ve Niğde'ye doğru yola koyuluyoruz. Bizi zor bir tırmanış bekliyor. Çünkü Kaldı zirvesi 3734 metre yüksekliğiyle Aladağların en yüksek 4. zirvesi ve rotanın uzunluğu ve zirveye giden sırt hattının yapısından dolayı Aladağların tırmanılması zor zirvelerden birisi olarak kabul edilmekte.

Rahat bir yolculuk sonrasında Çukurbağ köyündeyiz. Sema bizi bekliyor. Onu alıp, aracımızın bizi bırakacağı son nokta olan Emli Vadisindeki Sarı Mehmedin Yurdu'na devam ediyoruz. Saat 15.30 sıralarında Sarı Mehmedin Yurdundayız. Burası bugün Zirve Dağcılık Kulübünün Aladağlar Dağcılık şenliğinden dolayı oldukça kalabalık. Burada çok zaman kaybetmeden hemen çantalarımızı traktöre yükleyip ve yaklaşık 30 dakikalık bir yolculuk sonrası Emli Ormanında traktör yoluna sonuna ulaştık. Artık sıra bizde. Kamp yüklerini sırtlayıp Akşam Pınarı'na doğru yola koyuluyoruz. Hava sıcak, güneş yakıyor. Ancak ormanın içinde bir nebze daha rahatız. Yaklaşık bir saatlik yürüyüş sonrası saat 17.00 sularında Akşam Pınarı kamp alanındayız. Rakım 2250 metre civarlarında. Kamp alanında yaklaşık 10-15 çadırlık yer var. Vadideki tek su kaynağının burada olması kamp için tercih edilmesine neden oluyor. Su buz gibi. Çadırlar kuruldu, akşam yemeği yenildi, çaylar içildi ve herkes ertesi gün için erkenden dinlenmeye çekildi. Programa göre yarın sabah saat 03.00'de tırmanışa başlayacağız.

23 Temmuz 2017 Pazar

Sabah saat 02.00 sularında kampta hareketlilik başladı. Bu arada Emli Ormanından gelen Zirve Dağcıılık'tan bir ekip Alaca'ya doğru tırmanışa devam ediyor. Kahvaltı ve zirve çantalarının hazırlanması sonrası bizlerde Yüksel hocanın rehberliğinde saat 03.00'de 14 kişilik bir ekiple yürüyüşe başlıyoruz. Bir arkadaşımız ayağında yaşadığı sıkıntılardan dolayı kampta kalıyor. Karanlıkta kafa lambalarımızın ışığında oldukça belirgin bir hale gelen patikayı takip ederek yükseliyoruz. Avcıbelinin altlarına geldiğimizde hava artık yavaş yavaş aydınlanmaya başladı. Biz Avcıbeli yerine sola doğru dönüp Yan Boğazı dik çıkarak doğrudan Yoncalıtaş'a ulaşmayı hedefliyoruz.

Aşağıda düzlükte kısa bir dinlenme molası verdikten sonra Yan Boğaz'ı tırmanmaya başlıyoruz. Burası oldukça dik ve uzun. Zaman zaman bizleri oldukça fazla zorluyor. Yukarılara doğru ise önde ilerleyen arkadaşların ayaklarının altından taş düşme riski meydana geliyor ve oldukça tehlikeli. Dikkatli olmak gerekiyor. Bu arada güneş iyice yükseldi. Ancak hava güneşli olmasına rağmen zaman zaman sert esen rüzgâr bizleri üşütüyor. Nihayet saat 06.30 sularında Yan Boğazı geçip 3350 metredeki Yoncalıtaş'a ulaşıyoruz. Oldukça fazla yorulduk. Burada bir mola veriyoruz. Dinlenip, bir şeyler atıştırarak güç toplamaya çalışıyoruz.

Karşımızda 3550 metrelik Kaldıbaşı sırtı yükseliyor. Karşıdan bakıldığında sanki hiç tırmanılamayacak kadar dik görünüyor. İnsan ürküyor. 15 dakikalık molada iyice dinlendikten sonra tekrar yola koyuluyoruz. Şimdi rotamız Kaldıbaşı'na kadar nispeten daha düz ve rahat. Belirgin olan bir patikayı takip ediyoruz. Kaldıbaşı sırtına ulaşmak için yavaş yavaş yükselip kaya bloğuna ulaşıyoruz. Artık tırmanış zamanı. Burada artık batonlarımız bir işe yaramayacak. Batonlar toplayıp çantalara konuluyor ve yukarıya doğru baca şeklinde yükselen kaya bloğunu tırmanmaya başlıyoruz. Baca dik, dikkatli olmak lazım. Saat 07.15 sularında Kaldıbaşı sırtındayız.

Kaldıbaşı sırtında çok fazla zaman kaybetmeden tekrar batonlarımızı çıkarıyoruz ve karşımızda yükselen Kaldı zirveye doğru yürüyüşe devam ediyoruz. Futbol Sahasına kadar hafif bir iniş, sonrasında zirve külahına doğru tırmanış ve nihayet zirveye giden kılçık diye tabir edilen sırt hattı. Burası oldukça tehlikeli, ince bir sırt hattı. Kesinlikle önünüzde rotayı iyi bilen birisi olmalı. Bizler Yüksel hocanın talimatları ve geçtiği noktaları takip ederek herhangi bir sıkıntı yaşamadan saat 09.00 sularında yaklaşık 6 saatlik tırmanış sonunda 13 kişilik bir ekiple Kaldı zirveye (3734 m) ulaşıyoruz. Yaklaşık 1400 metreye yakın yükseldik. Malesef arkadaşımızın birisi rahatsızlanınca aşağılarda kalmak zorunda kalıyor.

Mutluyuz. Herkes birbirini tebrik ediyor. Zirvede hava güzel ve açık. Rüzgâr yok. Zirvede güzel havanın keyfini çıkarıyoruz ve hamen hemen 1 saate yakın zirvede kalıyoruz. Ekip olarak zirve fotograflarını çektikten sonra saat 10.00 sularında inişe geçiyoruz. Tırmandığımız rotayı şimdi daha dikkatle iniyoruz. Aşağıya futbol sahasına indiğimizde tekrar bir mola verip kendimize geliyoruz. Artık önümüzde nispeten daha rahat bir parkur var. patikayı takip ederek saat 13.45 sularında kampa, Akşam Pınarına ulaşıyoruz. Saat 14.30'u hareket saati olarak belirledik. 45 dakikamız var. Daha doğru dürüst dinlenmeye fırsat bulamadan hemen çadırları toplamaya başladık.

Kampımızı toplayıp hareket edeceğimiz sırada yukarılardan rehberliğini Hasan Hüseyin Boğaz hocanın yaptığı ve Alaca zirveden dönen Ankara zirve ve Gaziantep Zirve ekipleri yanımıza indiler. Sıcak hava onları da bunaltmış. Akşam Pınarını onlara bırakıp saat 14.30 sularında kamp yüklerini sırtlanıp bizler Emli Ormanına doğru inişe geçiyoruz. Yaklaşık 1,5 saatlik bir yürüyüş sonrasında saat 16.00 sularında Emli Ormanındayız. Traktörümüz bizi bekliyor. Zaman kaybetmeden aracımızın bizi beklediği Sarı Mehmedin Yurduna doğru hareket ediyoruz. Saat 16.30 sularında Sarı Mehmet'teyiz. Kamp yükleri aracımıza yükleniyor, ellerimiz, yüzlerimiz yıkanıyor. Üst baş değiştirildikten sonra saat saat 17.30 sularında Ankara'ya doğru yola çıkıyoruz. Saat 23.00 sularında Ankara'ya ulaşıp sağ salim faaliyeti bitiriyoruz.

Yüksel ALPKAYA
25 Temmuz 2017 - Ankara

KATILAN SPORCULAR

1.) Mehmet DEMİR
2.) Melek SAN
3.) Ülkü YÜKSEL
4.) Esat YILMAZ
5.) Türkşan KARATEKİN
6.) Filiz İLİK
7.) Nurcan KARA
8.) Gülsen SALMAN
9.) Mehmet Bakır ASMA
10.) Süleyman DEMİRCAN
11.) Yavuz DELİCAN
12.) Vedat BAYBOĞA
13.) Reha BAHTİYAR
14.) Sema YILDIZEL
15.) Yüksel ALPKAYA

  • Etkinlik Fotografları