Hasandağı Tırmanışı - 06 Mayıs 2017 Cumartesi

Kulübümüzün 2017 yılı faaliyet programında yer alan Hasandağı (3268 mt) tırmanışı için 05 Mayıs 2017 Cuma gecesi saat 23:00'da Sezenler Sokak'tan aracımız hareket ediyor. Yoldan katılanlarla ekibi tamamlıyoruz. Ekibimiz 10 kişi. Ekip tamamlanınca öncelikle tırmanış malzemelerinin tam olup olmadığını teyit ediyoruz. Herkesin kazması, kramponu tamam, sorun yok.

Rahat bir yolculuk sonrasında saat 02.30 sularında Aksaray-Ağaçlı Tesislerinde ihtiyaç molası veriyoruz. Mola esnasında herkes ayakkabılarını değiştirerek sert tabanlı ayakkabılarını giyiyor; kramponlarını ayarlıyor ve tozluklarını takıyor. Tüm hazırlıklar tamamlandıktan sonra Helvadere'ye doğru hareket ediyoruz. Saat 04:10 sularında tırmanışa başlayacağımız Karbeyaz Otel bölgesindeyiz. Hava halen karanlık ve kafa lambalarımızın ışığında son kontrollerimizi yapıyoruz ve su deposunu solumuza alarak tırmanışa başlıyoruz. Rakım 1910. Buralarda kar erimiş. Bu nedenle rahat ve hızlı bir şekilde yükseliyoruz.

Gün ağarmaya başladığında doğu ufku kızıla boyamaya başladı. Erciyes bu kızıllığın ortasında müthiş güzel görünüyor. Kısa bir mola verip güneşin Erciyes zirvenin ardından doğuşunu seyrediyoruz. Artık karlı alana geldik ve kar yürümeye uygun. Bir müddet karda yürüyoruz. Bu arada tırmanışımızı Damlakaya Rotasından yapmayı planlıyoruz. Eğim artmaya, kar da sertleşmeye başlayınca kramponlarımızı takıyoruz. Güneş çok fazla yükselip, karı yumuşatmadan Damlakaya kulvarını geçmemiz lazım. Ne de olsa yumuşak karda tırmanış hayli sıkıntılı oluyor.

Damlakaya kulvarının eğimi oldukça dik. Kazma ve kramponlarımızı dikkatle kullanarak üst sırta ulaşan sete ulaşıyoruz. Yorulduk. Güzel manzaranın keyfini çıkararak kısa bir mola veriyoruz. Önümüzde çok kısa bir mesafe dik bir parkur kaldı. Sonrası zirveye giden nispeten düz bir hat. Bu mesafeyi de aştıktan sonra kramponlarımızı çıkarıyoruz. Zirve birkaç yüz metre önümüzde yükseliyor. Yerde kar var ama kramponsuz yürümeye uygun. Nihayet saat 09:30 sularında zirvedeyiz. Zirvede hava çok güzel, açık ve berrak. Rüzgar yok. Sıcaklık ideal sayılabilecek kadar yumuşak. Tebrikler, kutlamalar ve kısa bir dinlenme faslında bir şeyler atıştırıp karnımızı doyuruyoruz. Zirve fotoğraflarını da çektirdikten sonra dönüşe geçiyoruz. İnişimizi de aynı rotadan yapacağız. Bu arada yağmur bulutları üzerimizde dolaşmaya başladı

İnerken kulvardaki kar sertliği orta düzeyde (ne çok sert nede çok yumuşak) olduğundan inişimizi kolaylaştırıyor. Rahat ve dikkatli bir şekilde kulvarı iniyoruz ve düzlükte serbest olarak yürüyüp, saat 12:30 sularında su deposunun orada bizi bekleyen aracımıza ulaşıyoruz. Derlenip toparlanma ve üst baş değişiminden sonra saat 13:00'de Hasandağına veda edip yola koyuluyoruz. Aksaray Ağaçlı Tesislerinde mola verip, bir şeyler yedikten sonra, saat 16:30 sularında Ankara'ya ulaşıp, sağ salim faaliyeti sonlandırıyoruz.

KATILAN SPORCULAR

1.) Hakan KURTULUŞ
2.) Ülkü YÜKSEL
3.) Hüseyin AKSOY
4.) Reha BAHTİYAR
5.) Esat YILMAZ
6.) Ahmet KAYA
7.) Bayram ŞAHİN
8.) Süleyman DEMİRCAN
9.) Adil YAZIBAKAN

Adil YAZIBAKAN
10 Mayıs 2017 - Ankara

  • Etkinlik Fotografları