SÜDAK 2. Barla Dağı Tırmanış Şenliği - 29/30 Mayıs 2017

Madadost olarak bu defaki rotamız Barla Dağı. Ülkemizdeki dağcılık sporuna artan ilgiyle doğru orantılı olarak, farklı farklı bölgelerde yapılan adı dağcılık şenliği olan etkinlikler de sürekli artmakta. Bu şenliklerden biri de Süleyman Demirel Üniversitesi Dağcılık ve Arama Kurtarma Kulübü (SÜDAK) tarafından düzenlenen Barla Dağı Dağcılık Şenliği ve Zirve Tırmanışı. Bu yıl ikincisi düzenlenmekte.

Madadost olarak hem yeni bir dağın heyecanını yaşamak, hem de SÜDAK'a destek olmak amacıyla 14 kişilik bir ekiple bu etkinliğe katıldık. Aracımız 29 Nisan 2017 Cumartesi sabahı saat 06:00’da Sezenler Sokaktan hareket ediyor. Yol güzergahından katılacakları da alıyor ve ekibi tamamlıyoruz. Faaliyetin sorumlusu Gülsen SALMAN. Sorumlu olduğunu bizlere Yunak yakınlarında verdiğimiz kahvaltı molasında kendi elleriyle hazırladığı kahvaltılıkları ikram ederek fazlasıyla gösteriyor.

Yunak'tan sonra Konya’nın Akşehir İlçesine ulaştık. Akşehir denildiğinde tabiî ki akla gelen ilk isim Nasreddin Hoca. Kısa bir mola verip Nasreddin Hoca’nın türbesini ziyaret edip; dünyanın ortasında MADADOST olarak fotograf çektiriyoruz. Ardından yola devam ve sırada Eğirdir var. Bu arada gölün kenarından geçerken kısa bir mola verip, ertesi gün tırmanacağımız Barla Dağının fotografını çekmeyi ihmal etmiyoruz. Eğirdir'de verdiğimiz öğle yemeği molasında hem karnımızı doyuruyor hem de eksikliklerimizi tamamlıyoruz. İslamköy’de Süleyman Demirel Külliyesini ziyaret ve sonrasında rotamız Kapıcak Yaylası oluyor. Kamp alanının rakımı 1710 metre ve yolu araçla ulaşıma uygun. İçme suyu mevcut. Kampın kenarında akan dereye, vadi boyunca eriyen kar sularını toplayan sıralı peş peşe küçük bentler yapılmış.

Saat 15:00 sularında yaylaya ulaşıp, çadırlarımızı kuruyoruz. Sonrasında Gülsen Hanım Tarhana Çorbası ve Bulgur Pilavı hazırlayıp, bizlere ikram ediyor. Açlığımızı bastırıyoruz. Akşam ise, faaliyet sorumlusu SÜDAK bizlere Tavuklu Pirinç Pilavı ve Helva ikram ediyor. Akşam yemeğinden sonra faaliyet hakkında duyurular yapılıyor ve saat 22:00 kesin sessizlik.

30 Nisan 2017 sabah saat 04:00’de kamp alanında hareketlenmeler başladı. Sporcular yavaş yavaş uyanıp kahvaltı ve tırmanış hazırlıklarına başlıyor. Saat 05:00’da tırmanışa geçiyoruz. Faaliyet için hava açık ve sıcaklık mevsim koşullarının üzerinde. Gün ağarıncaya kadar 2150 metre rakıma kadar 450 metre kadar hafif yükselerek vadinin sağ yamacından ilerliyoruz. Zirve sol tarafımızda güneyden kuzeye doğru uzanan sırt hattının kuzey ucunda yükseliyor. Dag, Akdeniz bölgesinin genel karekteristik özelliği olan kireçtaşından oluşan kayalaıklarla kaplı. 2150 metreden sonra dağın doğu yüzünden sırt hattına doğru yükselmeye başladık. Bir kaç kez kar kulvarlarından kısa yan geçişler yapıyoruz. 2650 metre civarlarında küçük birkaç kaya geçişinin ardından 2730 metredeki sırt hattına ulaşıyoruz. Sırt hattını takip ederek saat 09:10 sularında 2798 metrelik Barla Dağı Zirvesine ulaşıyoruz. Hava açık. Eğirdir Gölü, Davraz Dağı çok net görünüyor. Tebrikler, zirve kutlamaları ve MADADOST olarak 14 kişilik tüm ekip hep birlikte zirve fotoğrafımızı çekiliyoruz. Zirve defteri yazılıyor ve inişe geçiliyor.

Zirve çıkışı sıralı ve düzenli olmasına karşın, gerek katılımcı sayısının fazla olması gerekse bu katımlıcıların farklı zamanlarda zirveye ulaşmasından dolayı zirve inişi düzenli olarak gerçekleşmiyor. Farklı farklı zamanlarda zirveden ayrılan küçük gruplar yada kişiler aynı rotayı takip ederek inişlerini yapıyor. Havanın açık olması, iniş güzergahının belirgin olması ve rotada herhangi bir teknik zorluğun bulunmaması katılımcıların küçük gruplar halinde inmesine olanak sağladı. Biz, Madadost ekibi olarak 12.40 sularında kamp alanına ulaşıyoruz. Şöförümüz bizlere çay demlemiş. Bir kaç bardak sıcak çay iyi geliyor. Kısa bir dinlenme sonrası çadırlar toplanıyor ve araçlara yükleniyor. Saat 14:45 gibi Kapıcak Yaylasından ayrılıyoruz. Isparta’da verilen yemek molası sonrası, rahat ve keyidli bir yolculukla saat 22:00 gibi Ankara’ya ulaşıyoruz.

SÜDAK verilerine göre 144 dağcı ile zirve faaliyeti gerçekleştirilmiştir.

Barla Dağı Tırmanışı GPS Bilgileri

https://tr.wikiloc.com/wikiloc/view.do?id=17524260

Mesafe : 12,36 km
Yükseliş Artışı : 1.085 m
Yükseklik düşüsü :1.085 m
En yüksek: 2.803 m
En alçak : 1.709 m
Maksimum Eğim : %50.7, - %52.7
Ortalama Eğim : %17,6, - %18.2
Süre : 7 saat 44 dakika
Zorluk derecesi : Orta zorlukta

Nigar BULUT
09 Mayıs 2017 - Ankara

  • Etkinlik Fotografları