Sevgi Şima DEDE Ilgaz Küçükhacet Kış Tırmanışı - 12 Şubat 2017

10 Haziran 2013 tarihinde kaybettiğimiz ve Çankırı Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübünün başkanlarından Sevgi Şima DEDE anısına düzenlenen Ilgaz Küçükhacet zirvesi kış tırmanışına katılmak üzere 12 Şubat pazar gecesi saat 01.30’da 10 kişilik bir ekiple Ankara’dan Çankırı’ya hareket ettik. Çankırı’dan katılacak arkadaşlarla Doruk Mevkisinde bulunan Karayolları binasında buluşup, saat 07.00'de hep birlikte tırmanışa başlayacağız.

Saat 04.45 sularında Ilgaz’dayız. Biraz erken geldik. Hem biraz oyalanmak hem de kahvaltı yapmak için Ilgaz kavşağında bulunan Doğruyol Tesislerinde bir mola veriyoruz. Kahvaltı sonrası rahat rahat çayımızı içip zaman geçirmeye çalışıyoruz ama zaman ilerlemiyor. Bizler de burada oturup zaman öldürmektense Karayolları binasında çıkıp, hiç olmazsa arkadaşlar gelinceye kadar biraz kestiremeye karar veriyoruz. Saat 06.00 sularında Karayolları binasındayız. Herkes koltuklarına kıvrılıp dinlenmeye çalışıyor.

Nihayet 07.00 sularında Çankırı’dan gelecek arkadaşlarda Karayolları binasına ulaşıyor ve kısa bir hazırlıktan sonra 07.20 sularında 1840 rakımdan yürüyüşe başlıyoruz. Hava çok soğuk. Eldivenlerin içinde el parmaklarımızı, ayakkabılarımızın içinde ayak parmaklarımızı hissetmiyoruz. İki kat eldiven, iki kat bereyle kendimizi sıcak tutmaya çalışıyoruz. Toplam 18 kişiyiz. Rota Ilgaz Obası’na kadar orman yolunu takip ediyor ve nispeten yükselti kaybediyorsunuz.

Yaklaşık 45 dakikalık bir yürüyüş sonrası 08.05 sularında,1840’lardan 1805’lere inip Ilgaz Obasına ulaşıyoruz. Kısa bir nefeslenme molası ve sıcak birkaç yudum çaydan destek almaya çalışıyoruz. Sonrasında ormanın içinden Küçük Çaltepe’ye doğru tırmanmaya başlıyoruz. Ekip hızlı ve gayet tempolu bir şekilde yükseliyoruz. Saat 09.00 ve bizler 2100 metre rakımlı Küçük Çaltepe’deyiz. Artık Küçükhacet tüm ihtişamıyla karşımızda yükseliyor. Bu arada hava açık, gökyüzü masmavi ve tek bir bulut bile yok. Güneş tepemizde parlıyor ama bizler zerre kadar sıcağını hissetmiyoruz. Aksine sırta çıkınca başlayan esintiden dolayı soğuğu daha fazla hissetmeye başladık. Mola veremiyoruz. Sırttan yürümeye devam. Hafif hafif yükselerek Büyük Çaltepe’ye ulaşacağız.

Saat 09.30’da 2170 metrelik Büyük Çaltepe’ye ulaşıyoruz. Buradan artık Geyikbeli’ne inip, sonrasında Küçükhacet’e tırmanmaya başlayacağız. Geyikbelinde kısa bir atıştırmalık molası veriyoruz ve hemen tırmanışa devam ediyoruz. Bu arada yukarıdan 3 kişilik bir ekibin iniş yaptığını görüyoruz. Önde başka bu ekibin olduğunu bu arkadaşların da aynı ekipten olduğunu ancak geri dönmeye karar verdiklerini öğreniyoruz. Onlarla vedalaşıp tırmanışa devam ediyoruz. Bu arada öndeki gruba oldukça yaklaştık.

Nihayet yürüyüşe başladıktan 4 saat 10 dakika sonra 11.30 sularında Küçükhacet’in zirvesindeyiz. Tebrikler, kutlamalar. Ankara’dan TAİ çalışanların oluşturduğu diğer ekipte zirvede. Hep beraber zirvede arkadaşımız Sevgi Şima DEDE'yi anıp, toplu zirve fotoğrafları çektiriyoruz. Zirve çok soğuk ama hava açık ve manzara müthiş güzel. Bol bol fotoğraflar çekiliyor ve 11.55’de inişe geçiyoruz. Saat 13.00’de Geyikbelinde verdiğimiz yemek molasında dinlenmeye çalışıyoruz.

Mola sonrası tekrar yürüyüşe başlayıp, nihayet 15.15 sularında Karayollarında bizi bekleyen aracımıza ulaşıyoruz. Kısa bir üst baş değişimi ve diğer arkadaşlarla vedalaştıktan sonra, güzel bir görevi yerine getirmenin mutluluğuyla Ankara’ya dönüşe geçiyoruz.

GPS verilerine göre 8 saat süren etkinliğimizde; en düşük 1803’lere inerken, en yüksek 2558 metrelere ulaşmışız. 1109 metre yükselirken, 1104 metre eğim kaybetmişiz.

Yüksel ALPKAYA
16 Şubat 2017 - Ankara

  • Etkinlik Fotografları